Bibaleze.si

genetika

Zdrav otrok
13. 03. 2025 05.00

Zakaj ima otrok pogosta vnetja ušes?

Ste tudi vi med starši, ki obupujejo zaradi številnih in ponavljajočih se vnetij ušesa pri otroku? Potem berite dalje ...

Dojenček
15. 01. 2025 05.00

Je mit o britju glavice za močnejše lase privlečen za lase?

Dojenčkovi lasje so priljubljena tema, o kateri se začne govoriti že v času nosečnosti. Nosečnice, ki jih pogosto peče zgaga, so morda zasledile, da naj bi imele tovrstne težave, ker se bo njihov novorojenček rodil z veliko lasmi. Nekateri so prepričani, da bodo lasje močnejši, če dojenčka pobrijemo, drugi, da bo imel močnejše lase, če mu čim pozneje zrastejo. Medtem tretji verjamejo, da otrok ne bi smeli striči pred prvim letom starosti, da jim ne bi odstrigli delčka sreče. Pa preverimo.

Zdrav otrok
08. 01. 2025 05.00

Zakaj se pojavijo alergije pri otrocih?

Alergije so ena najpogostejših zdravstvenih težav pri otrocih, ki prizadenejo milijone po vsem svetu. Pojavijo se, ko imunski sistem pretirano reagira na snovi, ki so sicer neškodljive za večino ljudi. Razumevanje, zakaj se alergije pojavijo, je ključno za njihovo preprečevanje in obvladovanje.

Zdrav otrok
14. 12. 2024 04.51

3 stvari, ki jih otroci podedujejo izključno od matere

Očetovi geni v tej situaciji naj ne bi igrali pomembne vloge v pri otroku.

Očkov kotiček
12. 12. 2024 04.47

Tudi zdravje očeta lahko vpliva na nosečnost

Ko gre za nosečnost, se velik pomen pripisuje zdravju matere, saj dojenček raste v njenem telesu. Vedno se domneva, da se delo očeta konča z oploditvijo. Genetika pa ima drugačna predvidenja, saj v posteljici prevladujejo očetovi geni.

Razvoj otroka
10. 10. 2024 01.00

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore

Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Prehrana
25. 09. 2024 05.00

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate

Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Nosečnost
10. 06. 2024 02.30

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka

Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Očkov kotiček
09. 05. 2024 05.00

Katere lastnosti otroci podedujejo po očetu?

Očetje prispevajo edinstven nabor genov, ki lahko oblikujejo različne vidike življenja njihovih otrok – od osebnosti do prirojenih talentov.

Zdrav otrok
21. 02. 2024 05.00

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja

Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

Dojenček
27. 10. 2022 05.00

Kako dolgo po rojstvu se lahko modre oči spremenijo?

Z napredkom tehnologije, ultrazvokom ter tridimenzionalnimi in krvnimi preiskavami lahko o svojem otročku marsikaj izvemo še pred rojstvom. Ne moremo pa denimo napovedati, kakšne barve oči bo imel, temveč lahko samo ugibamo glede na genetske značilnosti staršev ter tudi babice in dedka na obeh straneh.

Razvoj
01. 05. 2020 08.00

Kaj nam pove teža dojenčka ob rojstvu?

Pripravite se. Ko boste rodili, bo najpogostejše vprašanje, ki ga boste slišali med drugim tudi: ''Koliko je pa tehtal ob rojstvu?''

Razvoj
02. 04. 2025 14.03

Kaj je hipotonija in kako ukrepati?

Hipotonija pravzaprav pomeni nižji mišični tonus oz. slabšo mišično aktivnost pri dojenčku oz. otroku. Posledica je slabša stabilnost, kar vpliva na držo in gibanje.

Porodne zgodbe
16. 12. 2019 08.09

Takoj po rojstvu operiran v Pragi

Nosečnost še ni bila načrtovana. Nasprotno: ginekolog, ki se je sicer tik za tem upokojil, mi je eno leto pred zanositvijo rekel, da se brez obravnave v ambulanti za zdravljenje neplodnosti otrok sploh ne more zgoditi. Njegove besede so mi švigale po mislih, ko sem že drugi pozitivni test držala v rokah, sesedena na tleh kopalnice. Partner je vmes od sreče poskakoval po stanovanju.

Novice
27. 11. 2018 09.03

Ta znanstvenik je ustvaril gensko spremenjena dojenčka

Kitajski znanstvenik trdi, da je ustvaril gensko spremenjena dojenčka. Njegove trditve še niso neodvisno potrjene, številni znanstveniki so kritični. Oblasti so uvedle preiskavo.

Zdrav otrok
25. 10. 2018 08.15

Odkrili 102 z avtizmom povezana gena

Ameriški znanstveniki so odkrili 102 gena, povezana z avtizmom. To bo prispevalo k lažjemu ločevanju genov, povezanih z avtizmom, od tistih, ki so povezani z duševno nerazvitostjo ali zaostankom v razvoju, piše na spletni strani Ameriškega združenja za človeško genetiko.

Resnične zgodbe
15. 06. 2018 10.36

Spet je postala mama!

Najverjetneje gre zgolj za naključje, a novopečena mama Kateri Schwandt iz ameriškega mesta Lakeview v zvezni državi Michigan je očitno obsojena, da si družinsko streho deli zgolj z moškimi člani družine. Pred dvema mesecema je namreč luč sveta ugledal njen že 14. sin. Finley ima tako 13 bratov. Najstarejši je star 25 let.

