govorjenje

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Je vaš najstnik zaljubljen? To je vaša vloga
V obdobju pubertete se najstniki prvič srečajo z ljubezenskimi preizkušnjami. Preverite, kako jim kot starši lahko pri tem pomagate.

Kako otroka naučiti ločiti dobro od slabega oziroma kaj je prav in kaj ne?
Starši imajo ključno vlogo pri oblikovanju otrokove sposobnosti sprejemanja pravih odločitev in razvijanju moralnega kompasa, ki ga bo vodil skozi življenje. Da bi to dosegli, je potrebna močna volja, ki se izraža skozi vztrajnost, samorefleksijo in doslednost pri uveljavljanju lastnih vrednot in integritete. Ko starši poznajo svoje meje, se zavedajo lastnih potreb in zmorejo jasno izražati svoja čustva in misli, so bolje pripravljeni na izzive, ki jih otroci neizogibno postavljajo. Njihova sposobnost ostati mirni in odločni v različnih razvojnih fazah otroka je ključna za uspešno vzgojo.

Kaj narediti, ko otrok izreče grdo besedo?
"Vsaka druga beseda mojega skoraj petletnika je neprimerna. Ne bom omenjala, kaj govori, ampak mi resnično ni všeč. Sicer mu vedno znova povem, da to ni v redu, ampak se ga nikakor ne prime. Upam, da bo kmalu minilo," priznava mamica treh.

Ne, prva beseda praviloma ni "mama"
Novopečeni starši komaj čakajo prve besede svojega malega zakladka. In čeprav mamice upamo, da bomo čim prej zaslišale "mama", praviloma to ni prva beseda. Pri nas so bile denimo "da, da", "ba, ba" in "ne, ne, ne".

Na počitnice z enim otrokom, medtem ko sta dva doma z očkom? Da!
Še pred nedavnim sem bila prepričana, da bomo na počitnice vedno, vedno šli skupaj, sicer sploh ne bomo odšli. Da ne bi bil kdo od otrok užaljen in da se ne bi počutil zapostavljenega. A sčasoma in ob treh otrocih sem začela drugače razmišljati. In ugotovitev po enotedenskih počitnicah samo z enim otrokom? Popolnoma v redu je, če se vsake toliko zelo, zelo pogrešamo.

Zato ne smemo reči fantku, da "fantje ne jokajo"
Fantki sicer redkeje kot v preteklosti, a še vedno slišijo besede, kot so denimo "ne jokaj, saj nisi punčka", "bodi močan, jok je znak šibkosti", "fantje ne jokajo" ... Kaj jim z njimi sporočamo in kakšno popotnico za življenje dajemo? Pomembno vprašanje je predvsem, kako fantku, kljub morebitnim pritiskom iz okolja, omogočiti odrasti v moškega, da bo sprejemal in prepoznal svoja čustva ter jih znal tudi izraziti na primeren način?

Slavni igralki je hčerka največji navdih
Ameriška igralka Amy Adams je leta 2010 s svojim možem pozdravila rojstvo hčerke Aviane. Igralka je večkrat javno spregovorila o izzivih, s katerimi se je srečevala v času svoje filmske kariere, sedaj pa ji ravno njena hči predstavlja največjo inspiracijo. Zvezdnica se aktivno bori za zmanjševanje seksizma v filmski industriji.

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka
Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Je za otroke škodljivo, če se starši prepirajo vpričo njih?
Odnos med starši igra veliko vlogo pri otrokovem počutju, vpliva pa lahko tudi na vse drugo, od duševnega zdravja do akademskega uspeha in prihodnjih odnosov otroka.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Kako ohranjati povezanost z najstnikom?
Kljub temu, da je obdobje najstništva povezano z razvijanjem neodvisnosti in iskanjem svoje identitete, otrok še vedno potrebuje varno bazo, ki mu jo nudijo starši. S povezovanjem gradimo bližino in zaupanje, ki je v tem času še toliko bolj pomembna. Izpostavljamo 6 temeljev, ki so ključni za ohranjanje dobrega odnosa z odraščajočim otrokom.

''To me je prizadelo. Ne vem še, zakaj, trenutno potrebujem čas zase.''
Draga oseba mi je na poročni dan, medtem ko mi je segla v dlan in mi čestitala, ker sem se pravkar poročila, dejala: ''Partnerstvo je križ, premazan z medom. Ko med poližeš, ostane samo še križ.'' Tudi ko sva prišla do velikega razpotja, sva vedela, da si tega ne bova dovolila.

