Bibaleze.si

genetske motnje

Očkov kotiček
04. 04. 2025 14.13

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?

Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Zdrav otrok
31. 01. 2025 05.00

PFAPA sindrom pri otrocih: kako ga prepoznamo?

PFAPA sindrom je redka, a ponavljajoča se bolezen, ki prizadene predvsem otroke. Pojavi se z nenadnimi epizodami vročine, vnetja grla, aft in oteklih bezgavk. Čeprav običajno ni nevaren, lahko povzroča neprijetnosti, vendar ob ustreznem zdravljenju večinoma izzveni sam od sebe.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Zanositev
05. 10. 2024 05.00

Zaplet, pogostejši pri nosečnicah, ki so mlajše od 20 in starejše od 40 let

Molarna nosečnost, znana tudi kot hidatidiformna mola, je redek zaplet nosečnosti, ki se pojavi, ko pride do nenormalne rasti tkiva v maternici namesto normalne nosečnosti. V večini primerov povzroči izgubo nosečnosti.

Nosečnost
31. 05. 2024 05.00

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane

Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Zanositev
25. 05. 2024 02.30

To so najpogostejši vzroki neplodnosti

Vsak šesti par se sooča z neplodnostjo, nanjo pa vpliva več različnih dejavnikov.

Zanositev
15. 04. 2024 05.00

Kaj vse vpliva na razvoj še nerojenega otroka?

Nosečnost je nekaj najlepšega. Nosečnica se pripravlja na rojstvo novega bitja in preživlja eno najpomembnejših obdobij v življenju. Komaj pričakuje trenutek, ko bo spoznala svojega otročka, in pazi nanj, še preden ugleda luč sveta. Kako pa lahko kar najbolje poskrbi zanj s svojimi navadami in življenjskim slogom?

Dojenček v trebuhu
22. 08. 2023 11.51

Zakaj plodu merijo obseg glavice?

Med pregledi in preiskavami v nosečnosti med drugim spremljajo rast in razvoj ploda, da bi dovolj zgodaj ugotovili morebitne nepravilnosti in predvideli zaplete ter jih po možnosti preprečili.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Novice
02. 04. 2021 08.00

Širitev presejanja v Sloveniji: rešili bodo še več otrok

Čudovita novica: zaradi širitve presejanja novorojenčkov v Sloveniji bo imelo še več otrok, kljub prirojenim redkim boleznim, možnost praktično normalnega življenja ali pa bo potek njihove bolezni bistveno omiljen. "To je neprecenljivo," se zavedata Gregor in Nina Bezenšek, starša preminulega Viljema Julijana in ustanovitelja Društva Viljem Julijan.

Resnične zgodbe
01. 02. 2021 08.01

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan

Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Razvoj
02. 04. 2025 14.03

Kaj je hipotonija in kako ukrepati?

Hipotonija pravzaprav pomeni nižji mišični tonus oz. slabšo mišično aktivnost pri dojenčku oz. otroku. Posledica je slabša stabilnost, kar vpliva na držo in gibanje.

Resnične zgodbe
26. 11. 2019 11.42

Izpoved: Imela sem operacijo dojk in svojega otroka hranim po steklenički

Holly Leppard je žena in mama, ki se je na Motherly razpisala o svojem psihičnem stanju, dojenju in hranjenju dojenčka po steklenički. Izpostavila je, zakaj je pomembno, da ne obsojate mamic, ki ne dojijo.

Novice
03. 07. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Novice
12. 06. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Novice
27. 05. 2014 08.37

Pogosteje zbolijo ženske

Zadnjo sredo v mesecu obeležujemo svetovni dan multiple skleroze. Gre za vnetno bolezen, kjer pride do poškodb mielinske ovojnice nevronov in do motenj prevajanja živčnih impulzov. Letos je v ospredju prizadevanje, da bi bolnike ozavestili o možnostih izbire pri zdravljenju te bolezni ter tudi o učinkovitosti terapije drugega reda.

Nosečnost
29. 03. 2011 08.26

Primeren jedilnik v nosečnosti

V nosečnosti je potrebno zadostiti povečanim potrebam po vseh ključnih vitaminih in mineralih. Seveda pa je potrebno za ravnovesje v telesu upoštevati tudi druge hranilne snovi.

Zanositev
19. 05. 2008 13.04

Idealni pogoji za zanositev

Ob idealnih pogojih v prvem mesecu zanosi 25 odstotkov žensk, pravi doc.dr. Branko Zorn s Kliničnega oddelka za reprodukcijo Ginekološke klinike v Ljubljani.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863