gorica

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Šempetrska porodnišnica: kjer vsako rojstvo postane del umetniške tradicije
V Porodnišnici Nova Gorica, ki deluje v okviru Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici, vlada prijetno vzdušje. Vsaka porodnica se lahko zanese na individualno obravnavo in pričakuje sodobno opremljenost. Njihova prioriteta je zagotoviti najvišjo raven oskrbe z osebno podporo in pozornostjo, kar omogoča prijetno in varno izkušnjo za mamo in otroka.

Novi učni čebelnjaki bodo spomladi razveselili nove osnovnošolce
Do 20. maja, ko praznujemo svetovni dan čebel, bodo nove štiri osnovne šole prejele svoj učni čebelnjak s čebeljimi družinami. Čebelnjaki so namenjeni učencem čebelarskih krožkov kot spodbuda pri učenju o čebelah, pridobitve pa se bodo tokrat veselili v občinah Črna na Koroškem, Kranj, Tabor in Zavrč. Skupaj z novimi postavitvami bo to pomlad po Sloveniji postavljenih že 20 učnih čebelnjakov, #PRVAčebela pa s tem utrjuje status ene najuspešnejših pobud za ohranjanje čebel in slovenske tradicije čebelarstva.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

V teh mestih lahko še vidite sprevod dedka Mraza!
Počasi se leto zaključuje in otroke bo obiskal še zadnji dobri mož – dedek Mraz, ki ga bodo pospremili snežaki, dobre vile in druga pravljična bitja, ki bodo pričarali nasmehe na obraze vseh nas. V katerih mestih si še lahko ogledate čaroben sprevod dedka Mraza?

Koliko otrok bo obiskovalo šolo in vrtec v Velenju?
V velenjske osnovne šole je v novem šolskem letu vpisanih 3155 učencev, v šolskem letu 2018/2019 pa jih je bilo 3071. Število prvošolcev je ostalo enako kot v prejšnjem šolskem letu, in sicer 379. V vrtce je v šolskem letu 2019/2020 vpisanih 1420 otrok, razporejenih v 84 oddelkov, kar je en oddelek več kot lani.

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja
Bibina svetovalka, specialna pedagoginja in psihologinja dr. Blanka Čebašek, nudi dodatno strokovno pomoč v vrtcu, strokovno in znanstveno delo je namenjeno otrokom s posebnimi potrebami.

Otroke peljite gledat lučke v slovenskih mestih!
Tako čarobno je decembra – Pravljična dežela, Čudolandija, Vilinsko mesto, Pravljični gozdiček ... Skoraj nujno si morate z otroki ogledati lučke v vsaj eni od slovenskih mestnih občinah. Informacije, kaj kje ponujajo, na enem mestu!

Vesela novica iz porodnišnice v Novi Gorici
Porodnišnica v Novi Gorici se lahko pohvali s tem, da se je pridružila projektu Hobotnica Slovenija. Tako se bodo veliki borci, nedonošenčki, po novem v inkubatorju stiskali h kvačkani hobotnici.

V Novi Gorici bolečine lajšajo tudi z akupunkturo
V novogoriški porodnišnici si lahko nosečnica lajša bolečino tudi z akupunkturo.

Edinstvena soba v vrtcu za otroke s posebnimi potrebami
Vrtec Polžek v Višnji Gori je v tem šolskem letu bogatejši za obnovljeno kuhinjo, kotlovnico, otroške sanitarije in senzorno sobo za otroke s posebnimi potrebami. Vrtec je zdaj po besedah župana Ivančne Gorice Dušana Strnada dokončno opremljen tako, da zaposleni uživajo pri svojem delu, najmlajšim pa so na voljo najrazličnejše dejavnosti.

Kako do subvencionirane vozovnice?
Za študente se danes začenja prodaja enotnih subvencioniranih vozovnic integriranega javnega potniškega prometa (IJPP), s katerimi je študentom, dijakom in udeležencem izobraževanja odraslih omogočen dostopnejši javni prevoz do šole. Vlogo je mogoče oddati z digitalnim potrdilom na portalu eUprava, so sporočili z ministrstva za infrastrukturo.

Trenutno najslavnejše ime v Evropi: Goran
Ko bodoči starši na ultrazvočnem pregledu izvejo, da bodo dobili fantka, začno razmišljati o primernih imenih zanj. Odločitev je težka, saj želijo upoštevati različne kriterije. Da mu bo ime ustrezalo, da bo trendovsko, mogoče starinsko, klasično, ali celo nenavadno. Nekateri poimenujejo otroka po starih starših. Tokrat smo v središče postavili ime Goran. Kaj pomeni in od kod izvira?

Po enotno subvencionirano vozovnico tudi na splet
Upravičenci do enotne subvencionirane vozovnice integriranega javnega potniškega prometa (IJPP) lahko od danes vlogo za odobritev ali podaljšanje vozovnice oddajo preko spleta, kar pomeni, da jim za njeno pridobitev ne bo treba več čakati v vrsti. Vlogo je mogoče oddati z digitalnim potrdilom na povezavi, objavljeni na portalu eUprava.