43 vzrokov, zakaj dojenček noče zaspati
Vaš otrok nikakor noče zaspati? Preverite, če je za to kriv eden izmed spodaj naštetih vzrokov.

Super triki, kako ustaviti kolcanje
Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi »hk«-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

13 prednosti barvanja pobarvanke
Mogoče se premalo zavedamo, kako pomembno je, da ima otrok pobarvanko in barva. Ne gre samo za aktivnost, s katero se kratkočasi, temveč pripomore tudi k njegovemu razvoju.

Igra je način učenja
Ko se vaš malček nauči hoditi, kmalu pozabi na igrače, saj zanje preprosto nima časa.

Veliko staršev ve zelo malo o razvoju dojenčka
Skoraj tretjina ameriških staršev ve zelo malo o značilnem razvoju dojenčka, kar lahko škodi njihovim otrokom.

To morate naučiti otroke!
Vaš otrok je vstopil v svet telefonije in sedaj je pravi čas, da se spogleda z bontonom , ki je prav tako pomemben pri klicanju z mobilnim telefonom. Vljudno vedenje pri komunikaciji, ko ne vidi sogovornika, ni stvar preteklosti, ampak del vsakdana.

NASVETI: Kako omejiti otrokovo kričanje in razgrajanje?
Večina staršev se vsaj občasno sreča s kričanjem in razgrajanjem otrok. Takšno obnašanje je lahko moteče, včasih tako zelo, da kakšen starš izgubi živce. Najpogostejša reakcija katerega od staršev pa je, da začne še sam kričati na otroke. Je to prav, kako ukrepati?

Kje pri vzgoji najbolj grešimo?
Se trudite biti načelni, pravični in neomajni pri vzgoji svojih otrok? Pa kljub temu včasih, ker se je motiti pač človeško, nevede delamo napake. Preverite, kako v naslednjih situacijah postopate vi.

Ko se otrok kar naprej cmeri …
Malo stvari starše bolj razdraži kot otrokovo cmerjenje ali govorjenje skozi nos, kot temu pravijo ponekod. Preberite si, zakaj otroci to počnejo in kako jih pomiriti …

Ali vaš otrok zmerja?
Ali vaš otrok zmerja in uporablja nesprejemljive opazke? Otrokovo nagnjenje do zmerjanja je spopadanje z jezo ali frustracijo. Vaša naloga je, da ga naučite, da obstajajo boljši načini za sproščanje močnih čustev.

Kako se razvija govor?
V zgodnjih mesecih življenja je otrokova potreba po čebljanju in gruljenju prirojena. Za pravi jezik, ki se razvije pozneje, pa je potrebno učenje in posnemanje.

Kako otroka vzgojite v prijaznega, strpnega in ljubečega človeka?
Najbrž se starši strinjamo, da vzgoja otrok ni enostavna. Ali je naša vzgoja pravilna? Ali storimo vse, da bo naš otrok dobro vzgojen? Si vzamemo zanj dovolj časa? Ponujamo vam nekaj nasvetov za lažjo vzgojo.

Koliko spanja potrebuje dojenček?
Spalni vzorci vašega dojenčka so edinstveni in jih določa tako njegov temperament in stopnja razvoja kot tudi okolje, v katerem se nahaja. Vendar lahko na splošno rečemo, da potrebuje novorojenček okoli šest tednov, preden začne ponoči spati dlje kot podnevi.

Več kot dojenček pove z rokami...
…večji besedni zaklad bo imel kasneje v življenju! Če verjamete ali ne, tudi preproste kretnje, kot je mahanje v slovo, pomagajo malčku bogatiti besedni zaklad.

Bodite dober zgled svojim otrokom!
Starši si vsakodnevno prizadevate, da bi svojega otroka vzgajali po najboljših močeh. Želite si, da bi se vaši malčki v družbi lepo in prijazno vedli. A kako to doseči?

Mali 'lažnivci'
Se vam dozdeva, da vas malček gleda v oči in vam laže? Ne skrbite, to so nedolžne laži, ki so normalen pojav v otrokovem razvoju. Vaša naloga je, da znate ločiti med lažjo in domišljijo, laži prepoznate in laganje ustavite.