gozdni otroci

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke
Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Stvari, ki jih babice in dedki ne bi smeli početi
Ob navdušenju nad vnukinjami in vnuki nas čustva zanesejo v odzive in dejanja, ki se zdijo staršem otrok že malo pretirana. Kaj je tisto, česar babice in dedki ne bi smeli početi?

Kdaj in kako otroku razkriti resnico o dedku Mrazu?
Gozdni palčki, zobne vile in dobri možje, ki nas obiščejo v decembru, so liki, ki imajo nedvomno pozitiven vpliv na razvoj otroka. Ne le, da spodbujajo razvoj domišljije, otrok se s pravljičnimi bitji poistoveti, zato se ob njih uči verjeti v dobre stvari - prijateljstvo, ljubezen, medsebojno naklonjenost in pomoč, tudi čudeže. V tem mesecu so v številnih družinah aktualni 3 možje - Miklavž, Božiček in dedek Mraz, ki jih otroci tako nestrpno čakajo. Dobri možje pa marsikaterega starša spodbudijo tudi k razmišljanju, kdaj otroku sploh razkriti resnico o njihovem obstoju.

Kraljevi zajtrk, ki bo povsem navdušil otroke
Carski praženec je čudovita jed, ki je prav tako dokaj enostavna za pripraviti. Če so vaši otroci ljubitelji palačink in sladkih dobrot, bo ta recept kot nalašč za vas. Poiskali smo namreč način za pripravo carskega praženca, ki je manj kaloričen in masten, vsebuje pa več beljakovin kot navadne palačinke. In je takooo slasten.

To je ena najboljših igrač za otroke
Na kupe novih igrač, 'plastikarije', avtomobilčkov, žogic, punčk ... vaš otrok pa ure in ure porabi za igro s kartonasto škatlo. Vam je kaj znano?

Kam na potep z invalidskim vozičkom?
Mnogo je ovir, s katerimi se osebe s posebnimi potrebami srečajo na svojih poteh, a mnogo je tudi poti, ki vodijo mimo ali čez te ovire. Danes bo govora o poteh, na katerih gibalni deficit ni ovira, saj so urejene tako, da se po njih brez problema vozijo tudi osebe na invalidskih vozičkih.

Prelep družinski izlet k smaragdnemu izviru Krupe
Izvir Krupe se v vsej svoji čudovitosti bohoti v belokranjski občini Semič in družinski izlet lahko popestrite s krajšo ali daljšo turo. Nobena od njiju ni zahtevna in obe sta primerni za otroke. Celoten obisk s kolesom, skirojem ali peš je brezplačen, obe poti pa sta varni, saj povečini potekata po poljih, makadamu, gozdu in vasi.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Vse, kar morate vzeti s seboj na plažo, če imate otroke
Končno so tu poletni dnevi in dolgi, prijetni večeri, ko lahko več uživamo na prostem in se odpravimo na dopust. Če imamo otroke, je treba obenem razmisliti, kako jih bomo animirali na plaži. Kaj vse naj vsebuje torba za na plažo, si preberite v nadaljevanju.

Izlet z otroki, kjer vas čaka prava naravna osvežitev
Na vroč poletni dan smo se odpravili v Zijalo, kjer znova pride na plan Temenica, za katero pravijo, da je iz teme rojena. Ne boste verjeli – prisluškovali smo dinozavrom in oprezali za skalnimi škratki. In zelo zelo smo uživali v naravnem hladu.

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

FOTO: Izlet v neokrnjeno gorsko dolino, kjer odmeva Kekčeva pesem
Na bregu Pišnice se je ob spremljavi petja ptic in šumenju potočka razlegala pesem "Jaz pa pojdem in zasejem dobro voljo pri ljudeh ...". Na sosednjem bregu ob manjši leseni baraki se je namreč zbrala skupina otrok, ki so veselo prepevali in sejali prešernost po dolini, kar sploh ni čudno, saj so ravno v dolini Krnica pred desetletji snemali celovečerni film o Kekcu. Seveda je tudi pred izletom dobro vedeti, kako prestrašiti Bedanca. Za vsak primer preverite in veselo pot pod noge!

Peljite otroke k labodom in račkam. Morda bodo videli tudi bobra!
Dolenjci v objemu zelene reke Krke skrivajo čudovit otoček z edinim vodnim gradom v Sloveniji.

Družinski izlet v mesto, kjer lahko na vsakem koraku srečate kurenta
Simbol Ptuja – kurent – ni doma samo na gradu, ampak ga lahko srečate tudi v mestnem središču pod grajskim gričem. Če boste dovolj pozorni, boste njegove podobe lahko poiskali celo na pročeljih meščanskih hiš.

Prednosti otrok, ki redno obiskujejo gozd
Ljudje smo narejeni za gibanje, naše telo je namreč ustvarjeno za hojo, tek, plezanje in gibanje po naravi. Z modernim načinom življenja pa te svoje sposobnosti in lastnosti povsem zanemarjamo. Kakšne prednosti nam prinaša preživljanje prostega časa v naravi?

