gen

Glasbeni gen v družini Basi, sin Tai že poskuša igrati kitaro
Luka Basi in Nastja Gabor, priljubljena slovenska glasbenika, sta poleg uspehov v glasbeni industriji tudi ponosna starša. Videti pa je, da bo tudi njun sin Tai zajadral v glasbene vode.

Zakaj je humor generacije Z tako nenavaden?
Za večino ljudi, ki so starejši od 30 let, se zdi humor generacije Z pogosto tuj, kajti njihov humor je temačen ter nabit s cinizmom, absurdom in je hitro spreminjajoč.

Tako sta danes videti otroka princa Harryja in Meghan Markle
Odkar sta zapustila Združeno kraljestvo in svoje kraljeve dolžnosti, sta princ Harry in Meghan Markle s svojima otrokoma živela razmeroma zasebno in mirno življenje v Kaliforniji.

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože
V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Zakaj imajo nekatere družine same deklice, druge pa same fantke?
Ima lahko družina, ki je imela več generacij same fantke ali same deklice, otroka drugega spola? Strokovnjaki razkrivajo odgovor na to vprašanje.

Karolinina starša: "Sledil je šok ... To so bili za naju najtežji trenutki"
Komaj 4 leta stara deklica Karolina se sooča s kruto in smrtonosno prirojeno redko boleznijo, za katero ne obstaja zdravilo. Da bi razvili gensko zdravljenje za njeno bolezen, je potrebno zbrati 2 milijona €, zato društvo Viljem Julijan poziva vse dobre ljudi k donaciji.

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih
Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!
Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Nogometna dražba za življenje malega Urbana
Triletni Urban je prvi otrok v Sloveniji, ki so mu diagnosticirali gensko bolezen, sindrom CTNNB1, zato nujno potrebuje našo pomoč.

Urban, rojen z redko genetsko mutacijo, potrebuje vašo pomoč
22-mesečni fantek Urban je bil rojen z redko genetsko mutacijo, ki je kriva za to, da Urban brez ustreznega zdravljenja nikoli ne bo hodil in govoril ter ne bo nikoli samostojen. Zato sta se njegova starša kmalu po diagnozi odločila, da naredita vse, da to preprečita.

Stvari, ki jih vedo le mame rdečelasih otrok
Rdeči lasje se naravno pojavijo pri enem ali dveh odstotkih populacije. Rdečelasce v večini primerov spremljajo še zelo svetla polt, svetle oči, pege in visoka občutljivost za žarke UV. Pogosto pa se otrok rodi kot rdečelasec kljub temu, da njegovi starši nimajo rdečih las.

To je deček z najdaljšimi trepalnicami v Rusiji
Njegovo ime je Muin Bachonaev in živi v Moskvi, v Rusiji. Kot večina njegovih vrstnikov, rad hodi v šolo, je aktiven na družbenih omrežjih in izjemno uživa pri igranju nogometa. V eni stvari pa se razlikuje od vseh ostalih.

Posvojena hči iskala mamo in ugotovila, da delita največjo strast
Danes ima 22 let, a svojo biološko mamo je spoznala šele pred pol leta. Starši, ki so jo posvojili, niso nikoli skrivali resnice in čeprav jih obožuje, je od nekdaj želela ugotoviti, od kod prihaja.

Težave po operaciji očesa
Spoštovani , prosim vas za nasvet , usmeritev k ravnanju , ki je ustrezno tu opisanemu stanju . Po uspešnih operacijah sive mrene ( 21. 01. in 04. 04. 2013 ) ,kvari zadovoljstvo " nova težava " v desn...

Še ena Kitajka nosi gensko spremenjenega otroka?
Druga Kitajka, ki nosi gensko spremenjeni zarodek, je domnevno v četrtem mesecu nosečnosti.

Ta znanstvenik je ustvaril gensko spremenjena dojenčka
Kitajski znanstvenik trdi, da je ustvaril gensko spremenjena dojenčka. Njegove trditve še niso neodvisno potrjene, številni znanstveniki so kritični. Oblasti so uvedle preiskavo.

