gluhi

Priljubljena jed, ki so jo pripravljale že naše babice
Včasih so bili gluhi štruklji pogosto na jedilniku. Danes pa se odlično priležejo kot priloga k mesnim ali zelenjavnim jedem, radi pa jih imajo tudi najmlajši.

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom
Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?
Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami
Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Kdaj ste nazadnje spali osem ur v kosu? – Hm? Ne spomnim se
Včeraj sem po elektronski pošti dobila oglasno sporočilo z vprašanjem, kdaj sem nazadnje spala osem ur. Hm, ne spomim se? Hm, že dolgo ne? Hm, odkar imam otroke, ne? ... V resnici sem kronično neprespana že vrsto let.

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije
Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Kako se spopasti z nasiljem med vrstniki?
Medvrstniško nasilje ima lahko velike posledice na posameznika. O tem smo se pogovarjali z Lorinom Möscho, dolgoletnim učiteljem telovadbe, pisateljem in predsednikom športno plezalnega društva.

Mamica Sonja: "Če bi nas opazovali površno, ne bi opazili, da je sin naglušen"
"Naglušnost ni tako strašna, kot se mnogim zdi. Midva svojega fantka ne želiva opredeljevati kot drugačnega. Tako ali tako je vsak otrok drugačen, poseben, edinstven. Najin ima neizmerno količino energije, je glasen in izjemno srčen in to je tisto, kar ga definira," so besede Sonje, mamice skoraj petletnega Lenarta, ki se je rodil z okvaro sluha.

Naravni napitek, ki ga otroci obožujejo
Se bliža praznovanje rojstnega dne vašega otroka, pa ne veste, kako bi animirali skupino mladih nadobudnežev? Za vas smo pripravili nekaj predlogov in idej.

Priljubljena izletniška točka pri Slovencih
Ko smo 'bibe' razmišljale, kam bi se podale z družinami ta konec tedna, je odločitev hitro padla – Mrzlica. Ta vikend bo tam še posebej poučno.

Otroci z učnimi težavami
Ob vstopu v šolo se vse več otrok srečuje z učnimi težavami. Le - te običajno niso prirojene, težko pa je tudi reči, da so pridobljene v okolju. Za nekatere se ve da so deloma dedne, nekatere pa nastanejo že v času nosečnosti zaradi različnih poškodb.

Kako preživeti stresni december?
Čeprav se bližajo božični prazniki in vas čas prehiteva, globoko dihajte in se poskušajte sprostiti. Preberite si, kako premagati predbožični stres in kako se izogniti prepirom za mizo, ko se ob svečani večerji zbere vsa družina.

Veliki dogodek v Ljubljani
Središče Ljubljane bodo danes preplavile nevladne organizacije. Na tradicionalnem festivalu LUPA se jih bo na Prešernovem trgu v svoji barvitosti in raznolikosti na odru in stojnicah predstavilo več kot 130. Na odru bodo nastopile plesne skupine in pevski zbori, potekali bodo zabavni skeči in impro liga ter vodena vadba za mimoidoče.

6 stvari, ki vam jih nihče ne bo povedal o ločitvi
Odstotek parov, katerih razmerje se konča z ločitvijo, je visok – in čeprav vsi upamo, da smo se tistega lepega dne zavezali za vedno, gredo stvari včasih lahko svojo pot. Sledi seznam najbolj pogostih stvari o ločitvi ...

Kako preživeti stresni december?
Čeprav se bližajo božični prazniki in vas čas prehiteva, globoko dihajte in se poskušajte sprostiti. Preberite si, kako premagati predbožični stres in kako se izogniti prepirom za mizo, ko se ob svečani večerji zbere vsa družina.

Polžev vsadek – drugačen slušni pripomoček
Šele ko se pojavijo težave s sluhom, se začnemo zavedati, v kakšen čudežni svet se vsakodnevno ovijamo z mavrico zvokov. Zlasti težko je, ko se s tem spopadajo otroci. Morda tako zelo, da potrebujejo polžev vsadek.

Kdo je ta skrivnostna lepotica, ki je očarala mnoge?
Mila Kunis je danes priznana ameriška igralka, vendar njen začetek v tej državi nikakor ni bil lahek. Ker ni znala jezika, se je počutila, kot bi bila gluha in nema …

Neverjetno, to so izumili otroci!
Veste, da so veliko stvari, ki jih uporabljamo prav vsak dan, izumili naši najmlajši? Nekateri so reševali le svoje osebne težave, drugi so hoteli življenje olajšati drugi. Spoznajte bistre izumitelje!

Resnica, ki jo priročniki za starše zamolčijo
Kakšen je vaš pogled na starševstvo? Vam več otrok pomeni več skrbi in stroškov ali pa neizmeren vir sreče? Kako tvegano je v predvsem finančno negotovih časih imeti veliko otrok? Bryan Caplan poskuša odrasle prepričati, da je starševstvo precej manj naporno in drago, kot se zdi.

Najbolj nenavadne naključne porodne babice
Je še kakšno presenečenje večje od rojstva otroka? Vsako je nekaj posebnega, a v preteklem letu je bilo nekaj tako nepričakovanih, da so bile tudi babice, ki so novorojenčkom pomagale na svet, zelo nenavadne.

VIDEO: Znakovni jezik za dojenčke
Z uporabo znakovnega jezika otrokom, ki še ne govorijo, omogočamo, da na enostaven in tudi nam razumljiv način izražajo svoje doživljanje, želje in potrebe. To olajša komunikacijo in omili frustracije zaradi nerazumevanja, ki so lahko v prvih letih življenja pogoste.

KOLUMNA: Moderna vzgoja in depresivni otroci
Ko sem kot otrok kakšno ušpičila, me je oče švrknil po prstih, da je zapeklo, ali pa me je lopnil po zadnji plati. Če pa danes otroku samo zažugaš, ti že štiriletniki povedo, da imajo svoje pravice!

Sestrica uči triletnika govorico gluhonemih
V obdobju, ko se malčki trudijo z izgovorjavo besed, se je Mia Jones že učila govorice gluhonemih. Šestletnica uporablja znakovni jezik že od osmega meseca dalje.

INTERVJU: Pravljice, ki zdravijo in lajšajo bolečine
Pravljičar Franci Rogač s svojimi pravljicami osrečuje otroke, predvsem tiste, ki so bolni. Njegova največja "uspešnica" so pravljice, prilagojene slepim in gluhim otrokom.

Nasmeh, ki razoroži
Ko se razvije vez med materjo in otrokom, je mogoč povsem nov način sporazumevanja. Res je, da lahko dojenček z jokom takoj prikliče pozornost staršev, toda poiskati mora način, da jih obdrži blizu. Evolucija mu je dala orožje, edinstveno za našo vrsto – nasmeh.