golob

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Pogovori o materinstvu: doji svojega štiriletnega sina
Pred časom je Tamara Ecclestone povedala, da še vedno doji petletnico ter da je zagovornica dolgotrajnega dojenja. V Sloveniji sta o tem spregovorili pevka Maja Prašnikar, ki doji oba svoja otroka – štiriletnega sina Vala in skoraj dve leti staro hčerko Inti ter igralka Ana Dolinar, ki doji svojega petletnega sina.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Znana pevka skupaj s hčerko navdušila v novem videospotu
Alenka Husić, temnolasa lepotica, ki s svojim prodornim in čudovitim glasom navdušuje v glasbenih skupinah Bepop in Sopranos, se je tokrat odločila, da si izpolni željo in posname povsem svojo pesem. Z besedilom nagovarja poslušalce, naj prisluhnejo svojemu srcu in se imajo radi. V njenem prvem samostojnem videospotu pa ji družbo dela starejša hči Alina, ki je s svojo igro in predanostjo projektu navdušila. Pogovor z Alenko si preberite v spodnjih vrsticah.

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?
Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?
Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

S temi izzivi se sooča na milijone novopečenih mamic
Kateri položaji za dojenje so najbolj priporočljivi takoj po porodu, ob bolečih bradavicah in ob dvojčkih? Ali je od položaja odvisen pritok mleka in ali velikost prsi vpliva izbiro položaja? Na vprašanja je odgovorila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki
Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

Super igre za otroško zabavo na noč čarovnic
Noč čarovnic je pred vrati. Mnogi se upirajo praznovanju tega čarovniškega praznika, a le tisti mladi po srcu se prepustijo vsakršni zabavi, igram in proslavljanju. Otroci so navdušeni nad maskiranjem, okraševanjem in preživljanjem časa na interaktiven in kreativen način. Zakaj jim ne bi pomagali organizirati najbolj super noč čarovnic doslej? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen
Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Slovenska ustvarjalka ganila z iskrenim zapisom
V teh negotovih časih, ko se hitro prepustimo strahu, nervozi in tesnobi, je lepo prebrati tudi pozitivne zapise, ki nas usmerjajo na pravo pot. V teh časih, ko je okoli nas čedalje več nestrpnosti, je lepo prebrati, zakaj in čemu še biti hvaležen. In ravno to je v svojem zapisu delila Nina Golob Kukman, slovenska ustvarjalka, ki deluje pod imenom Nitka. Njen zapis je tisto, kar trenutno potrebujemo, se strinjate?

Preženite dolgčas z jesenskim ustvarjanjem
Če imate papirnate krožničke, volno, barvo in čopiče, lahko "dooolgčas" jesenskega popoldneva preženete z izdelavo grozljivih pajkovih mrež in strašansko zabavnih buč. Najbolj ustvarjalni lahko izdelajo tudi pajkce. Uuuu, grozljivo! Otrokom bo strašansko všeč!

Strokovnjakinja o tem, kako preprečiti izpade ljubosumja ob prihodu novega družinskega člana
''Pozdravljeni! Kmalu dobimo novega družinskega člana. Kako naj sina pripravim na to, da ne bo več edinec? Navajen je, da se mu ves čas posvečava, da se igrava z njim. Lahko pričakujem, da bodo na začetku izpadi ljubosumja? Ne bom mogla več toliko časa biti z njim. To me zelo skrbi. Ne želim, da se bo počutil odrinjenega. Kako lahko prve dni postopam? Hvala vam za nasvet. Lep dan vam želim!'' nam je pisala zvesta bralka Bibaleze.si. Pismo smo posredovali Saši Golob, zakonski in družinski terapevtki.

Ganljive fotografije prvega srečanja
Bodite pripravljeni, da fotografirate tisti trenutek, ko starejši otrok spozna mlajšega bratca ali sestrico. To je trenutek čiste ljubezni. Starši se ob tem prav tako raznežijo in zato le ustvarite večen spomin na prvo njuno srečanje. Poglejte si nekaj čustvenih fotografij!

