gnetenje

Okusni medenjaki, ki nam vedno uspejo
Otroci bodo strašno veseli, če bodo lahko spekli slastne medenjake, ki jih bodo ob kozarcu mleka zvečer nastavili za dva dobra moža, ki še prideta v decembru. Še bolj bodo srečni, ko bodo zjutraj našli drobtinice piškotov in zahvalno pismo dobrega moža.

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?
Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Kaj podariti moškim ob dnevu mučenikov?
Dan mučenikov, ki ga praznujemo 10. marca, ima korenine v krščanskem izročilu, po tradiciji pa naj bi moški na ta dan prejeli simbolično darilo v obliki suhih sliv, trnja in klobase. Kako pa je s praznovanjem danes? Kaj ob prazniku podariti najdražjemu?

Kako otroku olajšati žalovanje?
Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

5 skrivnosti mamic, ki uživajo v kuhanju z malčki
Da bi spremenili kuhanje z otroki v pravo zabavo, morate najprej pri tem uživati tudi sami. Zato vam predstavljamo 5 skrivnosti, s katerimi boste v kuhinji z malčki ustvarjali slastne dobrote, hkrati pa se boste pri tem zabavali.

Masaža dojenčka sprošča, blaži bolečino in uspava
Masaža ne sprošča le odraslih, temveč tudi novorojenčke. Poskrbi, da začutijo toplino in bližino ljubljene osebe, hkrati pa jim lahko z masažnimi prijemi ublažite marsikatero bolečino. Čudežno moč masaže nam je razkrila Nina Terčon, dipl. med. sestra, študentka apl. kineziologije in maserka.

Recepti za igrive prstke
Otroci zelo radi ustvarjajo, še posebej, če pri tem lahko z rokami kaj mešajo, drobijo, vlečejo ali gnetejo. Pripravite jim domačo delavnico, na kateri bodo iz sestavin, ki jih imate v kuhinji ali kopalnici, oblikovali majhne in velike krogle, živali, predmete …

USTVARJAJMO: Recepti za igrive prstke
Otroci zelo radi ustvarjajo, še posebej, če pri tem lahko z rokami kaj mešajo, drobijo, vlečejo ali gnetejo. Pripravite jim domačo delavnico, na kateri bodo iz sestavin, ki jih imate v kuhinji ali kopalnici, oblikovali majhne in velike krogle, živali, predmete …

Plastelin izboljša fino motoriko
Gnetljivi, živobarvni plastelin je ena večno zanimivih igrač. Mladim in starim ni danes nič manj zanimiv kot pred desetletji. Se tudi pri vas doma igrate z njim?

FOTO: Izvirne ideje za jesensko ustvarjanje
Če bo na pravega treba še malo počakati, pa je divji že pokukal iz ježkovih lupinic. Zberite otroke, pogrnite mizo, zavrtite njihovo najljubšo zgoščenko in jim pripravite divji kostanj, zobotrebce, plastelin, palčke in flomastre. Potem se umaknite in jih opazujte. Veselje zagotovljeno!