grizenje

Moj otrok grize druge! Kaj naj storim?
Otroci najpogosteje grizejo sovrstnike med 12. in 36. mesecem, lahko pa se zgodi, da ugriznejo tudi vzgojiteljico ali starše. Pomembno je, da nikoli takšnega vedenja ne ignorirate. Kaj lahko storite, da se to ne bo ponavljajo?

Ko gre za zdravje, so nekatere igrače lahko bolj tvegane kot druge
Otroške igrače so sicer zasnovane tako, da so močne in vzdržljive, a če jih pogledate pobliže, je lahko količina umazanije, ki se na njih nabere, nekoliko skrb vzbujajoča.

Kaj storiti, če otrok grize nohte? Ne pomaga, če ga grajate – tukaj je boljši pristop
Grizenje nohtov je pogosta navada pri otrocih, ki je pogosto povezana z občutki stresa, anksioznosti ali dolgočasja. Otroci lahko začnejo gristi nohte kot način, da se spopadejo z neprijetnimi čustvi ali kot odziv na spremembe v njihovem okolju, kot so začetek šole, ločitev staršev ali drugi stresni dogodki.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Takšen je pravilen razvoj in izrast zobkov pri otroku
Veliko je dejavnikov, ki lahko vplivajo na izraščanje zob pri otroku. Kakšen je pravilen razvoj in izrast zobkov, kdaj lahko pričakujemo, da bo pokukal prvi, in kdaj je zares pozno, če otroku še ni zrasel noben zobek? Odgovore na vprašanja smo poiskali pri Bibini svetovalki Urški Šavli, dr. dent. med.

'Moj otrok se v vrtcu prepira, tepe, grize ... Kaj naj naredim'
Otrok se v vrtčevski skupini ves čas prepira z določenim otrokom. Ali se tepeta ali zmerjata. Kako lahko starši pripomorejo k temu, da se bosta bolje razumela? Ali bi bilo dobro, da se obe družini večkrat družita? Je priporočljivo, da starši v takšnem primeru sodelujejo z vzgojiteljico in skujejo načrt, kako bosta otroka 'sobivala' ali postala prijatelja brez izgredov?

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Zakaj otroci grizejo nohte in kako to preprečiti?
Otroci grizejo nohte iz različnih razlogov: zaradi nervoze, radovednosti, dolgčasa, stresa ali navade. Gre za eno najpogostejših navad, ki je poleg vrtanja po nosu, sesanja palca, ovijanja las okoli prsta in škripanja z zobmi lahko posledica nervoze. Prenese se lahko tudi v odraslo dobo. Kako ukrepati?

Nakupovalna platforma, ki jo moraš poznati
Oblačila zate ali tvojega otroka na BestSecretu: tvoja najljubša stran za nakupe z več kot 3.000 znamkami, z do 80 % popusta in brezplačnim vračilom.

Kaj moramo vedeti in preveriti ob nakupu igrače za majhnega otroka?
Otroci z igro odkrivajo svet. Skladno z njihovim odraščanjem pa se spreminjajo tudi njihove želje in potrebe po igračah. Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri primernih igrač?

Kako otroku očistimo prve zobke?
Nekateri dojenčki imajo v času rasti prvih zobk več težav kot drugi; pordela lička, razdražljivost, nespečnost, neutolažljiv jok, nabrekle dlesni, odvečna slina, močna želja po sesanju so le nekateri izmed znakov, da bo vaš malček začel pridobivati prve zobke. In kot velja pri marsičem, so si tudi pri tem otroci različni in čas, v katerem se pokaže prvi zobek lahko pri različnih otrocih precej odstopa.

Živahnost in moteče vedenje
Pozdravljeni, sin je star skoraj 3 leta, zelo je živ in nagajiv. Njegovo vedenje je postalo zelo moteče (skoraj neobvladljivo). Enostavno ne ugotovimo metode, s katero bi prekinili to vedenje, bes...

Razvoj malčka: šest let
Pri šestih letih gre otrok v šolo in zanj je značilno, da je lahko že dlje časa osredotočen na eno stvar, da mu lahko zastavite zahtevnejše naloge.

Joj, moj malček brca in grize! Kaj naj storim?
Ali vaš malček na vse pretege brca, grize in tepe? Se sprašujete zakaj in kako ga umiriti?

Izum po 20 letih dosegel vrhunec
Igrača fidget spinner, nekakšna plastična vrtavka v obliki propelerja, je zasvojila tudi Slovenijo, pišejo mediji. Dober fidget spinner se lahko vrti več minut, omogoča tudi izvajanje bolj zapletenih trikov. Vrtenje naj bi sproščalo in pomagalo k lažji koncentraciji.

Kaj storiti, ko otrok ali sesa prst, ali si vrta po nosu, ali grize nohte?
Slabe navade, kot so sesanje prsta, grizenje nohtov, vrtanje po nosu so strategije, s katerimi se želi otrok potolažiti ali umiriti. Ugotoviti morate, kaj je vzrok vsemu temu in pravilno reagirati.

Zakaj imamo najprej mlečne in šele nato stalne zobe?
Ste se kdaj vprašali, zakaj nam najprej zrastejo mlečni in ne kar takoj stalni zobje? In zakaj se pravzaprav imenujejo mlečni zobje? Verjemite, dobro je vedeti odgovore na tovrstna vprašanja, ki si jih v življenju sami nikoli ne zastavimo. Zastavijo vam jih namreč lahko otroci in če se nočete vrteti v začaranem krogu 'zakajev' in 'kakojev', je dobro na dlani imeti logičen odgovor.

