Bibaleze.si

genetsko

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Malček
31. 03. 2025 05.00

Kako se kaže prezgodnja puberteta?

Puberteta je naraven proces, v katerem telo in um otroka prehajata v odraslo obdobje. Pri večini otrok se puberteta začne približno pri starosti 12 let pri dečkih in 10 let pri deklicah. Včasih pa se puberteta začne prej, kot je običajno. Ko se puberteta pri dečkih začne pred 9. letom starosti in pri deklicah pred 8. letom, govorimo o prezgodnji puberteti.

Resnične zgodbe
28. 03. 2025 05.00

Otrok ali odrasla oseba? DNK test razkril resnico

Potem ko sta Michael in Kristine Barnett leta 2010 posvojila Natalio Grace, sta kmalu začela sumiti, da morda deklica ni to, kar je trdila. Zakonca sta namreč trdila, da je v resnici odrasla oseba, ki se pretvarja, da je otrok, potem ko sta pri deklici opazila zgodnje znake pubertete.

Zdrav otrok
13. 03. 2025 05.00

Zakaj ima otrok pogosta vnetja ušes?

Ste tudi vi med starši, ki obupujejo zaradi številnih in ponavljajočih se vnetij ušesa pri otroku? Potem berite dalje ...

Svet slavnih
10. 03. 2025 09.43

Tragična smrt mladega princa – dolga in mučna bitka z redko genetsko boleznijo

Luksemburška kraljeva družina je z globoko žalostjo sporočila, da je po dolgi in mučni bitki z redko genetsko boleznijo umrl princ Frederik, najmlajši sin luksemburškega princa Roberta in princese Julie Nassauske. Star je bil le 22 let.

Nosečnost
13. 01. 2025 05.00

Noseča z otrokom, ki ima redko genetsko motnjo: Čustveno pismo sama sebi

Nosečnost je obdobje, polno pričakovanj, a pogosto tudi neznank, kajti življenje nas včasih postavi pred izzive, ki jih ne moremo predvideti. Ena od teh zgodb je zgodba Bethany Locklear, ki je med nosečnostjo izvedela, da njen otrok trpi za Noonanovim sindromom – genetsko motnjo, ki prinaša številne telesne in zdravstvene težave.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Novice
12. 08. 2024 05.00

Ikonična punčka, s katero smo se igrali vsi, sedaj v novi podobi

Podjetje Mattel, ki proizvaja kultne lutke Barbie, je po več kot šestih desetletjih od izida njihove prve punčke na prodajne police poslalo še slepo barbiko. Ta nosi palico, da bi slepim in slabovidnim otrokom zagotovila občutek pripadnosti. Kakšne so prednosti take igrače?

Vzgoja in vrtec
27. 07. 2024 05.00

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je sredi trgovine

Sočutno starševstvo ni permisivna vzgoja. "V času izpada je najpomembneje, da sta otrok in starš varna," poudarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch. Preverite, kaj morate storiti, če začne na primer razbijati v okolici ali metati stvari v vas! Tudi, če se to zgodi sredi trgovine.

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Nosečnost
10. 06. 2024 02.30

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka

Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Očkov kotiček
09. 05. 2024 05.00

Katere lastnosti otroci podedujejo po očetu?

Očetje prispevajo edinstven nabor genov, ki lahko oblikujejo različne vidike življenja njihovih otrok – od osebnosti do prirojenih talentov.

Novice
29. 03. 2024 09.07

Pisanka za Karolino, velikonočna zbiralna akcija za malo borko

Kot vsi drugi otroci tudi deklica Karolina v teh dneh že veselo pričakuje darilo velikonočnega zajčka. Največje in najlepše darilo za njeno pisanko pa je vsaka podarjena donacija za razvoj genskega zdravljenja za njeno smrtonosno in neizprosno prirojeno redko bolezen.

Prosti čas
22. 03. 2024 05.00

Zato ni dobro, če deklice preveč skačejo po trampolinu

Otroci obožujejo trampoline, saj jim nudijo zabavo, vznemirjenje in igrivo kratkočasje. A nujno je treba poskrbeti za varnost in tudi omejiti uporabo. Prepogosto skakanje lahko namreč privede do slabših mišic medeničnega dna in urinske inkontinence, opozarja doc. dr. Darija Šćepanović.

Porod
02. 02. 2024 02.30

Vsake stote ženske porod sploh ne boli

Kakšni spomini vas prevevajo, ko se spomnite na porod? Seveda tisti najlepši, ko v roke prvič dobite svojega otroka, a sam porod številne opisujejo kot izredno stresno in bolečo izkušnjo. Obstajajo pa srečnice, ki jih porod sploh ne boli. Strokovnjaki, ki so z novo raziskavo odprli vrata številnim novim možnostim v svetu farmacije, ta pojav opisujejo kot naravno epiduralno anestezijo, ki pa se sicer smatra kot napaka.

Družina in odnosi
16. 10. 2023 05.00

Kako podpreti sorojenca otroka s posebnimi potrebami?

