generacija

Odlog vpisa v osnovno šolo - da ali ne?
Februarja v osnovnih šolah potekajo vpisi v prvi razred. Šole same določijo dneve, ko bodo vpisovale otroke. Starši so obveščeni ali preko vrtca ali preko šole, v javnih objavah, praviloma pa dobijo obvestilo, vabilo na dom. Kaj pa če starši ne želijo, da gre otrok prehitro v prvi razred?

Tako Jelena Đoković rešuje prepire med otroki
Starši, ki imajo več kot enega otroka, dobro vedo, koliko ljubezni je med brati in sestrami, vendar tudi vedo, da so prepiri neizogibni. Čeprav so del odraščanja, je povsem naravno, da starši nočejo poslušati, kako se otroci prepirajo ali se celo žalijo. Jelena Đoković je v pogovoru razkrila, kako ona rešuje te situacije.

Otroci in zaslon: kdaj je pravi trenutek za pametni telefon?
Sodobna tehnologija je zasnovana tako, da je z nami povsod ter neprestano preži na našo pozornost in na nas je, da rečemo ne. Kako pa je pri otrocih? Mnogi starši pametni telefon otroku potisnejo že v voziček z izgovorom, da ga tako pomirijo. Toda strokovnjaki svarijo, da to nikakor ni dobro. Kdaj otroku kupiti pametni telefon?

Beta generacija: otroci prihodnosti, rojeni v tehnološki dobi
Beta generacija, ki se bo rodila med letoma 2025 in 2039, bo prva generacija, ki bo v celoti živela v postkovidnem svetu.

Zakaj je humor generacije Z tako nenavaden?
Za večino ljudi, ki so starejši od 30 let, se zdi humor generacije Z pogosto tuj, kajti njihov humor je temačen ter nabit s cinizmom, absurdom in je hitro spreminjajoč.

Praznični piškoti s čudovitim sporočilom
Praznični čas prinaša iskrice veselja, vonj po piškotih in toplino, ki ogreje še tako mrzle zimske dni. To je čas, ko se spomnimo tistih, ki nas navdihujejo – dobrih mož. Miklavž, Božiček in dedek Mraz so simboli dobrote, skrbnosti in radodarnosti. Pa res potrebujemo dolgo belo brado, da postanemo dobri možje? Seveda ne! V resnici smo lahko dobri možje prav vsi – s preprostimi dejanji, ki prinašajo toplino in upanje. Poglejmo, kako lahko poskrbimo, da bo ta praznični čas poseben in srčen za nas in vse okoli nas.

Sem mama in sem 'boomerka'
Še niste slišali za ta izraz? Mlajše generacije s tem izrazom poimenujejo osebe, ki imajo zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje in do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos. Ko sem slišala to oznako, sem sprva zapihala od jeze, ker se imam za osebo odprtega uma in srca, a sem nato kaj hitro spoznala, da je med nami tako velika generacijska vrzel, da sem s svojimi izjavami in razmišljanjem kdaj tudi 'boomerka'.

Težave v službi kot posledica vzgojnega stila staršev
Zanimivo je, da odraslim, ki se zavedajo pomena starševske ljubezni in naklonjenosti ter so karierno in finančno uspešni, ekonomsko stanje ni več tako pomembno, ampak skrbijo za čustva svojih otrok.

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?
Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

Največje napake pri vzgoji otrok, o katerih se ne govori
Strokovnjakinja opozarja na porazne posledice napačnega pristopa k vzgoji otrok. Otroci pa po njenem mnenju nesposobnost staršev pri vzgoji plačajo s čustveno nestabilnostjo in duševnimi motnjami.

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?
Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Manekenka ima sporočilo za ženske, ki ne želijo biti mame
Svetovno znana britanska manekenka in model, Naomi Campbell, se je po 50. letu razveselila dveh otrok in zdaj ima sporočilo za mlade ženske, ki ne želijo biti mame: 'Premislile si boste.'

Kdo so otroci generacije alfa?
Otroke, rojene med letoma 2010 in 2024, uvrščamo med generacijo alfa, ki bo kmalu začela prevzemati svet. Katere so njene značilnosti in kakšna prihodnost se nam obeta z njo?

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?
Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Igralec odkrito o življenju s tremi otroki
Priljubljeni igralec Tom Hardy je delil redek vpogled v življenje s tremi otroki.

Za večino težav so krivi starši, ker želijo biti prijatelji z otroki
Po mnenju italijanskega psihiatra, dr. Paola Crepeta, so za večino težav moderne vzgoje krivi starši, ker želijo biti prijatelji z otroki.

Kako milenijci vzgajajo drugače kot prejšnje generacije?
Že mimobežen pogled v zgodovino preteklih generacij nas opomni, kako zelo drugačni so bili starševski slogi. Bilo je obdobje, ko otroci niso bili središče družine, sledil je premik k vse večji permisivnosti, pa vznik helikopterskih staršev in vse, kar prinese čas blaginje, ko imamo v primerjavi s preteklimi obdobji na voljo veliko vsega. Preverite kratke stereotipe preteklih generacij in spoznajte, kako milenijski starši danes vzgajajo drugače.

