hepatitis

To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti
Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. Z dodatnimi preiskavami je poskrbljeno za boljši nadzor nad zdravjem nosečnice in ploda.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Mama, ki doji tuje otroke - da ali ne?
Mnogi menijo, da je dojenje tujega otroka nenaravno, saj je le malo stvari bolj intimnih kot to. Veliko mamic ga šteje za najbolj dragocene trenutke, ki jih delijo s svojim otrokom, zato morda ne razumejo zakaj bi njihovega otroka dojila druga ženska. A življenje nas privede do različnih, včasih neželenih in neprijetnih situacij. In takrat posegamo tudi po mnogih alternativah.

Ali shraniti matične celice in zakaj?
V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Zato specialist ORL svetuje, da z luknjanjem ušes ne hitite
Gre pri luknjanju ušes zgolj za nečimrnost? Mu povzročamo preveč ali morda premalo pozornosti? Ali niso naši otroci že sami po sebi za nas tako ali tako najlepši? Kdaj je primeren čas za prebadanje ušesa?

Katere preiskave v nosečnosti poznamo?
V okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja je zdravi nosečnici omogočenih deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Redni pregledi in preiskave v nosečnosti so pomembni za ohranjanje in krepitev zdravja nosečnice, ploda in kasneje otroka ter pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav, ki jih lahko posledično ustrezno obravnavajo in po potrebi tudi zdravijo.

Če ima nosečnica ta virus, takoj cepijo novorojenčka
Pri materi, okuženi z virusom hepatitisa B, je proti koncu nosečnosti včasih potrebno protivirusno zdravljenje, vse njene novorojenčke pa takoj po porodu cepijo.

Kdaj na prvi pregled v nosečnosti?
Opravili ste nosečniški test in pokazal se je plus. Jupiii, s partnerjem sta neizmerno vesela. Čas je, da se naročite pri izbranem ginekologu na prvi pregled. Toda tja ne pridite brez osnovnih informacij! V spodnjih vrsticah boste tudi izvedeli, kaj vse vas tisti dan čaka, ko boste dobili še uradno potrdilo, da ste v veselem pričakovanju.

Naložite si brezplačno e-knjigo Pregledi med nosečnostjo!
Iskrene čestitke! Nosečnostni test je pokazal, da boste čez devet mesecev postali mama. Za vas smo pripravili e-knjigo Pregledi med nosečnostjo, v kateri boste izvedeli, kakšni pregledi, preiskave in testiranja vas čakajo v naslednjih dneh, tednih in mesecih, preden spoznate novega družinskega člana.

Na področju cepljenja z novim letom spremembe tudi za najmlajše
Ena od mamic je na družbenih omrežjih zapisala, da se po novem letu menja cepivo za dojenčke. Tako naj bi bili ob prvem cepljenju v mešanici cepiva tudi cepivo proti HPV. Preverite, ali navedeno drži!

Proti hepatitisu B bodo od leta 2020 cepili že dojenčke
Pred svetovnim dnevom hepatitisa, 28. julijem, na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana organizirajo brezplačno, anonimno testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C brez napotnice. Potekalo bo od 22. do 24. julija med 14. do 18. uro. Ta bolezen je po njihovih navedbah popolnoma ozdravljiva, če jo odkrijemo pravočasno.

Dojenčke bodo cepili tudi proti hepatitisu B
Novosti glede cepljenja: cepivo proti klopnemu meningoencefalitisu za triletnike bo brezplačno, uvajajo pa tudi dodatno cepljenje za dojenčke.

Kako se z otroki pogovarjate o spolnosti?
V Sloveniji je spolno aktiven že vsak peti 15-letnik. Raziskave so pokazale, da bi mladi počakali s prvim spolnim odnosom, če bi imeli več informacij. Večjo vlogo bi morali odigrati tudi starši, ki z otroki, običajno dekleti, govorijo predvsem o kontracepciji, ne pa tudi o preprečevanju prenosa spolno prenosljivih okužb.

'Ali lahko dojim prijateljičinega otroka?'
Pisali smo o nesebičnem dejanju policistke, ki je dojila tujega otroka. Marsikdo ji je čestital, da se je odločila tako, marsikomu pa se je porajalo vprašanje, ali je to sploh sprejemljivo. Bi lahko tako škodila dojenčku?

