ginekološko

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam
Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?
Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Porodnišnica Celje: prijetno okolje za varen prihod novorojenčka
V celjski porodnišnici stremijo k visokemu standardu strokovne oskrbe in individualne podpore ter ustvarjanju prijetnega vzdušja, ki omogoča, da porod poteka v varnem in spodbudnem okolju. Njihovo poslanstvo je porodnicam in novorojenčkom zagotoviti vso potrebno skrb za prijetno in nepozabno izkušnjo.

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine
Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Kaj lahko pričakujete na posvetu z babico?
Nosečnicam in njihovim spremljevalcem v slovenskih porodnišnicam po novem omogočajo tudi posvet z babico ali babičarjem. Število posvetov se razlikuje od porodnišnice do porodnišnice. V porodnišnici Trbovlje tako omogočajo dva posveta. Kaj lahko nosečnice izvedo na posvetih, kako potekajo posveti in čemu so namenjeni, pa nam je pojasnila diplomirana babica Mojca Zemljak Ferenc.

Prednost brežiške porodnišnice predvsem zelo oseben pristop
Porodnišnica Brežice ima od leta 2011 certifikat "Novorojenčku prijazna porodnišnica", kar med drugim pomeni 24-urno sobivanje mame in novorojenčka oziroma tako imenovano "rooming in". Na ginekološko-porodnem oddelku letno pričakajo okoli 500 novorojenčkov, povprečen odstotek carskih rezov pa je približno 20 odstotkov.

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva
Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Prvi ultrazvok – kaj pričakovati?
Ultrazvočni pregled zagotavlja vpogled v razvoj življenja v maternici in nudi bistvene informacije o nosečnosti. Razumevanje vsega, kar lahko pričakujete med prvim ultrazvokom, pa lahko pomaga ublažiti morebitne skrbi ali dvome. Da vam bo čas do prvega pregleda hitreje minil, smo za vas pripravili nekaj informativnih napotkov.

Soboslikar brezplačno poslikal porodnišnico, kjer je rodila njegova žena
Čudovita novička prihaja iz srbske prestolnice, kjer se je soboslikar Željko odločil brezplačno polepšati in prepleskati zidove porodnišnice, v kateri je rodila njegova žena.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

'Po mojih izkušnjah je idealna razlika med sorojenci približno tri leta'
20 mesecev razlike je med našima fantoma. In čeprav je bilo po Matičevem rojstvu sprva vse idilično, se je kmalu izkazalo, da še zdaleč ni tako.

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'
Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Katja Gaspari Leben: 'Vsak mesec, ko sem dobila menstruacijo, sem se zaradi razočaranja zjokala v kopalnici'
Otroški smeh, tekanje po hiši, popacana majica in nešteto drugih lumparij, to je skoraj vsakdan družin, ki imajo otroke in o katerih začnemo prej ali slej razmišljati tudi sami. In danes razmišljamo zelo dolgo, saj odločitev za otroka vse bolj odlagamo, kar je lahko tudi eden od vzrokov za vse več težav z neplodnostjo. Neplodnost lahko prinaša velike čustvene stiske, pravi Katja Gaspari Leben, ki odkrito govori o svoji izkušnji in številnih izzivih, ki sta jih z možem imela, ker nista mogla zanositi. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Vrste kontracepcij, ki so na voljo v Sloveniji
Približno polovica Slovenk v rodni dobi uporablja eno od vrst kontracepcij, pri čemer je najbolj razširjena uporaba tabletk, ki jim sledijo kondomi in maternični vložek.

Katere preiskave v nosečnosti poznamo?
V okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja je zdravi nosečnici omogočenih deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Redni pregledi in preiskave v nosečnosti so pomembni za ohranjanje in krepitev zdravja nosečnice, ploda in kasneje otroka ter pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav, ki jih lahko posledično ustrezno obravnavajo in po potrebi tudi zdravijo.

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'
Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Resnična zgodba: 'Nosečnost sem preživela priklopljena na infuzijo ...'
Obe moji nosečnosti sta bili izjemno težki. Spopadala sem se namreč s stanjem hiperemeze, ki sicer prizadene od 0,5 do dva odstotka nosečnic in posledično te nihče ne razume in vsi mislijo, da hliniš slabosti in slabo počutje. Ti pa se zaradi tega počutiš še slabše.

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica
"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

Igralka Mojca Fatur o boleči izkušnji
Igralka in mama treh otrok Mojca Fatur je na družbenem omrežju Facebook objavila izpoved o boleči izkušnji, ki jo je doživela med obiskom ginekologa leta 2008.

Tako potekajo porodi v času epidemije v slovenskih porodnišnicah
V slovenskih porodnišnicah veljajo podobni postopki pri poteku poroda, pridobivanju dovoljenja za prisotnost spremljevalca in obravnavi po porodu. Doslej so že imeli nekaj porodov porodnic, ki so bile okužene z novim koronavirusom. Vse pa še posebej prosijo, naj ne zamolčijo morebitnih simptomov, tveganih stikov in potrjene okužbe.

Osebna trenerka razkriva najboljše vaje za nosečnice
Nuša Gnezda, ki se ukvarja s telovadbo nosečnic in mamic po porodu, je med drugim razložila, zakaj je v nosečnosti dobro krepiti ravno mišice za močan trup in kolikokrat tedensko naj nosečnica telovadi.

Porod v porodnišnici Murska Sobota v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri predstojniku ginekološko-porodniškega oddelka SB Murska Sobota, dr. Petru Janku, dr. med., spec. gin. in porod.

Porod v porodnišnici Ptuj v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici na Ptuju. Odgovarja Damijana Bosilj, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, predstojnica ginekološko porodnega oddelka SB Ptuj.

Tudi to je posledica koronavirusa: nezaželene nosečnosti in splav na domu
Po izbruhu novega koronavirusa je omejeno delovanje ginekološko-reproduktivnih storitev po celem svetu. V Angliji lahko ženske kar na domu s tabletkami prekinejo zgodnjo nosečnost, v dobrodelni organizaciji opozarjajo na tveganja, če bi se ženske same doma zatekale k splavom. V Sloveniji spada obravnava žensk, ki želijo umetno prekiniti nosečnost, med nujna stanja, zato imajo zagotovljeno zdravniško pomoč.

Porod v porodnišnici Celje v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri mag. Jakobu Korenu, dr. med., specialistu ginekologije in porodništva, predstojniku Ginekološko-porodniškega oddelka bolnišnice Celje.

Pravila glede obiskov v porodnišnici Celje
Celjska bolnišnica se je po četrtkovi omejitvi obiskov bolnikov na oddelkih na enega zdravega obiskovalca ter popolni omejitvi obiskov bolnikov, ki se zdravijo na oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja, danes odločila še za dodatni ukrep omejevanja obiskov. Do preklica tako niso dovoljeni obiski na ginekološko-porodniškem oddelku.

Na Jesenicah lahko znova rodite
V jeseniški porodnišnici so po torkovem požaru končali čiščenje ginekološko-porodniškega oddelka in porodnega bloka, tako da lahko porodnice znova pridejo na porod v jeseniško bolnišnico.

Velika pridobitev za ljubljansko ginekološko kliniko
Na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana so odprli novo sprejemno pisarno, triažo, čakalnico in del hodnika na oddelku za perinatologijo. Kot je na otvoritvi povedal strokovni direktor klinike Adolf Lukanović, bo "novo okolje nosečnicam in mladim mamicam nedvomno dajalo občutek urejenosti, čistosti, varnosti in prijaznosti".