Bibaleze.si

glavice

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Dojenček
31. 03. 2025 05.00

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni

Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Naslovnica
13. 03. 2025 05.00

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica

Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Dojenček
15. 01. 2025 05.00

Je mit o britju glavice za močnejše lase privlečen za lase?

Dojenčkovi lasje so priljubljena tema, o kateri se začne govoriti že v času nosečnosti. Nosečnice, ki jih pogosto peče zgaga, so morda zasledile, da naj bi imele tovrstne težave, ker se bo njihov novorojenček rodil z veliko lasmi. Nekateri so prepričani, da bodo lasje močnejši, če dojenčka pobrijemo, drugi, da bo imel močnejše lase, če mu čim pozneje zrastejo. Medtem tretji verjamejo, da otrok ne bi smeli striči pred prvim letom starosti, da jim ne bi odstrigli delčka sreče. Pa preverimo.

Porodnišnice
11. 11. 2024 05.00

Kranjska porodnišnica: prvi trenutki so lahko ujeti v fotografski objektiv

V kranjski porodnišnici zagotavljajo celostno oskrbo in podporo nosečnicam, porodnicam in njihovim družinam tako med kot tudi po porodu. Naučijo jih pravilnega pestovanja, rokovanja z novorojenčkom in nameščanja v lupinico za odhod domov. Lepa novost pa je možnost profesionalnega fotografiranja z novorojenčkom na porodniškem oddelku drugi dan po porodu.

Nosečnost
26. 10. 2024 02.00

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo

Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Pregledi med nosečnostjo
14. 10. 2024 09.18

To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti

Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. Z dodatnimi preiskavami je poskrbljeno za boljši nadzor nad zdravjem nosečnice in ploda.

Dojenček
11. 10. 2024 05.00

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?

Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Družina in odnosi
30. 07. 2024 05.00

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu

Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Za mami
03. 06. 2024 05.00

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti

Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Nosečnost
23. 05. 2024 04.30

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti

Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Porod
24. 01. 2024 05.00

Porod, ko je dojenček "z ritko naprej"

Večina dojenčkov je že nekaj tednov pred predvidenim datumom poroda v maternici obrnjena z glavico navzdol. Glavična vstava je tudi najbolj pravilna in porod je lažji; vsi drugačni položaji otežujejo dojenčkov prehod skozi porodni kanal. Namreč, idealno bi se moral dojenček roditi z glavico naprej in z obrazkom, obrnjenim proti mamini hrbtenici. Vendar ni vedno tako.

Dojenček v trebuhu
22. 08. 2023 11.51

Zakaj plodu merijo obseg glavice?

Med pregledi in preiskavami v nosečnosti med drugim spremljajo rast in razvoj ploda, da bi dovolj zgodaj ugotovili morebitne nepravilnosti in predvideli zaplete ter jih po možnosti preprečili.

Ustvarjamo
11. 06. 2023 05.00

Ustvarjamo: Svet v malem

Je vaš malček ljubitelj narave? Mali znanstvenik in raziskovalec? Ga privlačijo drevesni listi, žuželke, prst in kamenje? Potem bo ta ustvarjalna ideja kot nalašč zanj. Zakaj ne bi v prostem času skupaj z otrokom ustvarili sveta v malem in mu omogočili, da bo skrbel zanj, ga opazoval ter raziskoval in pri tem užival?

Nosečnost
18. 05. 2023 05.00

Ali shraniti matične celice in zakaj?

V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Prehrana v nosečnosti
13. 02. 2023 05.00

Toliko kilogramov bi smela pridobiti nosečnica v idealnem primeru

Nosečnico stehtajo na vsakem pregledu pri ginekologu. Ob tem pa se poraja vprašanje, koliko kilogramov bi smela pridobiti.

Malček
06. 04. 2022 04.15

Kako pravilno negovati spolovilo fantka?

Veliko mladih mamic se po rojstvu sina spozna z diagnozo fimoze. Kaj to pomeni in kako jo lahko preventivno preprečimo, pa v tokratnem prispevku.

Porodne zgodbe
25. 02. 2022 07.44

Odpeljali so jo z reševalnim vozilom v Ljubljano, a so uspeli zaustaviti popadke

Leto 2010 ... Doma sva imela že punčko. PDP sem imela aprila. Med previjanjem hčerkice sem en mesec prej začutila ostro bolečino v predelu križa. Ker se je bolečina ponavljala, sem poklicala v porodnišnico Celje, kjer so mi svetovali pregled pri njih. Nato smo se uredili in se odpeljali na pregled.

Dojenček
23. 07. 2021 15.39

To so temeljne dojenčkove potrebe

Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Zdrav otrok
14. 08. 2020 08.26

Ali vaš dojenček bruha ali poliva?