Zaradi tega na leto umre 170.000 Evropejcev
Obeležujemo svetovni dan hepatitisa. Gre za vnetje jeter, vzroki za to pa so različni, med drugim lahko hepatitis povzročijo tudi virusi. Na infekcijski kliniki UKC Ljubljana bo zato danes potekala akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Testiranje bo anonimno, brezplačno in brez napotnice.

Ali se nosečnica lahko tetovira?
Zdravniki niso prepričani, ali se lahko nosečnica tetovira, toda vseeno tega ne priporočajo. Pride namreč lahko do okužbe z virusi hepatitisa B, ali C, ali HIV, kar se lahko prenese na še nerojenega otroka.

Najboljše jedi z regratom
Če nabirate regrat stran od cest, kjer ni strupenih plinov, lahko izkoristite vse njegove zdravilne sestavine. Krepi delovanje jeter, pomaga odvajati vodo iz telesa, odpravljati žolčne kamne, zdraviti hepatitis, znižuje raven sladkorja in estrogena v telesu ter čisti organizem. Najpogosteje ga gospodinje pripravijo v solati, toda letos ste lahko bolj izvirni. Ponujamo vam nekaj receptov.

Zdravljene učinkovito, če je bolezen odkrita pravočasno!
V UKC Ljubljana poudarjajo, da je hepatitis C ozdravljiva bolezen, saj so na voljo učinkovita zdravila. Pod geslom Premisli še enkrat, testiraj se opozarjajo, da je v Sloveniji z virusom hepatitisa C okužen odstotek populacije, le slaba sedmina pa ve zanjo, zato ljudi pozivajo, naj opravijo testiranje.

Resnica je prišla na dan!
V pismu je oče Nenad na glas priznal, da pod vplivom alkohola svojima otrokoma in ženi greni življenje. Že večkrat se je poskušal spremeniti, pozdraviti, ampak brez uspehov.

Cepljenje: DA ali NE?
Evropski teden cepljenja je namenjen spodbujanju zavedanja o vlogi cepljenja za naše zdravje. Prinaša sporočilo: prepreči, zaščiti, cepi. Vse glasnejši skupini staršev v Sloveniji, ki zavrača cepljenje, stroka odgovarja: cepljenje je edini način, ki dokazano zaščiti pred nekaterimi hudimi nalezljivimi boleznimi.

Prepričajte najstnike, da za zabavo ne potrebujejo alkohola!
Najstniki se decembra prav tako udeležijo številnih zabav. Kako jih prepričati, da je opijanje in kajenje škodita njihovemu zdravju?

Okužbe v nosečnosti
Okužbe v nosečnosti lahko primarno prizadenejo nosečnico ali plod – mikrobov, ki lahko pri bodočih mamicah povzročajo okužbe, ni malo. Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.

Opozorite najstnike na vplive alkohola in tobaka
Ne zatiskajte si oči, da vaš najstnik ni še nikoli poskusil alkoholnih pijač in cigaret. Pogovarjate se z njim odkrito in mu razložite, kako vse to negativno vpliva na njegovo zdravje.

'Priznam, nisem dober mož in oče'
Prejeli smo elektronsko pismo z resnično izpovedjo očeta Nenada, ki je na glas priznal, da pod vplivom alkohola svojima otrokoma in ženi greni življenje. Že večkrat se je poskušal spremeniti, pozdraviti, ampak brez uspehov.

Mumps - še vedno nevaren
Mumps ali epidemični parotitis je nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus mumpsa. Gostitelj virusa je človek; prenosa z živali na človeka ali obratno ne poznamo.

Bi dojenčka hranili z mlekom druge matere?
Avstralke, ki nimajo lastnega mleka, s katerim bi nahranile svojega dojenčka, se po rešitev zatekajo k oglasom. V njih prosijo, naj jim mleko darujejo druge doječe matere!

Cepljenje še vedno obvezno
Cepljenje otrok je varen način zaščite otroka pred posameznimi boleznimi, poudarjajo na IVZ RS. S celjenjem ne zaščitimo samo svojega otroka, ampak tudi otroke, ki zaradi različnih vzrokov ne smejo biti cepljeni.