gibljivost

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Kdaj dojenček dejansko vidi?
Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?
Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Kako ob materinstvu najti čas še za telesno vadbo?
Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je dobro, da ohranjamo telesno vzdržljivost po porodu; med drugim lažje opravljamo vsakodnevne dejavnosti, manj smo utrujene in imamo več energije za novega družinskega člana. O tem smo se pogovarjali tudi s Kristino Lesar, profesorico športne vzgoje, inštruktorico poporodne vadbe in mamico dveh prikupnih fantkov.

10 najpogostejših napak, ki jih počnete, ko načrtujete nosečnost
V želji, da bi jim čim prej uspelo zanositi, pari počnejo vrsto napak, ki lahko negativno vplivajo na uspešno zanositev. Preverite, za katere napake gre.

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?
Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.

Take so lahko težave z izločanjem po porodu
Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Za mami: Zakaj je plavanje tako koristno?
Plavanje je primerno za vse generacije in zmogljivosti ljudi. Še posebej pa je dobrodošlo v obdobju nosečnosti in po porodu, ko še ne zmoremo večjih telesnih naporov, bi pa se želeli vključiti v aktivno preživljanje prostega časa in krepiti svoje telo in zdravje. Preverite pozitivne učinke plavanja na vaše telo in um.

Ima vaš otrok drisko? Ta živila lahko stanje še poslabšajo
Prebavne motnje in driska lahko otroka zelo izčrpajo. Kadar pa otrok z drisko zaužije katero od teh živil, se njegovo stanje lahko še poslabša – črevesje se ne umiri, driska traja dlje, možni so krči in dehidracija. Preverite, za katera živila gre.

Kaj vse lahko vpliva na zdravje sperme in kako ga izboljšati?
Kadar se par sooča s težavami z neplodnostjo, večina pritiska pogosto pade na žensko, ki naj bi morala izboljšati svoje zdravstveno stanje. Toda tudi moški imajo ključno vlogo pri zanositvi in lahko povečajo možnosti zanositve z ohranjanjem zdrave sperme. A kako? Preverite v spodnjih vrsticah.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti
Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

"Nosečnost ni čas za velike športne podvige in po porodu smo na točki nič"
"V praksi opažam dve težavi: ali mamice čisto nič ne naredijo za svoje telo po porodu ali pa pretiravajo. In nobena skrajnost ni dobra za mamico po porodu," pravi profesorica športne vzgoje, trenerka pilatesa in vadbe v času nosečnosti in po porodu, mamica in avtorica knjige Ustrezna vadba po porodu Tanja Želj. Svetuje umirjenost po načelu "manj je več".

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'
Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

O neplodnosti: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'
Neplodnost je še vedno tabu tema, o kateri pari težko spregovorijo. V Sloveniji za neplodnostjo trpi vsak 6. par. O osebni izkušnji spopadanja z neplodnostjo, občutki poraza in bremena, ki lahko vplivajo tudi na partnerski odnos, pa je iskreno spregovorila Maja Henigman. Z njeno zgodbo se lahko poistoveti marsikatera ženska.

Kdo je upravičen do enkratne denarne pomoči v občini Kočevje?
Občina Kočevje je po površini (563,7 km2) največja občina v Sloveniji, v njej živi 15.686 prebivalcev. Letos so prejeli do vključno septembra 98 vlog za enkratno denarno pomoč ob rojstvu novorojenca.

Pozitivna moč tibetanskih vaj tudi za naše šolarje
Različni načini sprostitve so za naše šolarje več kot dobrodošli ne le pred koncem šolskega leta, temveč pri vseh šolskih urah, vsak dan ali pa vsaj nekaj minut pred začetkom pouka. Pa je to sploh mogoče? Šolska svetovalna delavka, univerzitetna diplomirana pedagoginja z Osnovne šole Otočec Melita Bevc Novak nam je pojasnila, kako so preproste vaje, natančneje tibetanske, koristne tako za um kot tudi telo naših otrok ter kako se sploh organizirati, da se pri tem ne izgubijo dragocene minute za utrjevanje učne snovi.

Mnenje - okulistični izvid
Pozdravljeni, prosim za razlago izvida za sina (5let). dg.; astigmatysmus hypermetropicus compositoi directus o.u. ER: DO:-1.50, -0.50/5 LO:-0.25, -0.50/175 (AKOMODACIJA) VDO: 0.6 brez korekcije VLO: ...

Okluzija, vid
Pozdrav! Ker sin na sistematskem pregledu pri 5 letih ni dobro videl, so nama (glede na to, da tudi sama nosim očala - astigmatizem )svetovali obisk oftalmologa. Prejela sem izvid STATUS LOCALIS ER DO...

Okluzija očesa in vpliv na vid
Pozdrav! Ker sin na sistematskem pregledu pri 5 letih ni dobro videl, so nama (glede na to, da tudi sama nosim očala - astigmatizem )svetovali obisk oftalmologa. Prejela sem izvid STATUS LOCALIS ER DO...

Palec na roki
Pozdravljeni! Pred kratkim sem ugotovila, da moja dojenčica (kmalu bo stara 4 mesece) nima povsem gibljivega palca na desni roki. Sprva sem se bala, da je tako zraščen, vendar se mi zdi, da ga lahko š...

Otrok, diotprija in ostrina vida
Spoštovani! Pri štiriletnem sinu sva že nekaj časa opažala, da se pri gledanju televizije vstane, gre bližje in tam gleda hkrati pa precej mežika z očmi in gleda na drobno. Na to sva opozoril...

Poškodba glave
Pozdravljeni! Pri padcu sem se udarila v glavo. Imela sem hude vrtoglavice, ki so počasi izvenele. Ker pa so se mi še 3 tedne po padcu pojavljalo stiskanje glave in bolečina ( zlasti v zadnjem delu), ...

Boleča rama
Pozdravljeni ! Že pol leta me boli desna rama, najprej sem čutil kratkotrajno in močno bolečino pri nekaterih sunkovitih gibih roke nazaj in nazgor. Iz tistega obdobja se spomnim udarca v roko, nisem ...

Gibljivost komolca po operaciji
Pred 7 meseci sem imel poskodbo komolca z diagnozo fractura olecrani.dex. Bil sem operiran, 4 mesece po operaciji pa so mi odstranili ostosintetski material-zice. Z fizioterapijo se je komolec ze kar ...

Izpah komolca
Pred enim mesecem sem si izpahnila komolec.Po mavcu-longeta 20 dni sem začela z razgibavanjem v ambulanti.Po 10 terapijah (10 dni)vsak dan pribl.30min in še doma skoraj vsako uro roka ostaja v pokrče...

Obrabljenost kolka
Sem moški star 52let in opravljam stoječe delo pri stroju . Zaradi hudih bolečin v nogah sem bil že na več specialističnih pregledih. Tako sem bil pred mesecem dni tudi na pregledu pri ortopedu. Zelo ...

Skolioza in fitnes
Star sem 16 let in pred letom dni mi je bila postavljena sledeča diagnoza: "Scoliosis lumbalis idiop. adol. (košara leva lumbalna). Videti je levo lumbalno krivino 20 stop. z rotacijo 1-2, Risser 50...