Nič nenavadnega ni, če dojenček občasno izbruha nekaj hrane, temu pravimo, da "poliva“. Če pa je bruhanje pogosto in je očitno povezano z uživanjem hrane, če ga spremlja vročina in (ali) se otrokovo zdravstveno stanje zaradi pogostega bruhanja hitro slabša, ga mora pregledati zdravnik.

Spanje in dojenje
03. 04. 2020 08.30

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah

Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Nega in zdravje
14. 05. 2020 08.00

Kako pravilno kopati dojenčka?

Nikoli dolgočasne dneve, ki jih preživljamo s svojimi dojenčki, zvečer zaključimo še s sproščujočo kopeljo. A pravilnega ravnanja z dojenčkom v banjici se moramo naučiti tudi starši.

Dojenček
17. 04. 2020 08.25

Kakšen je dojenček takoj po rojstvu?

Dojenček na sliki v knjigi je prekrasen, toda ko ga boste prvič privili na prsi, mogoče ne bo tako. Opazili boste drugače oblikovano glavo, zguban in rdeč obraz, nabrekle prsi in veke ter izpuščaje na koži. Ne ustrašite se, vse to je normalno in bo v nekaj dneh, tednih izginilo.

Dojenček
26. 03. 2020 07.21

Biba sprašuje: Ko joče se ji zaradi krčev precej tresejo rokice. Je to normalno?

Spoštovana! Sem babica dvomesečne deklice, ki je od prvega dne dalje dojena in pridno raste. Od rojstva je pridobila skoraj 2000 gramov teže in cca 9 cm velikosti. Zaradi krčev je občasno zvečer jokala, ponoči pridno spi in tudi dopoldan večinoma prespi. Z mamico sta veliko zunaj na zraku. Sem pa opazila, da se ji takrat, ko joče zaradi krčev precej tresejo rokice in sicer od ramen do zapestja. Ko se jo dotakneš se tremor umiri, prav tako se ji tresejo po tem, ko npr. "pase kravice" in ko jo obrneš nazaj na hrbet. Drugače tresenja ni opaziti, niti kakšnih posebnih trzljajev ali podobno. Zelo dobro nas zaznava in se odziva, po svoje že ''govori'', nasploh je dobrovoljna in ne deluje nemirno. Iz položaja "kravice" se že obrne na hrbet ali iz hrbta za levo stran, prav tako glavico že dviguje. Prosim za vaše mnenje, saj je toliko različnih informacij na voljo, da si lahko že zbegan. Naj povem, da je druga vnukinja zaradi oslabelih prsnih mišic in "zategovanja glavice" hodila v razvojno ambulanto. Zaradi pridne vadbe in pravilnega rokovanja z dojenčkom nima sedaj nobenih težav. Pediatrinja, ki vodi posvetovalnico, je mamico v zvezi s tem vprašanjem zavrnila, da moderne mame pretiravajo. Hvala za vaš odgovor in mnenje. Babi Andreja

Novice
05. 03. 2020 08.55

To bi morale nosečnice vedeti o koronavirusu

V Angliji je bil novorojenček pozitiven na koronavirus. Zdaj preverjajo, kdaj in kako se je okužil, sicer pa ni dokaza o prenosu virusa na plod. Nosečnice naj tudi ne bi bile nič bolj dovzetne za okužbo z novim koronavirusom, prav tako bolezen pri njih povečini poteka v blagi obliki. Vseeno je posebna pozornost potrebna pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi.

Pregledi med nosečnostjo
16. 03. 2020 08.52

Preiskava, med katero se zaljubite v še nerojenega otročka

Neverjetna tehnologija – še pred rojstvom lahko opazujete otročka, kako zeha, se kremži, mežika in celo sesa prstek. In tudi preverite, komu je bolj podoben – mamici ali očku.

Zdrav otrok
06. 11. 2019 07.53

Zakaj ni dobro, da otrok te dni nosi kapo?

Vsaka mama si želi, da bi z otrokom čim manj jesenskih in zimskih dni preživela zavita v postelji ali na kavču, s tono robčkov in termometrom vedno na dosegu roke. Da se ubranimo nepotrebnim prehladom, mamica pravi, da je treba poslušati sebe, Breda Mozetič Wedam, dr. med. spec. pediatrije, pa dodaja, da je ključna skrb za precepljenost in sledenje nasvetom pediatra.

Pregledi med nosečnostjo
15. 07. 2019 08.07

"Pri morfologiji smo gledali 'punčko', rodila pa sem fantka!"

Približno polovica bodočih slovenskih staršev želi pred porodom vedeti spol otroka. Med njimi je bila tudi naša bralka. Kaj vse je izvedela na ultrazvočni preiskavi, morfologiji ploda, si preberite v spodnjih vrsticah.

Bibini svetovalci
08. 04. 2019 09.59

Zaležana glavica

Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863