glivice

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Kdaj je izcedek v nosečnosti normalen in kdaj ne?
Mnoge ženske med nosečnostjo opazijo nenavaden izcedek, kar lahko povzroči strah, negotovost in zaskrbljenost. Da bi vam olajšali odločitev, kdaj k zdravniku, nam je ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine pomagal odgovoriti na nekaj vprašanj.

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?
Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?
Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti
Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Kaj je prav, naj imajo otroci kopalke ali ne?
Poletne počitnice so tu, z njimi pa tudi želja po vodni osvežitvi. Še posebej malčki se veselijo vodnih vragolij in veselega čofotanja v morski gladini ali na bazenu. Pri tem pa se poraja vprašanje, ali je primerno, da so med kopanjem nagi, ali je prav, da jim nadenemo kopalke?

4 najpogostejše vaginalne okužbe v času nosečnosti
Okužbe v času nosečnosti predstavljajo tveganje za mater in otroka, zato je njihovo zgodnje odkrivanje zelo pomembno, saj je le tako mogoče omiliti potek razvoja bolezni in na ta način preprečiti smrtnost in zmanjšati možnost prezgodnjega poroda.

Napovedi so bile črne. Rodila je v 24. tednu
V 18. tednu so jo zadržali v bolnišnici. Bila je odprta, krvavela je. Sumili so na odstopanje posteljice. Napovedi so bile črne. "Dobila sem injekcije za razvoj pljuč," se spominja mamica D. M. Zaupala je srčno zgodbo polno presenečenj - tako pozitivnih kot negativnih.

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah
Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Ali lahko nosečnice, doječe mame in otroci uživajo kislo zelje?
Kislo zelje vsebuje veliko vitaminov in mineralov, s katerimi krepimo svoj obrambni sistem, še posebej v zimskem času. Ali ga lahko uživajo tudi nosečnice, doječe mame in otroci, smo povprašali svetovalko za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog certificirano nutricistko Karlo Klander.

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?
V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Melani Kovač, aromaterapevtka
Bibina svetovalka, aromaterapevtka Melani Kovač, svetuje, kako lahko z eteričnimi olji ublažimo zdravstvene težave, poskrbimo za boljše čustveno stanje in kako negujemo kožo s povsem naravnimi izdelki.

Glivice na nogah
Osemletna hčerka ima že nekaj časa gljivice na nogah med prsti, vsak dan ji redno mažem z mazilom avstralski čajevec-olje, deset dni je v redu, potem pa spet izbruhne, prekuhavam ji vse brisače, nogav...

Mikrosporija
Mikrosporija Lep pozdrav! Imam vprašanje v povezavi z nalezlivostjo mikrosporije iz okolja. Sama imam doma muco, ki je striktno notranja. Temu je tako, ker upoštevam pravilnik RS o lastniških ž...

Glivična okužba nohtov
Pozdravljeni! Na obeh palcih noge so se mi avgusta (takrat sem jih opazila) pojavile glivice na nohtih. Ker je bilo poletje in se nosi predvsem odprta obutev res ne vem kje sem jih staknila. Bral...

Lomljivi nohti
Pozdravljeni! Imam težave z nohti. Nohti se precej lomijo in plastijo. Zadnje čase, se nohti na nogah kar skoraj cel nohet odlomi stran. Po sredini so malo porumeneli, možno, da je to od lakov z...

Sezonski alergični konjuktivitis
Pozdravljeni! Letošnje leto se mi je v maju prvič v življenju pojavilo vnetje oči - rdeče oči, malo otekle, srbeče, izcedek (ne veliko,samo zjutraj več), brez prehlada. Malo prej so imeli enako tudi ...

Plenično vnetje
Pozdravljeni. Hčerka je stara 18 mesecev in ima težave na oz. okoli spolovila.Pojavilo se ji je (to ni prvič) rdečilo,nekakšne vrste gljivice ter dvakrat je imela tudi že malo zraščen ali zlepljen ta...