Se dojenček noče dojiti v javnosti? Tako si lahko pomagate!
Včasih dojenje sicer že steče, a vendar se nato v poznejših mesecih pojavijo težave. Mamice navajajo, da dojenček "stavka", da zavrača dojko, čeprav je po njihovih ocenah čas za podoj, da se noče dojiti na javnih krajih, da ga pri sesanju zmoti vsak hrup ... Obenem se morda hoče ponoči stalno dojiti. Strokovnjakinja za dojenje svetuje, kako si pomagati!

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!
Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Kako predstaviti otroku svet živali?
Otroci želijo izvedeti čim več o živalih, radovedni so predvsem o tistih, ki jih ne morejo videti na vasi, v gozdu, tistih, ki živijo daleč daleč v divjini. Skozi različne aktivnosti jim jih lahko približate, med drugim tudi z listanjem po enciklopediji, obiskom živalskega vrta ali gledanja risanke Yoohoo in prijatelji na OTO.

Slovenska družina tako preživi december
Veseli december prinaša veliko priložnosti, ko smo lahko z bližnjimi, ko si gledamo iz oči v oči ter prisluhnemo drug drugemu, le poiskati jih moramo oz. si moramo dovoliti, da se naše hitenje ustavi. Otrokova podarjena igrača, za katero boste odšteli več evrov, kot si lahko privoščite, bo na koncu pristala v kotu otroške sobe, toda igrivo popoldne ob družabni igri, pitju vroče čokolade in sladkanju z doma pečenimi piškoti se mu bo v spomin vtisnilo za vekomaj. Kako se ustaviti in ne hiteti brezglavo ter se prepustiti vzdušju z vsemi čuti, nam je svetovala Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. Preberite si tudi, kako bodo december preživele nekatere slovenske družine.

Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka
Saša Petrovič je zakonska in družinska terapevtka, ki deluje po modelu relacijske družinske terapije.

Tako presenečenje bo Rebeka Dremelj pripravila hčerki
Starejša hčerka Rebeke Dremelj bo 3. septembra prvič prestopila šolske duri. Izdala je, kakšno presenečenje jo bo čakalo ob prihodu domov.

Dojila je tujega otroka
Celeste Ayala je je bila na dolžnosti, ko so v argetinsko bolnišnico pripeljali podhranjenega dojenčka, za katerega se je že na prvi pogled vedelo, da živi v težkih razmerah. Odločila se je, da mu pomaga tako, da ga doji. Kaj o dojenju tujega otroka menijo zvezdnice in slovenske mame?

Binkošti: kaj pomeni praznik za otroke?
Kristjani 50. dan po veliki noči obeležujejo binkošti, s katerimi zaključujejo velikonočni čas. S praznikom obeležujejo prihod Svetega Duha in ustanovitev Cerkve. Po binkoštih se nadaljuje liturgični čas med letom, ki traja do začetka adventnega časa. Kaj to pomeni za otroke?

Popularne knjige med najstniki
Katere knjige so trenutno ene najbolj priljubljenih med najstniki? Kaj priporočajo sovrstnikom, da preberejo?

Strela McQueen je premierno pridrvel v naša kina
V nedeljo je v Cineplexxu Kranj potekala ekskluzivna premiera najnovejše animirane pustolovščine AVTOMOBILI 3. Zabava za celo družino se je pričela že zgodaj popoldan na parkirišču pred kinom.

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?
Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Nosečnice, pripravljajte si hrano same!
Sara Golob že nekaj let prisega na zdrav način prehranjevanja. Za Bibaleze.si je spregovorila o svojih nosečniških tegobah in kako jih je uspešno premagala z izbranimi živili. Izpostavili smo tudi, česa ne sme manjkati na nosečniškem krožniku, da se bo otrok zdravo razvijal in rasel.

Kako se učinkovito spopasti z neplodnostjo?
Z zdravimi obroki, ki jih ponudite svoji družini, poskrbite za zdrav življenjski slog, dober imunski sistem in dobro počutje svoje družine.