Veseli dogodek v šempetrski bolnišnici
Prvega januarja sta se v porodnišnici šempetrske bolnišnice rodili dve deklici, prva ob 9. uri. V letošnjem letu so se doslej rodili že trije dečki in dve deklici, v lanskem letu pa so se razveselili 618 otrok, med njimi osem parov dvojčkov. Zadnji otrok v letu 2016 je bil deček, ki se je rodil ob 17.45.

Naši osnovnošolki med najuspešnejšimi na tekmovanju World's Scholar's Cup
Na Turnirju šampionov v Ameriki sta OŠ Dravlje zastopali Lina Leskovec, iz 9. razreda, in bivša učenka Ajda Tomažin, sedaj dijakinja Škofijskega zavoda Sv. Stanislava v Ljubljani. Pohvalita se lahko z vrhunskim dosežkom, kljub temu da se za tekmovanje nista posebej pripravljali.

Vkrcajte se na vlak, ki pelje v Pravljično deželo
Napočil je tisti čarobni del leta, katerega nestrpno pričakujejo tako otroci kot tudi njihovi starši. Ste za prav posebno pravljično pustolovščino? Želite skupaj z otroki pokukati v svet pravljičnih junakov? Potem je čas, da se vkrcate na vlak, ki pelje v Pravljično deželo v Celju, na Bled ali adventne in silvestrske dogodke v evropska mesta, kot so Zagreb, Gradec, Beljak, Dunaj, Salzburg, Budimpešta, Praga, Beograd in München. Nikakor pa ne spreglejte nagradne igre Bibina praznična pisma, ki poteka v sodelovanju s Slovenskimi železnicami. Trem bomo podarili praznično potovanje z vlakom za vso družino.

Nevladne organizacije učence spodbujajo k vključevanju v delo
V tem tednu, sicer tednu otroka, se bo v akciji NVO gre v šolo sedmim osnovnim šolam in več kot 4600 učencem predstavilo 85 nevladnih organizacij. Cilj akcije je spodbuditi povezovanje nevladnih organizacij (NVO) z osnovnimi šolami v lokalnem okolju, mlade pa vzpodbuditi, da se aktivno vključijo v delo lokalnih društev, zavodov in ustanov.

Poznate MyMachine?
Projekt MyMachine Slovenija je s šolskim letom končal drugo leto svojega delovanja. Izmed 600 idej, ki so jih narisali otroci v slovenskih vrtcih in osnovnih šolah, je bilo uresničenih 10 prototipov. Nekateri izmed njih omogočajo zabavo, kot je ustvarjanje glasbe med vožnjo po toboganu, spet drugi so uresničeni kot aplikacije, ki otroku sporočajo, ali njihovi starši vozijo dovolj previdno in po predpisih. V četrtek, 16 . 6. 2016, so si v Rampa Labu v Ljubljani vse prototipe mladi izumitelji prvič ogledali in preizkusili.

Najnovejši podatek za starše!
Doslej so vrtci v Mestni občini Nova Gorica vključili vse vpisane otroke. Vrtec Nova Gorica, ki ima največ enot, ima sicer trenutno zasedene vse razpoložljive igralnice, vendar še nekaj prostih mest za otroke, ki bi ga želeli obiskovati. Prav zato poleg rednega vpisa, ki bo v začetku aprila, vpisujejo otroke tudi med letom.

Tri zelo pogoste otroške bolezni
Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Nepopisno veselje v šempetrski porodnišnici
Šempetrska porodnišnica, ki je lani praznovala 50-letnico dela, je bila deležna številnih pridobitev. Lani so jo domači obrtniki prebelili in delno opremili z novim pohištvom, z zbranimi donacijami pa so kupili novo porodno mizo. Prav tako bodo dobili nekaj dodatne medicinske opreme ter ponudili porodnicam nove storitve.

Doživetja na prazničnih potovanjih! Z Božičkom in vilami na pot!
Potovanje z vlakom zna ponujati polno doživetij, pri čemer se lahko oddih začne brezskrbno že na začetku poti, denimo, brez neprijetnega iskanja parkirnega mesta, vendar z brezskrbnim naročilom enega ali dveh kozarcev kuhanega vina.

Pomagajamo slepim in slabovidnim otrokom!
Oko je tisto izmed čutil, na katerega se ljudje najbolj in tudi najpogosteje zanašamo. Z njim razločujemo zunanji svet – svetlobo, temo, barve in oblike, gibanje ter velikost in oddaljenost predmetov. Prav zaradi tega je le-to izjemnega pomena predvsem za otroke, ki zunanji svet šele spoznavajo, raziskujejo in se učijo življenja v njem. Kaj pa se zgodi, ko je otroku to onemogočeno?

Nova generacija mladih prinaša nove izzive
Ob mesecu preprečevanja zasvojenosti je v Slovenj Gradcu potekala 9. nacionalna konferenca, ki se je osredotočala na nove izzive na področju preventive. Strokovnjaki tako ugotavljajo, da je med mladimi v Sloveniji vse več zasvojenosti z igrami na srečo, narašča tudi število odkritih novih psihoaktivnih snovi.