gluhonemih

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije
Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Mamica Sonja: "Če bi nas opazovali površno, ne bi opazili, da je sin naglušen"
"Naglušnost ni tako strašna, kot se mnogim zdi. Midva svojega fantka ne želiva opredeljevati kot drugačnega. Tako ali tako je vsak otrok drugačen, poseben, edinstven. Najin ima neizmerno količino energije, je glasen in izjemno srčen in to je tisto, kar ga definira," so besede Sonje, mamice skoraj petletnega Lenarta, ki se je rodil z okvaro sluha.

Težko je verjeti, ampak ni laž!
Težko je verjeti, da na svetu obstaja nadomestna mama, ki jo ni treba plačati. Tara Sawyer je takšna in pravi, da bo rojevala, dokler ji maternica ne razpade. V vsaki nosečnosti zelo uživa in presrečna je, ko dojenček pokuka na svet.

Sestrica uči triletnika govorico gluhonemih
V obdobju, ko se malčki trudijo z izgovorjavo besed, se je Mia Jones že učila govorice gluhonemih. Šestletnica uporablja znakovni jezik že od osmega meseca dalje.