Bibaleze.si

fraze

Razvoj otroka
14. 02. 2025 05.00

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?

Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Družina in odnosi
10. 01. 2025 05.00

Šest preprostih stavkov, ki bodo izboljšali vaš odnos z otrokom

Te preproste besedne zveze lahko pomembno vplivajo na vaš vsakdanji odnos z otrokom. Če jih uporabite pravilno, lahko spremenijo dinamiko vaših pogovorov in izboljšajo kakovost vašega medsebojnega odnosa.

Malček
06. 01. 2025 05.00

Pogovor o slabih novicah: Nasveti za starše

Ko se z otrokom pogovarjate o žalostnih dogodkih, kot so tragedije v medijih, je pomembno, da ločite svoje čustvene reakcije od tistega, kar boste povedali otrokom. Prvi korak je, da si vzamete čas, da se prilagodite slabim novicam, saj bo pogovor lažji, ko boste pomirjeni. Otroke je treba obravnavati tudi glede na njihovo starost.

Najstniki
31. 12. 2024 05.00

Zakaj je humor generacije Z tako nenavaden?

Za večino ljudi, ki so starejši od 30 let, se zdi humor generacije Z pogosto tuj, kajti njihov humor je temačen ter nabit s cinizmom, absurdom in je hitro spreminjajoč.

Družina in odnosi
24. 12. 2024 05.00

Toksične povedi, ki jih stari starši govorijo svojim vnukom

Zdrav odnos, ki ga otrok vzpostavi s svojimi starimi starši, je zagotovo zelo dragocen in nanj lahko vpliva vse življenje. A mnogokrat imajo lahko stari starši kljub dobrim namenom slab vpliv. Tokrat bo beseda tekla o toksičnih povedih, ki jih dedki in babice pogosto govorijo svojim vnukom, pa bi bilo bolje, če jih ne bi.

Vzgoja in vrtec
02. 11. 2024 11.39

To bi morali redno govoriti svojim otrokom

Ameriški psiholog in predavatelj dr. Paul Jenkins predlaga štiri fraze, ki bi jih otroci morali slišati vsaki dan.

Vzgoja in vrtec
22. 09. 2024 05.00

Ti štirje znaki so očitni za narcistično mamo

Pogosto si zatiskamo oči pred dejstvom, da je naš starš oseba z manipulativnimi nagnjenji. A obstaja kar nekaj znakov, ki nakazujejo na to, da nas je vzgajala oseba z narcistično motnjo.

Vzgoja in vrtec
18. 07. 2024 05.00

Ta fraza je "najslabša stvar", ki jo lahko starš reče otroku

Vsak malček je kdaj zaskrbljen. Kadar pa otroka zagrabi panika, pa obstaja pogosto uporabljen stavek, ki ga sicer ne bi smeli izgovoriti, in to je: 'Umiri se.' Preverite, zakaj.

Novice
04. 06. 2024 08.25

Pozitivne afirmacije za bodoče mamice v porodnišnici Novo mesto

Pozitivne afirmacije so več kot le citati ali fraze za dobro počutje; so močna orodja, ki lahko spremenijo miselnost in življenja. Afirmacije, ki temeljijo na načelih pozitivne psihologije in kognitivno-vedenjske terapije, so izjave, ki lahko posameznikom pomagajo premagati negativne misli. Če jih dosledno izvajamo, lahko spodbudijo bolj optimističen pogled, izboljšajo samospoštovanje in celo splošno duševno zdravje.

Družina in odnosi
15. 05. 2024 05.00

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka

Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Prosti čas
13. 05. 2024 05.00

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'

Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Družina in odnosi
25. 11. 2023 05.00

7 povedi, ki jih pred otrokom ne bi smeli govoriti partnerju

Zelo pomembno je, kako se vedemo pred otroki, a ravno tako pomembno je, kako se pred njimi izražamo. Strokovnjaki navajajo sedem na prvi pogled povsem nedolžnih povedi, ki pa jih pred otroki ne bi smeli izreči drug drugemu, saj lahko pustijo na njih trajne posledice.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Dojenje
10. 01. 2023 05.00

Fenomen odpora do dojenja: Ko dojenje prebuja neprijetna čustva

Dojenje naj bi poleg funkcije hranjenja predstavljalo tudi čudovito intimno izkušnjo medsebojnega povezovanja matere in otroka, a žal se ne izide vedno tako. Ste že slišali za fenomen odpora do dojenja (BAA)? Gre fiziološki odziv doječe matere na izkušnjo dojenja svojega otroka. Najpogosteje se izraža v občutkih tesnobe, jeze, besa, mravljinčenja po koži ali močni želji, da bi z dojenjem prenehali. To je še ena od tem, o kateri se le redko razpravlja, saj mnoge ženske zaradi predsodkov o njej ne želijo odkrito spregovoriti.

