gosta hrana

Preprosti recepti za domače piškote, buhteljne, čokolado
Zakaj ne bi praznikov preživeli tako, da bi z otroki skupaj nekaj skuhali in spekli? Doma narejeno pecivo je bolj zdravo. Natančno lahko vemo, kaj je v njem. Poleg tega bo otrok cenil celoten proces nastajanja in bo vesel, da bo lahko nekaj, kar je ustvaril, ponudil drugim.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Recept za okusno kašico z bučkami
Želite otroku predstaviti okus bučk? Potem mu iz njih pripravite kašico, vendar jo obogatite še s kakšno sestavino, drugače bo imela preveč pust okus in malega jedca ne boste prepričali, da odpre ust.

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?
Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Enoletnik se prehranjuje vegansko, njegova mama trdi: 'Za to niso nikoli premladi'
Mama, ki se prehranjuje povsem vegansko, je prepričana, da je veganska prehrana primerna tudi za otroke in da nikoli ni prekmalu za uvajanje tovrstnega načina prehranjevanja. Kaj pa pravijo strokovnjaki?

To je najljubša hrana dojenčkov
Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

Recepti za otroške obroke – od 4. meseca
Že po dopolnjenem četrtem mesecu začne dojenček izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust, zato ga že takrat lahko počasi začnete navajati na prve žličke goste hrane. Za vas smo pripravili nekaj zdravih in slastnih receptov za kašice in obroke za dojenčke od 4. meseca starosti.

10 pravil dodajanja goste hrane
Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kako uvajati začimbe in zelišča?
Otroke je najbolje sprva navaditi osnovnih okusov, sčasoma pa lahko obroke občasno in v zmerni, zdravi meri tudi začinite z določenimi zelišči in začimbami.

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Kako vemo, da je otrok pripravljen na gosto hrano?
Če se tudi vi sprašujete, kdaj je čas, da svojemu otroku ponudite gosto hrano, verjemite, da niste edini. Strokovnjaki so bili glede tega določen čas precej zmedeni, dejstvo pa je tudi, da velikokrat teorija govori nekaj, praksa vsake posamezne mamice pa nekaj popolnoma drugega. In vsi vemo, da niti en otrok ni enak drugemu. Odgovor na to, kdaj je otrok pripravljen na gosto hrano, je precej enostaven – ko je pripravljen. Kako pa to vemo?

Korak za korakom: prehrana dojenčka po hranjenju z mlekom
Prehod na trdno hrano je pomemben korak pri rasti najmlajših – odkrivanje novih okusov, ustvarjanje odnosa do hrane ter vzpostavljanje zdravih navad že v zgodnji mladosti naredi to obdobje nepogrešljivo tako za dojenčke kot mamice.

Zato morajo dojenčki in otroci jesti meso
Tudi v Sloveniji vse več staršev za otroke pripravlja vegetarijansko in vegansko hrano, čeprav pediatri priporočajo raznoliko prehrano, torej tudi živila živalskega izvora. Zakaj prehrana dojenčka in otrok brez mesa ni primerna in na kaj je treba biti še posebej pozoren, če otrok ne uživa mesa, pojasnjuje doc. dr. Evgen Benedik, klinični dietetik.

Najprimernejša izbira cuclja, žličke in kozarčka
V otroških trgovinah je izbor pripomočkov za hranjenje naših sončkov, ko so ti dovolj veliki za uvajanje goste hrane, veliko. Kakšni pa bi ti v resnici morali biti? Svetuje vam terapevtka Špela Gorjanc Jazbec.

Katero sadje lahko uživa dojenček?
Sadje je eno od prvih živil, ki ga začne dojenček uživati, ko začnemo uvajati gosto hrano. Kdaj je čas za kateri sadež, da ne pride do alergijske reakcije, si preberite v naslednjih vrsticah.

Hipotonija
Pozdravljeni. Imam kar kompleksno, dolgo/veliko vprašanje. Imamo sina starega 3,5 let in mlajšega starega 5 mesecev. Starejšemu sinu je bila pri starosti 9 mesecev diagnosticirana hipotonija. Hodili s...

Prehrana
Pozdravljeni.imam 7mesečno hčerko in me zanima ali je pri 6 mesecih potrebno zamenjati dudo za večjo (zaradi rauvoja čeljusti?) ali ne. zanima me še ali je normalno da še vedno ne poje celega obroka g...