Odkrili 102 z avtizmom povezana gena
Ameriški znanstveniki so odkrili 102 gena, povezana z avtizmom. To bo prispevalo k lažjemu ločevanju genov, povezanih z avtizmom, od tistih, ki so povezani z duševno nerazvitostjo ali zaostankom v razvoju, piše na spletni strani Ameriškega združenja za človeško genetiko.

Po njej je Burak nasledil lepoto
Lepoto ima v genih: priljubljeni Burak je podoben materi.

Iz zarodka uspešno odstranili gen za dedno bolezen
Ameriški znanstveniki so pri zarodku uspešno popravili gen, ki povzroča dedno srčno napako, so objavili v novi izdaji znanstvene revije Nature. S tem je znanost naredila nov velik korak v "popravljanju" genskega materiala otrok, da se ne bi rojevali s prirojenimi napakami in boleznimi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Z novim zdravilom do uspešnejšega zdravljenja otrok s spinalno mišično atrofijo
Na kliničnem oddelku za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo ljubljanske pediatrične klinike so začeli zdraviti prvega otroka s spinalno mišično atrofijo z novim zdravilom, ki bo tem otrokom omogočilo veliko boljše preživetje in večjo kakovost življenja.

Kako prepoznati epilepsijo?
Epilepsija je ena izmed najpogostejših bolezni ali motenj v otroški nevrologiji, ki je zaradi svojih značilnosti resen medicinski in socialni problem. Vzroki nastanka bolezni in simptomi so zelo raznoliki.

Odobrili postopek ''otrok treh staršev''
V Veliki Britaniji so odobrili gensko terapijo spočetja otrok z uporabo DNK treh ljudi, kombinacije umetne oploditve in genske modifikacije, s katero naj bi preprečili prenos smrtno nevarnih gensko pogojenih bolezni z matere na otroka.

Kaj podedujemo po mami?
Najnovejše raziskave navajajo, da je otrokova pamet odvisna od mame.

To je primer, ki bo šel v zgodovino!
Na svetu se je rodil prvi otrok, ki je bil spočet z novo tehniko oploditve z genskim materialom treh staršev. Pet mesecev stari deček ima DNK svoje matere in očeta ter majhen delež genetske kode darovalke.

Prednosti pozne nosečnosti
Igralka Audra McDonald in njen mož Will Swenson pričakujeta prvega skupnega otroka. Novico sta sama delila s svojimi oboževalci prek družbenega omrežja.

Darja je za rakom dojk zbolela pri 30 letih
Slovensko združenje za boj proti raku dojk Europa Donna in Onkološki inštitut Ljubljana sta ob svetovnem dnevu raka jajčnikov, ki bo 8. maja, pripravila okroglo mizo o tej vrsti raka, za katerim pri nas zboli okoli 155 žensk letno. Kot je dejala Mojca Senčar iz Europe Donne, gre za zelo zahrbtno bolezen, saj raka jajčnikov še vedno težko odkrijemo.

Sladkor je bolj škodljiv od nasilja
Vsi vemo, da za zdrave zobe ni priporočljivo piti sladkih napitkov. Nova študija navaja, da še dodatno škodijo možganom. Sladkor namreč povzroči večje spremembe na čustvenem in kognitivnem področju kot stres v prvih letih življenja.

Če imajo vaši starši modre oči, vi pa rjave, to pomeni …
Če imajo vaši starši modre oči ali ima eden izmed staršev zelene, drugi pa modre, vaše pa so rjave, teorija navaja, da ste po vsej verjetnosti posvojeni. Toda vseeno obstaja pojasnilo …

Slavni igralec v solzah: moja hčerka je bolna
Slavni igralec Harrison Ford je s solzami v očeh razkril, da je njegova 26-letna hčerka Georgia bolna že od otroštva. Ima namreč epilepsijo.

Raziskave nudijo novo upanje
Kombinacija dveh zdravil bi lahko zaobšla genetske okvare, ki povzročajo cistično fibrozo, in podaljšala življenje bolnikov, kaže raziskava, ki so jo objavili v New England Journal o Medicine. Po navedbah sodelujočih zdravnikov gre za prelomno terapijo, ki bi lahko občutno izboljšala kakovost življenja bolnikov.