Vzgoja in vrtec
25. 12. 2022 05.00

5 genialnih fraz, zaradi katerih me otroci ubogajo

Včasih starševstvo deluje kot večna bitka, da bi otroci upoštevali naša navodila, želje in napotke, ki delujejo v njihovo dobro. Ampak otroci ne bi bili otroci, če se ne bi vsemu upirali – kosilu na mizi, času za spanje in času za vstajanje ali igro. Vse to lahko privede do razdražljivosti na eni in na drugi strani ter slabe volje. A kako tovrstne prepire ublažiti? Poskusite z naslednjim pristopom.

Za mami
14. 12. 2022 05.00

Rojstvo otroka: včasih se ljubezen na prvi pogled ne zgodi

Mnoge ženske med nosečnostjo vodijo prepričanja, da trenutek rojstva vsebuje transcendentni trenutek čiste ljubezni. A ob prvemu stiku in pogledu v oči se včasih ne zgodi nič. Samo praznina, občutek zmedenosti, krivde in morda celo vprašanj: Kdo je ta otrok, zakaj nimam občutka, da je moj? Presežni občutki, ki spremljajo prihod otroka, niso vedno prisotni, včasih celo daleč od tega. Vsak odnos zahteva svoj čas in pri odnosu med materjo in otrokom ni nič drugače.

Družina in odnosi
04. 11. 2022 05.00

Tri močne povedi, ki jih morate govoriti svoji hčeri

Kako vzgojiti pogumno, neustrašno in samozavestno dekle? Vsaj enkrat tedensko se spomnite svoji hčeri povedati eno izmed spodnjih močnih povedi.

Malček
23. 10. 2019 07.56

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?

Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Družina in odnosi
27. 03. 2018 08.08

Rodila je!

Vaša prijateljica je postala mama in sedaj ne rabi gore daril od vas, temveč pomoč, ki je najdragocenejša. Ne uporabite le fraze: ''Če me boš rabila, me pokliči!'' ampak dejansko stopite v akcijo.

Malček
16. 03. 2018 08.07

Otrok vas ves čas moti med pogovorom z drugimi? Potem morate storiti TO!

Malčki želijo nekaj povedati takoj, ker njihov kratkoročni spomin še ni popolnoma razvit. Zato je povsem logično, da moti medtem, ko se vi pogovarjate z nekom drugim. Kako lahko zmanjšate število takšnih situacij?

Idejnica
13. 12. 2016 08.22

Pozor: pametne igrače – nova past za otroke

Spletne storitve so postale del našega vsakdana, vstopajo tudi na področje igrač. Punčka My Friend Cayla in robot i-Que, ki so ju pod drobnogled vzeli naši norveški kolegi, (zaenkrat) sicer še nista naprodaj v Sloveniji, je pa pomembno, da v obdobju obdarovanja opozorimo na sporne značilnosti tovrstnih, pametnih igrač, ki bodo v prihodnosti skoraj gotovo postale zanimive in uporabne tudi za slovenske otroke.

Družina in odnosi
16. 01. 2013 07.07

Kako umiriti otroka ob izbruhu jeze?

Izlivi besa dveletnega otroka so popolnoma normalen del razvoja. Je pa res, da je večina staršev zaradi napadov jeze svojih otrok zaskrbljena. V svojem nelagodju pogostokrat ravnajo napačno.

Novice
23. 02. 2012 09.25

12-letnica šokirala s predrzno obleko!

12-letna Iris Frost, hči Judea Lawa, vzbuja nemalo pozornosti s svojo izbiro oblačil, vendar ne v dobrem smislu. Njena mati Sadie se je pred kratkim morala opravičiti zaradi ne tako nedolžne oblekice …

Malček
15. 11. 2011 07.18

Kaj storiti, če otrok grize?

Grizenje med prvim in drugim letom starosti je pogosta vedenjska težava, ki pa se lahko pojavlja tudi pri starejših otrocih. Vsekakor je to znak, da otrok v razvojnem obdobju potrebuje našo pomoč.

Malček
05. 06. 2009 13.16

Avtisti so … avtizma ni!?

Avtizem je razvojna motnja, ki je »na zunaj« ne vidimo. Pojavi se lahko v vseh družinah. Avtističhi otroci se najraje igrajo sami, njihova komunikacija je omejena ali pa je sploh ni. Motijo jih čisto običajne stvari. Najvarneje se počutijo v svojem svetu, po drugi strani pa so izjemno nadarjeni.

Malček
07. 12. 2010 07.04

'Hočem novo mamico!'

Malčki včasih rečejo kaj, kar lahko njihove mame popolnoma vrže iz tira. Poskusimo jih naučiti, kako naj se bolj spoštljivo izražajo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863