Vse, kar morate vedeti o uvajanju goste hrane pri dojenčkih
Zdrava in uravnotežena prehrana je ključnega pomena za razvoj dojenčkov in malčkov, še posebej je pomembno, da jo uvrstite v jedilnik otroka že od samega začetka. Vi ste tisti, ki ga lahko naučite zdravega načina prehranjevanja, kar se mu bo obrestovalo tudi pozneje v življenju. Vprašajte strokovnjaka kar koli o uvajanju goste hrane. Vprašanje postavite v prijavnici spodaj in se potegujte za okusno nagrado!

Karmen in Neža razkrivata, kako bo otrok ostal zdrav
Karmen in Neža, ki sta prijateljici od malih nog, dokazujeta, da pravo prijateljstvo premaga vse. Mamici dveh triletnih fantkov je istočasna nosečnost še bolj povezala, v želji po uvajanju sadja v prehrano dečkov pa sta prišli do produkta, ki ju je pripeljal do polic trgovin Interspar. S svojimi sladoledi na palčki La Popsi, katerih edina sestavina je sveže sadje, vstopata v projekt Štartaj Slovenija in dokazujeta, da lahko v sladoledu uživamo tudi pozimi in z njim celo ohranjamo svoje zdravje in zdravje naših otrok.

Kako pomagati dojenčku, ko ima vetrove?
Povsem normalno je, da ima dojenček vetrove, in če jih nima, mu je lahko neprijetno v trebuhu. Kako pa lahko zaznate, da ima težave s tem? Kako mu lahko pomagate?

Okusni mafini za najmlajše
Imajo vaši otroci radi mafine? Pripravite jim takšne, ki jih bodo z veseljem 'zmazali', vi pa se ne boste držali za glavo, da so spet pojedli nekaj nezdravega. V nadaljevanju vam ponujamo recept za najokusnejše mafine z jabolki, ki jih lahko postrežete celo za zajtrk ali malico.

Okusna kašica iz melone
Zaradi nizke energijske vrednosti in velikega deleža vode je melona idealna za poletno osvežitev. Bogata je z vitaminoma C in A, katera ščitita srce, ter beta karotenom, voda in kalij pa pomagata pri delovanju ledvic in čiščenju organizma. Kašico iz melone lahko dojenčku ponudite malce kasneje, ne takoj na začetku, ko začnete z uvajanjem goste hrane. Prepričani morate biti, da otrok nima alergičnih reakcij na določene vrste sadja. Če želite to kašico ponuditi pred enim letom starosti, se posvetujte s pediatrom. Za dodatno sladkobo pa se priporoča, da dodate malo marelice ali breskve.

Najpogostejše napake pri hranjenju otrok
Preberite si, kaj so najpogostejše napake pri hranjenju otrok.

Kako shraniti avokado?
Avokado lahko uživa že dojenček, in sicer od četrtega meseca dalje. Ker ne bo pojedel velike količine, je dobro, da ga pravilno shranite in tako ohranite njegovo svežino.

Palačinke iz steklenice: hit, ki je osvojil svet
Vaši otroci obožujejo palačinke? Sedaj nimate izgovorov, da jih ne pripravite. Ne boste umazali veliko posod, pulta, štedilnika. Na svetovnem spletu se širi posnetek z odličnim nasvetom, kako narediti testo za palačinke kar v steklenici.

Tako božansko, da boste želeli še!
Včasih je bila prosena kaša pogosto na jedilniku v vrtcu in šoli, obudite spomin na to okusno jed in jo pripravite tudi svojim najbližjim.

Zdrava kašica za dojenčka
Zdaj je čas, da obogatite otrokov jedilnik. Pripravite kašico iz kopriv, toda ne pozabite jih prej blanširati, vodo pa morate zavreči.

Idealen prigrizek za otroke
Čips je zelo popularen prigrizek med otroci, vendar je zelo nezdrav. Če jih želite osrečiti, da med gledanjem televizije vseeno ves čas nekaj dajejo v usta, jim postrezite korenčkov čips.

V 3 sekundah prepoznajte staro jajce!
Otroci jajc ne smejo uživati pred enim letom, saj spadajo med živila, ki zelo hitro izzovejo alergijo. Prav tako morate paziti, da zaužijejo sveža in ne stara. Preberite si, kako prepoznate staro jajce.

Vse, česar do sedaj niste vedeli o uvajanju prvih kašic
''Kdaj je čas za prve žlice hrane?'' je eno izmed mnogih vprašanj, ki roji po glavi novopečeni mami. Sledi pa mu: ''Katera živila pa naj mu najprej ponudim?'' Pediatri in strokovnjaki za zdravo prehrano svetujejo, da z uvajanjem goste hrane pri dojenčku začnete med četrtim in šestim mesecem, in sicer postopoma in v majhnih količinah. Imate doma malega gurmana? Potem sodelujte v nagradni igri in se potegujte za privlačne nagrade.