Pravijo, da ima zdrav človek tisoč želja, bolan pa le eno, in sicer da bi bil zdrav. In res je tako. Starši otrok, ki imajo neozdravljive bolezni, si želimo le, da bi bilo moč to spremeniti. Pa žal ni tako. Stanje lahko mnogokrat izboljšamo, a bolezen oziroma stanje ostaja. Počasi to sprejmeš in vtkeš v svoje življenje, v družinsko življenje.

Pregledi med nosečnostjo
15. 10. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o testu NIPT

NIPT je predrojstni presejalni test, pri katerem z analizo zunajcelične DNK ploda v materini krvi z visoko natančnostjo ugotavljamo, ali obstaja tveganje za različne kromosomske napake pri še nerojenemu otroku.

Dojenček v trebuhu
22. 08. 2023 11.51

Zakaj plodu merijo obseg glavice?

Med pregledi in preiskavami v nosečnosti med drugim spremljajo rast in razvoj ploda, da bi dovolj zgodaj ugotovili morebitne nepravilnosti in predvideli zaplete ter jih po možnosti preprečili.

Trači
22. 06. 2023 08.44

'Res si želim, da bi sin umrl pred mano.'

Rojstvo otroka je marsikomu največje darilo v življenju, skrb skozi vse življenje pa brezmejna. Veliko o skrbi za svojega sina ve tudi razvpita manekenka in starleta Katie Price, ki se je v preteklosti v medijih pogosto znašla zaradi svojega divjega obnašanja, tokrat pa je iskreno pokazala svojo drugo plat.

Problematični najstnik
03. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?

Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Zdrav otrok
08. 04. 2023 05.00

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Novice
01. 03. 2023 14.01

Karolinina starša: "Sledil je šok ... To so bili za naju najtežji trenutki"

Komaj 4 leta stara deklica Karolina se sooča s kruto in smrtonosno prirojeno redko boleznijo, za katero ne obstaja zdravilo. Da bi razvili gensko zdravljenje za njeno bolezen, je potrebno zbrati 2 milijona €, zato društvo Viljem Julijan poziva vse dobre ljudi k donaciji.

Trači
04. 02. 2023 05.00

Slavni alkoholik je v otroštvu spremljal enako bitko svojega očeta

Ben Affleck, zvezdnik filma Drzna igra, ki je znan predvsem po svojem razburljivem boju z odvisnostjo od alkohola, je pred kratkim priznal, da se je v njegovi mladosti s podobnimi demoni boril tudi njegov oče. Spregovoril je o tem, kako je alkoholizem v družini vplival nanj kot otroka, razgovoril pa se je še o tem, kako na pretekle dogodke gleda danes.

Zdrav otrok
26. 12. 2022 05.00

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!

Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Zanositev
05. 10. 2022 05.00

Težave z zanositvijo se lahko pojavijo tudi po porodu

Sicer redko, a je mogoče, da ženska po porodu ne more vnovič spontano zanositi. Kje so lahko vzroki, pojasnjuje mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.

Novice
14. 08. 2022 05.00

Otroci, ki jih lovijo in tudi ubijejo zaradi delov telesa

V očeh enih čudoviti in prelepi, v očeh drugih zanimivi in nenavadni, v očeh tretjih prekleti in hudičevi. Drugačni in zato ponekod preganjani. Nič niso krivi, a so vseeno označeni. Albini.

Blog
18. 11. 2021 10.46

'Imate 50 odstotkov možnosti, da se kateri od zarodkov obdrži ...'

BLOG: Čeprav sem zavestno sprejela odločitev, da preneham jemati kontracepcijske tabletke, sem vseeno upala, da bo moje telo po desetletju zastrupljanja potrebovalo vsaj nekaj mesecev, da se povrne v prvotno ravnovesje in bo pripravljeno sprejeti zarodek. A dve črtici sta se pokazali že po dobrih dveh mesecih. Bila sem šokirana, toda to je bil šele začetek: v naslednjih dneh so si presenečenja sledila kot po tekočem traku ...

Novice
25. 08. 2021 10.53

Vse za šolarje: koledar počitnic, urnik, nasveti

Gremo nazaj v šole, juhuhu! Poletne počitnice se zaključujejo, verjamemo, da ste jih preživeli lepo. Kako pa bo s šolskimi počitnicami v prihajajočem šolskem letu 2020/2021? Kdaj so dela prosti dnevi, ki jih boste lahko izkoristili za najboljša družinska doživetja? WIZ zavarovanje je za vas pripravil enostaven pregled, ki vam bo olajšal načrtovanje družinskih aktivnosti. Ne pozabite pa urediti še nujnega šolskega nezgodnega zavarovanja, ki vam olajša zdravljenje, če se otrok poškoduje.

Novice
10. 05. 2021 12.01

Urban, rojen z redko genetsko mutacijo, potrebuje vašo pomoč

22-mesečni fantek Urban je bil rojen z redko genetsko mutacijo, ki je kriva za to, da Urban brez ustreznega zdravljenja nikoli ne bo hodil in govoril ter ne bo nikoli samostojen. Zato sta se njegova starša kmalu po diagnozi odločila, da naredita vse, da to preprečita.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863