Iritativni kontaktni dermatitis
Moja hči anja ima že dalj časa težave s kožo.Na konicah prstov ji kože poka, peče ali boli.Ugotovili so da nima alergije.Tudi testerali so jo za glivice kar je bilo negativno.Stara je 12 let velikokra...

Pravi hit med šolarji
Novo šolsko leto je tik pred vrati in če za svoje šolarje še niste nakupili vseh potrebščin, le pohitite. Nikar ne pozabite niti na šolske copate, ki morajo biti ne le lepi in udobni, pač pa tudi zelo kakovostni, trpežni in nogicam prijazni, saj bo vaš malček v njih preživel velik del dneva.

Kako okrepiti imunski sistem?
V hladnih zimskih dneh, ko smo zaradi toplih notranjih prostorov in hladnega zunanjega okolja izpostavljeni velikim temperaturnim spremembam, je zelo pomembno okrepiti imunski sitem. Katera živila vsebujejo največ vitamina C, s katerim lahko premagamo vse viruse, glivice in bakterije?

Za intimno zdravje skrbim s pomočjo narave
Slej ko prej se skoraj vsaka od nas sreča z okužbo nožnice ali zunanjega spolovila, po statistiki kar 75 odstotkov žensk vsaj enkrat v življenju. Težave povzročajo bakterije oziroma glivice, ki porušijo ravnovesje naše nožnice.

Kako pogosto je treba menjavati brisače?
Nekateri brisače perejo po enem tednu, drugi po dveh, tretji šele, ko opazijo, da imajo čuden vonj. Preberite si, kako pogosto bi jih pravzaprav morali prati, da ne ogrozite svojega in otrokovega zdravja.

Kako lahko na naraven način preprečite vnetje dojenčkove ritke
Vneta ritka in plenični izpuščaj sta pogosta neprijetnost, ki dojenčkom in otrokom otežujeta veselo vsakodnevno otroško sproščenost in spanec.

Čebelice skrbijo za zdravje vaše kože
V tem članku sicer ne bomo pisali o krajnski čebelici, ampak o njihovih daljnih sorodnicah iz Nove Zelandije, oziroma o medu, ki ga le te prav tako pridno pridelujejo.

Preprečite okužbe z respiratornimi virusi!
Slovenski pediatri opozarjajo starše, da uvedejo preventivne ukrepe v prihajajočih mrzlih dneh, saj je takrat verjetnost okužb z respiratornimi virusi večja. Najbolj so jim izpostavljeni dojenčki in majhni otroci, saj se pri njih prehlad lahko razvije v resnejše obolenje dihal. Oče dveletnega Jana je spregovoril, kako so se oni spopadali z najtežjo preizkušnjo v življenju.

Boleče bradavice. Na pomoč!
Nekatere doječe mamice tarnajo, da jih bolijo bradavice na dojkah. Kaj je lahko vzrok za to? Ali temu botruje nepravilno pristavljanje? Ob bolečini pa se lahko pojavijo še zatrdlina, vnetje in povišana telesna temperatura, v takšnem primeru je resnično potreben pregled pri izbranem zdravniku ali ginekologu.

Nad težave z zelišči
Ženske lahko z različnimi zelišči izboljšajo svoje počutje, omilijo marsikatero bolečino in pozdravijo vnetje. To je tudi zapisala Marija Treben, ki je z domačimi zdravili zdravila ljudi po vsem svetu. Zato pojdite v naravo in premagajte težave!

Zakaj se najstnik čezmerno poti?
Potenje nekaterim povzroča neprijetnosti, še posebej, če gre za čezmerno, ne glede kateri letni čas je. Zakaj pride do takšnih težav in kaj naj stori najstnik, da ga to ne bo oviralo pri vsakodnevnih dejavnostih?

Z vitaminom C proti prehladnim obolenjem
Jeseni, ko so velika temperaturna nihanja, je zelo pomembno okrepiti imunski sitem. Katera živila vsebujejo največ vitamina C, s katerim lahko premagate vse viruse, glivice in bakterije?