Resnične zgodbe
18. 01. 2017 09.47

Rodila se je zdrava deklica, ki ima 'tri starše'

V Kijevu se je rodila zdrava deklica, spočeta z novo revolucionarno metodo, imenovano "otrok treh staršev". Gre za gensko terapijo, pri kateri zdravniki uporabijo genski material treh staršev. Tako želijo pomagati neplodnim parom, pa tudi materam, ki so plodne, a hkrati prenašalke genskih bolezni.

Novice
16. 12. 2016 08.10

Odobrili postopek ''otrok treh staršev''

V Veliki Britaniji so odobrili gensko terapijo spočetja otrok z uporabo DNK treh ljudi, kombinacije umetne oploditve in genske modifikacije, s katero naj bi preprečili prenos smrtno nevarnih gensko pogojenih bolezni z matere na otroka.

Novice
05. 09. 2016 06.30

Skrivnosti nege kože dojenčkov

Če primerjamo dnevno skrb za dojenčka z maratonskim tekom, potem je končno polaganje oljčnih vejic na zmagovalca mamicam enako kot nežen otroški dotik tik pred spanjem. Za uspešno nego kože malih junakov pa so potrebne izkušnje in poznavanje malih in velikih skrivnosti.

Malček
14. 04. 2016 08.18

Če imajo vaši starši modre oči, vi pa rjave, to pomeni …

Če imajo vaši starši modre oči ali ima eden izmed staršev zelene, drugi pa modre, vaše pa so rjave, teorija navaja, da ste po vsej verjetnosti posvojeni. Toda vseeno obstaja pojasnilo …

Zdrava Bibina pomlad
11. 04. 2016 08.07

5 naravnih zdravil proti sezonskim alergijam

Mnogi obožujejo pomlad, ko vse cveti, drugi imajo zaradi tega težave: sezonske alergije. Različni alergeni, kot so cvetenje, opraševanje, prah, ambrozija … jim izzovejo kašelj, kihanje, solzenje oči …

Novice
04. 03. 2016 09.39

Komu smo podobni?

Neko dekle je razkrilo vsem svetu, da je pri 25 letih videti povsem enako kot njena mama. Nekateri so zelo podobni svojim staršem, nekateri pa ne, ampak to dekle je popolni klon svoje mame. Fotografiji je objavila na Imguru.

Nosečnost
13. 10. 2015 08.04

Prva študija terapije z izvornimi celicami pri še nerojenih otrocih

V Veliki Britaniji so danes napovedali prvo klinično študijo terapije z izvornimi celicami pri otrocih, ki so še v maternici. Raziskovalci z Otoka in iz Švedske upajo, da bodo izvorne celice zmanjšale simptome prirojene, neozdravljive bolezni krhkih kosti osteogenesis imperfecta.

Zdrav otrok
24. 09. 2015 08.09

Uspešna presejalna genetska diagnostika povišanega holesterola za otroke

Raziskovalci medicinske fakultete ljubljanske univerze in Pediatrične klinike UKC Ljubljana so prvi dokazali učinkovitost programa populacijskega presejanja otrok za povišan holesterol pri odkrivanju bolnikov, ki imajo povišan holesterol v družini. Ugotovili so, da je pri dveh tretjinah pregledanih petletnikov povišan holesterol genetskega izvora.

Družina in odnosi
28. 04. 2015 07.37

Špelin kotiček: Pri zobozdravniku delijo bonbone!

Slej ko prej se vsak starš enkrat sreča s situacijo, ko mora svojega otroka peljati k zobozdravniku. Kljub temu da skupaj z otrokom redno ščetkamo zobe, jim tečnarimo, naj jedo čim manj sladkarij, pijejo nesladkane pijače in podobno, prvi luknjici ne moremo uiti.

Novice
17. 10. 2014 13.23

To ni le bolezen žensk!

Osteoporozni zlom bo v življenju utrpela vsaka tretja ženska, starejša od 50. let. A osteoporoza ni le bolezen žensk. Takšen zlom bo v življenju doletel vsakega petega moškega, je ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze za STA pojasnil endokrinolog, ki se ukvarja s hormonskimi motnjami ter z osteoporozo in drugimi boleznimi kosti, Tomaž Kocjan.

Novice
14. 07. 2014 11.22

Objavljeni zaključki revolucionarne raziskave

Določen genski zapis, z manjšimi odstopanji, vpliva na sposobnost učenja matematike in branja pri otrocih, so ugotovili v novi britanski raziskavi, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Zdrav otrok
25. 02. 2014 09.39

Zbolijo lahko že nekajmesečni otroci!

Razprava glede oskrbe bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) se je doslej vrtela zlasti okoli dostopnosti do zdravil. A da lahko bolnik s KVČB dobro obvladuje svojo bolezen in da bolezen ne obvladuje njega, je nujna celostna obravnava, pri čemer pa so razlike med državami EU velike.

Zdrav otrok
16. 01. 2013 07.06

Kaj je Downov sindrom?

Sekcija za Downov sindrom združuje starše, ki imajo otroke z Downovim sindromom, ljudi s tem sindromom, prostovoljce in strokovnjake iz vse Slovenije. Skupaj želijo vsem, ki imajo Downov sindrom, omogočiti kakovostno zdravstveno in socialno oskrbo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863