hrbta

Kako veste, da se začenja porod?
Številne pare skrbi, da ne bodo prepoznali, kdaj se bo porod začel, in bodo nato brezglavo drveli v porodnišnico ali pa se bo porod iztekel kar doma. To se včasih res zgodi, a zelo redko.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Kako prepoznati znake, ki kažejo, da se bliža porod?
Bodoče mamice nestrpno pričakujejo prihod svojega otroka in to je za vsako posameznico prav gotovo vznemirljivo obdobje. Prepoznavanje znakov, ki kažejo, da je porod neizbežen, pa je ključnega pomena, zato navajamo nekaj najpogostejših simptomov, ki kažejo, da je čas za porodnišnico.

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno
Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Zato dojenčka nikoli ne posedamo, dokler se ne usede sam
Preden dojenček usvoji veščine sedenja, mora najprej obvladati kar nekaj drugih stvari. Preverimo, katerih.

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?
Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Neverjetni učinki in prednosti pilatesa za nosečnice
Pilates s svojo osredotočenostjo na nežne, a učinkovite gibe, nadzorovano dihanje in moč jedra zagotavlja bodočim materam varen in spodbuden način, da ostanejo aktivne med nosečnostjo, hkrati pa jim nudi številne prednosti in blagodejne učinke.

Nasveti za očete, ki si želijo biti prisotni pri porodu
Se predvideni datum poroda bliskovito približuje? Se sprašujete, na kakšen način ste lahko najboljša opora svoji partnerici pri porodu? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov.

Katere vaje so primerne za nosečnice?
Nosečnost je obdobje, v katerem je še posebej pomembno paziti na zdrav življenjski slog, ki vključuje primerno in raznoliko prehrano, pitje zadostne količine vode in gibanje. Nosečnost nikakor ni razlog, da bi se odpovedali telovadbi – kvečjemu obratno.

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?
Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?
Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore
Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Kaj je anembrionalna nosečnost?
Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

Nasveti fizioterapevtke za pravilen razvoj dojenčka
Fizioterapevtka razlaga, katere so najpogostejše napake staršev pri spodbujanju pravilnega razvoja.

Fizioterapevtka razkriva 5 pravil za izbiro šolske torbe
Izbira prave šolske torbe za vašega otroka je bolj pomembna, kot si mislite. Idealna šolska torba ne le pomaga vašemu otroku pri nošenju učbenikov in potrebščin, ampak tudi podpira njegovo fizično zdravje in dopolnjuje njegov osebni slog. V tem članku vas bomo popeljali skozi ključne dejavnike, ki jih morate upoštevati pri izbiri popolne šolske torbe za svojega otroka.

Porod pri prvorodkah lahko traja tudi do 24 ur
Porod se odvija v štirih porodnih fazah in v povprečju traja od 12 do 24 ur, kadar ženska rojeva prvič, z naslednjimi porodi pa praviloma manj.

Novorojenček ali malček – ali obstaja "boljša" faza?
Medtem ko nekateri starši pravijo, da so komaj čakali, da njihov otrok preraste obdobje dojenčka in se začne kobacati in čebljati, drugi pravijo, da je obdobje malčka precej bolj težavno. Poglejmo pluse in minuse obeh starostnih obdobij.

Poljubljate otroka na usta?
Poljubljane otrok na usta je kontroverzna tema, ki sproža debato med zagovorniki in nasprotniki takšnega početja. Zdravniki pravijo, da se morajo otroci v družinskem okolju počutiti ljubljene in varne - toda ali je to res pravi način za izražanje starševske ljubezni?

Porodna zgodba: 'O trenutku, ko sem spoznala, da so bili moji strahovi odveč'
To je zgodba o trenutku, ko sem spoznala, da so bili vsi moji strahovi o tem, ali bom lahko drugega otroka ljubila tako kot prvega, popolnoma neupravičeni. O trenutku, ko sem dojela, da se ljubezen pri otrocih resnično množi in ne deli. In da je je z vsakim dnem vse več in več ...

Top vaje za krepitev in sprostitev hrbtenice
Med 50 in 70 odstotki žensk v obdobju nosečnosti izkusi bolečine v hrbtu. Razlogi za to se lahko skrivajo v slabi drži ali pa povečani ravni nosečniških hormonov. Za vas smo poiskali nekaj vaj, s pomočjo katerih lahko lajšate tovrstne bolečine.

Poporodna težava, o kateri se redko govori
Nosečnost prinese nešteto sprememb v ženskem telesu in ena manj znanih poporodnih težav je diastaza rektusov. Gre za stanje, pri katerem se trebušne mišice ločijo, kar povzroči vidno vrzel v srednji liniji trebuha. Čeprav je pojav med mladimi mamicami pogost, se o njem le redko razpravlja.

Porodna zgodba: 'Najlepši občutek mojega življenja ... '
Termin poroda sem imela 18. 5. 2021, vendar se takrat moja princeska še ni odločila, da bo prišla na svet ...

S temi izzivi se sooča na milijone novopečenih mamic
Kateri položaji za dojenje so najbolj priporočljivi takoj po porodu, ob bolečih bradavicah in ob dvojčkih? Ali je od položaja odvisen pritok mleka in ali velikost prsi vpliva izbiro položaja? Na vprašanja je odgovorila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Za mami: Zakaj je plavanje tako koristno?
Plavanje je primerno za vse generacije in zmogljivosti ljudi. Še posebej pa je dobrodošlo v obdobju nosečnosti in po porodu, ko še ne zmoremo večjih telesnih naporov, bi pa se želeli vključiti v aktivno preživljanje prostega časa in krepiti svoje telo in zdravje. Preverite pozitivne učinke plavanja na vaše telo in um.

Opekline, odrgnine, alergije, piki ... Pediatrinja svetuje, kaj storiti
Pediatrinjo Vlasto Kunaver, dr. med., spec. ped., smo povprašali, kaj storiti ob nekaterih najpogostejših poletnih nevšečnostih. Pri marsikateri je ključna preventiva. Pri drugih je dobro vedeti, kako najbolje ravnamo.

Najboljši položaji pri seksu, ki jih morate poskusiti po porodu
Po porodu morda ne boste več uživale v položajih, v katerih ste uživale pred nosečnostjo. Zato je zelo pomembno imeti malce potrpljenja, da ponovno vzpostavite ravnovesje s svojim partnerjem.

Nežka Koritnik: Spodbujam vse nosečnice, da ohranijo telesno aktivnost
Nosečnost je obdobje, v katerem je zdrav življenjski slog še toliko bolj v ospredju, saj si vsekakor želimo, da bi bilo vse v redu. Marsikatera nosečnica se vadbi raje izogiba, a ohranjanje vitalnosti in dobre kondicije je zaželeno tudi v tem času. O prednostih telovadbe smo se pogovarjali z Nežko Koritnik, ki je tudi inštruktorica pilatesa za nosečnice.

Srečni starši bodo vzgojili srečnega otroka
Če je bila le nekaj desetletij nazaj vzgoja otroka bolj kot ne domena mame, pa je v današnjem času zelo drugače. V ospredju je moderno očetovstvo, za katerega so značilni delitev vlog, aktivna vključenost očeta pri vzgoji in negi otroka ter usmerjenost k zdravemu in zadovoljnemu partnerstvu.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.