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Toliko tehta palček in toliko palčica
Verjamete v škrate in palčke? Poznate prikupna, navihana bitja, ki včasih kaznujejo, včasih nagrajujejo, včasih pa ljudem tudi ponagajajo?

Velike spremembe pri načinu učenja v nekaterih slovenskih šolah in vrtcih
V Ribnici poteka konferenca o zelenem učnem okolju s poudarkom na prednosti učenja v naravi za otroke s posebnimi potrebami. Zanje je namreč učenje s senzorično izkušnjo zelo pomembno, pravi strokovnjakinja Natalija Györek. Je pa tudi sicer v gozdovih v zadnjih letih slišati več otroških glasov, tudi na račun širjenja mreže gozdnih šol in vrtcev.

Pojdimo v gozd: Jelenov studenec
Bi radi otroke odpeljali na mini pohod v gozd ter ga zaključili tako, da bi vi v miru pili kavo, oni pa bi se razposajeno igrali na igralih? Potem je odlična ideja izlet, pri katerem je končni cilj koča pri Jelenovem studencu.

Pohod za vso družino: Katarina nad Ljubljano
Ker nas jesen razvaja s sončnimi dnevi, smo to izkoristili in se še z dvema družinama, ki imajo otroke, stare do deset let, odpravili na Katarino nad Ljubljano. Slišali smo, da je tam narava prečudovita, zato smo se odločili, da se prepričamo na lastne oči.

Tako boste pomirili dojenčka
Dojenčki zelo hitro izrazijo svoja čustva z jokom in ponavadi tolažba predstavlja staršem pravi izziv. Pomembno je, da takrat ostanete mirni in poiščete ustrezen način, ki bo pomiril razdraženega otročka. Vedite, da se to ne bo zgodilo hitro, morate biti vztrajni. Sčasoma boste spoznali, kakšno tolažbo potrebuje.

Pojdimo v pravljično deželo
Ste vedeli, da obstaja prava pravljična dežela nad Mengšem? Če še niste bili tam, vas vabimo v nedeljo, 20. maja, da spoznate letošnjo junakinjo - dobro vilo Valentino. Na dnu članka pa ne spreglejte čudovitih pravljic Ivana Sivca, v katerih kraljujejo palčki in vile.

Najbolj pravljičen festival v Sloveniji
Gozdne živalice so nam prišepnile, da komaj čakajo veliki družinski dogodek. 8. 6. 2018 in 9. 6. 2018 se bo namreč odvijal 7. Križnikov pravljični festival, ki bo posvečen gozdnim pravljicam. Mi bomo v Motniku, kaj pa vi?! Pridite in skupaj pokukajmo v svet ljudskih pravljic, polnih modrosti. Tudi po pravljični poti že 2. 6. 2018 bomo prešerno korakali ... Pokrovitelj je Boštjan Gorenc Pižama, ki nam je v ekskluzivnem intervjuju zaupal, ali Slovenci dobro poznamo pravljični svet, ali imamo spoštljiv odnos do narave.

Poletno branje za najmlajše
Ko je sonce najvišje na nebu, je dobro, da se z otrokom umaknete v senco ali zaprt prostor. Takrat mu lahko preberete pravljico. In tudi zvečer, ko je čas za spanec, lahko skupaj preverita, kaj se je zgodilo s princeso v čarobnem gozdu, kaj so počeli škratje, kako strašen je zmaj ...

Maša in medved na ledu
Nepozabna ledena pravljica na kar 1100 kvadratnih metrov veliki štirinajstonski ledeni površini in ostala večičastna produkcija licenčnega spektakla Maša in medved na ledu.

Pojdimo na izlet v hribe
Skupaj z otroki pojdite v hribe in gore, začutite naravo od blizu, prepustite se prijetnemu ptičjemu petju in naj vam oči počivajo na čudovitem zelenju. Toda, težavnost pohoda prilagodite najmlajšim in izlet spremenite v pravo pustolovščino.

Kako se na naraven način zaščititi pred klopi?
Sončni dnevi so ustvarjeni za družinska potepanja po naravi. Ne ostanite doma zaradi strahu pred klopi, ki prenašajo bolezni, kot sta klopni meningitis in lajmska borelioza. Raje se na naraven način zaščitite pred njimi.

Zdravilni učinki medu
Med vsebuje koristne snovi za naše zdravje, že od nekdaj pa velja za čudodelen ''napoj'', ki podaljša življenje. Katere vrste poznamo v Sloveniji in koliko pravzaprav ga lahko zaužijemo, smo se pogovarjali z Bibino svetovalko, nutricistko in svetovalko za zdravo prehrano Karlo Klander.

ZGODBA: Od hladne ženske do ljubeče mamice
Vedno sem imela kakšen kilogram preveč, zato sem se navadila na opazke znancev, ki sem jih srečala po dolgem času: ''O, trebušček se že vidi. Kdaj imaš pa rok?'' Pa seveda nisem bila mamica v veselem pričakovanju, ampak preprosto ženska z oblinami, vse dokler pred slabim letom nisem opravila nosečnostnega testa …