Tako blažite bolečino ob izraščanju zob
Pravila, kdaj naj bi dojenčkov nasmeh 'okronal' prvi zobek, ni. Nekateri se že rodijo s kakšnim, spet drugi starši težko čakajo nanj. Navadno pa je tako, da prvi zobek, to je eden od srednjih sekalcev v spodnji čeljusti, pokuka na plano pri približno šestih mesecih.

Preprosto in hitro pripravljene jedi naših babic!
Pri uvajanju goste hrane pri dojenčku morajo biti mame še posebej pozorne, da otrok ne začne s presladkimi in slanimi jedmi. Zato se trudijo in ure in ure preživijo za štedilnikom. Obstaja pa idealna rešitev, kako pripraviti zdravo jed po babičinih receptih brez ur in ur mešanja, segrevanja, kuhanja, peke … To je odkrila tudi televizijska voditeljica Lili Žagar, katero razveseljujeta dva mala sončka.

Ne svetujte: ''Vrni mu milo za drago!''
Odrasli pogosto enačimo kratkotrajne prepire med otroci z agresivnim vedenjem, vendar to ni prav. Slednje je oblika vedenja, ko nekdo namerno rani drugega. To počne z udarci, grizenjem, pljuvanjem, zmerjanjem, norčevanjem ipd. Starši morate naučiti otroke, da s pogovorom na miren način rešujejo spore.

Kaj se je zgodilo pri družini iz okolice Ljubljane?!
Uf, pogrizeni copati, scefrana sedežna, skakanje po mimoidočih, grizenje povodca in še in še bi lahko naštevali, kaj vse se lahko zgodi, če doma nimate pravilno vzgojenega psa. To je doživela tudi družina iz okolice Ljubljane, ki je na pomoč poklicala voditelja oddaje Pozor, priden pes! In kaj se je zgodilo?

Kako naučiti otroka, da svoje igrače deli z drugimi?
Preden dopolnijo eno leto, otroci z veseljem delijo svoje igračke s sovrstniki. Nato pa začnejo postopoma ugotavljati, da jih vedno ne dobijo nazaj in zelo hitro lahko pride do prepira, prerivanja, potiskanja, grizenja, jokanja … Kako jih lahko starši naučite, da bodo svojo igračko posodili nekomu drugemu le za kratek čas? Kako ga naučiti, da vsega pa ne rabi posoditi?

Si tudi vaš otrok grize nohte?
Grizenje nohtov je navada, s katero se srečujemo tako odrasli kot tudi otroci, njen nastanek pa strokovnjaki pripisujejo stresnim situacijam. Grizenju se tako ne moremo odpovedati kar čez noč. S tem imajo še posebej veliko problemov otroci, ki se ne zavedajo, da je tovrstno početje škodljivo in da lahko preraste v odvisnost. Pripravili smo nekaj preprostih in koristnih nasvetov.

Nasilje v vrtcu: Odločno reci 'Ne!'
Posmehovanje, dajanje vzdevkov, svareči pogledi, porivanje, brcanje, ščipanje, boksanje, ... Statistike kažejo, da je petina otrok v vrtcu neprestano žrtev nasilja med vrstniki.

TABU: Samopoškodbe
Samopoškodovanje je namerno povzročanje telesne bolečine. Tako vedenje je pogosto pri otrocih v obdobju pubertete in tudi pri odraslih osebah. Lahko mu podležejo tudi mamice s poporodno depresijo.

VIDEO: Kako pravilno pristavimo dojenčka k prsim?
Dojenček za zdravo rast in razvoj potrebuje mamino mleko. Kako ga pravilno pristaviti k prsim, ali je treba vedno dojiti na obe strani, kaj storiti, če grize bradavice ... smo se pogovarjali z mednarodno svetovalko za laktacijo in dojenje Severino Feuš iz UKC Ljubljana, Ginekološke klinike.

Ko je jezen, ugrizne! Kaj naj naredim?
Vas je vaš malček že kdaj ugriznil, ko niste izpolnili njegove želje ali se stvari niso obrnile tako, kot si je zamislil on? Kaj ste storili? Nekateri starši pravijo, da je treba ugrizniti nazaj, drugi otrokovo dejanje spregledajo, nekateri otroka okregajo. Kaj o tem meni vzgojiteljica iz Ljubljanskih vrtcev?

Ko dojenje ne gre po načrtu
Včasih tudi v najboljših pogojih dojenje predstavlja težavo, saj se ga učita tako mamica kot otrok. Pod drobnogled bomo vzeli nekaj najpogostejših težav, ki se ob dojenju pojavljajo, in poskušali najti najprimernejše rešitve.

Kaj storiti, če otrok grize?
Grizenje med prvim in drugim letom starosti je pogosta vedenjska težava, ki pa se lahko pojavlja tudi pri starejših otrocih. Vsekakor je to znak, da otrok v razvojnem obdobju potrebuje našo pomoč.

Deklica mami rešila življenje!
Hrvatica je v kopalni kadi izgubila zavest zaradi omamljenosti s plinom. Rešila sta jo 11-letna hčerka in mož.