Uresničite svoje sanje korak za korakom, kocko s kocko: Sprostite svojo ustvarjalnost z LEGO mojstrovinami
Ste že izbrali svoje božično ali novoletno darilo? Si boste letos dovolili obuditi otroka v sebi in privoščili Lego kocke, ne samo svojemu otroku ampak tudi vam samim? Dovolite si biti ustvarjali in se s svojim otrokom podajte na nepozabno pot Lego dogodivščin.

Gremo na potep na najlepše adventne sejme
Praznično okrašena mesta tako v Sloveniji kot v tujini vsako leto z razlogom privabljajo trume obiskovalcev od blizu in daleč. Utripajoče lučke, božični okraski, omamen vonj toplih napitkov, ki se vije po zraku, bogato založene stojnice z dobrotami in darilci, predstave in koncerti za odrasle ter otroke ... Da, božični sejmi so pravi raj za vse generacije, predvsem pa za družine. Če torej želite svojim otrokom prižgati iskrice sreče v očeh, jih odpeljite v (vsaj) eno od najlepše okrašenih mest, kjer boste skupaj ustvarili nepozabne spomine. Ste za? Gremo?

Pripadnice generacije Z množično zamrzujejo jajčne celice
Število postopkov zamrznitve jajčnih celic je v svetu strmo naraslo, a strokovnjaki opozarjajo na nevarnost, ki jo to dejanje prinaša s seboj, pa tudi na neizkušenost različnih klinik za postopke IVF.

Zaskrbljeni očka šokiran po 'groznem' odkritju na mobilniku 11-letne hčerke
To, da uporaba spleta in mobilnih aplikacij prinaša s seboj številne izzive in nevarnosti, je najbrž jasno večini staršev. Mnogi posledično omejujejo dostop do spletnih vsebin, prepovedujejo udejstvovanja na družabnih omrežjih ali pa vključujejo starševski nadzor. A ena stvar, ki je starši v vsem tem ne morejo nadzorovati, je pošiljanje vsebin med sovrstniki.

Zato je dobro, da so otroci včasih sebični
Otroke bi morali vzgajati s čutom za druge in empatijo. A tudi kanček sebičnosti prav nič ne škoduje. Zakaj? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zakaj so izdelki MAM najboljše, kar lahko ponudiš svojemu otroku?
Starši ste zahtevni, zato so zahtevni tudi strokovnjaki pri blagovni znamki MAM. Z edinstvenimi, visokokakovostnimi in inovativnimi izdelki, ki podpirajo razvoj vsakega otroka in vam z njimi olajšajo vsakdan, stojimo ob strani številnim generacijam staršev in otrok.

Spoznajte diamantne otroke: naslednjo generacijo vodij
Diamantni otroci so nova generacija vodij, ki spreminjajo svet na bolje. V tem članku boste izvedeli vse o njihovih edinstvenih lastnostih.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Priporočila za zaščito otrok na spletu in varno uporabo elektronskih naprav
Svet tehnologije in spleta napreduje iz dneva v dan s svetlobno hitrostjo in izpostavljeni so mu tako otroci kot tudi mladostniki. Skozenj se učijo, informirajo in tudi komunicirajo. Mediji močno vplivajo na oblikovanje njihovih identitet, vrednot, življenjskih stilov in prepričanj. Zaščita otrok in mladostnikov pri tem postaja vse težja naloga. Za vas smo pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Vnuki od starih staršev dobijo brezčasno modrost in neprecenljive izkušnje
Ste kdaj razmišljali, kako pomemben je odnos med starimi starši in vnuki? Gre za čustveno zelo dragoceno vez, ki jo je treba negovati.

Otroci preživljajo vedno več ur na dan tako, da strmijo v zaslon
Digitalne tehnologije nam danes olajšujejo marsikateri aspekt življenja, zato kaj hitro pozabimo posvečati pozornost negativnim posledicam, ki jih prinaša prekomerna izpostavljenost zaslonom. Še posebej ranljiva skupina so predšolski otroci. V dokumentarcu Generacija pred zasloni, ki si ga lahko ogledate na VOYO, lahko izveste, kakšne strukturne spremembe v možganih in pri obnašanju otrok prinaša neustrezna raba digitalnih tehnologij, kako neustrezno rabo sploh prepoznati in kako jo lahko zamenjamo z zdravimi digitalnimi navadami.

12-letni Archie možgansko mrtev, nadaljnje zdravljenje ni več primerno
12-letni deček Archie Battersbee iz Anglije je v komi vse od aprila, ko ga je mama našla nezavestnega, nad njim pa je visela obveza. Do nesreče naj bi prišlo pri sodelovanju v spletnem izzivu "Blackout Challenge". Gre za izziv, pri katerem si otroci okoli vratu nataknejo trak in ga stiskajo, dokler ne izgubijo zavesti. Vse skupaj pa snemajo. Starši dečka se borijo, da bi Archie ostal priklopljen na aparatih, medtem ko stroka zatrjuje, da za dečka žal ni več upanja, saj naj bi bil možgansko mrtev.

Kdo še potrebuje slovenščino?
Ko se pelješ z avtobusom vse večkrat ujameš besedo ali dve mladostnikov v angleščini. Pa ne tako - pogovarjanje zgolj v angleščini. Malo slovensko, malo angleško, prehajanje je tako gladko, da je skoraj poetično. Pa je res?