hruške

Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka
V mrzlih dneh je izjemnega pomena okrepljen imunski sistem, ki se bo najverjetneje moral spopasti z raznimi virusi in prehladnimi obolenji. Zato je pomembno, da poskrbite za zadostno gibanje in raznoliko prehrano vseh družinskih članov, še posebej najmlajših.

Z otroki izdelajte čudovite listnate skodelice
Jesen kar kliče po ustvarjanju z otroki, ki jih vodi neomajna domišljija in želja po raziskovanju. Povsod opazijo priložnosti in znajo vseskozi iskati navdih. Najdejo ga v preprostih stvareh – v listih, kostanjih, storžih in tudi čisto navadnih drevesnih vejicah.

Recepti za otroške obroke – od 4. meseca
Že po dopolnjenem četrtem mesecu začne dojenček izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust, zato ga že takrat lahko počasi začnete navajati na prve žličke goste hrane. Za vas smo pripravili nekaj zdravih in slastnih receptov za kašice in obroke za dojenčke od 4. meseca starosti.

Vse, kar morate vzeti s seboj na plažo, če imate otroke
Končno so tu poletni dnevi in dolgi, prijetni večeri, ko lahko več uživamo na prostem in se odpravimo na dopust. Če imamo otroke, je treba obenem razmisliti, kako jih bomo animirali na plaži. Kaj vse naj vsebuje torba za na plažo, si preberite v nadaljevanju.

Počitnice – priložnost za vpogled v svojega otroka?
Počitnice so tisti deli šolskega leta, ki ga ima večina otrok najraje in se ga najbolj veseli. Učenec, ki resno dela skozi šolsko leto, potrebuje počitnice. Pri posameznikih, ki oddiha nimajo pogosto, poročajo o naveličanosti in otopelosti. Enako je pri šolarjih, še posebej, če so ti mlajši in jih zanima predvsem igra, saj je ta pomemben element za zdrav razvoj otroka. Raziskave razvojne psihologije kažejo, da otrok po sedmem letu starosti želi početi tudi kaj resnega in to v šoli tudi počne. Vendar je še vedno otrok, zato je šolsko leto zasnovano tako, da so med poukom počitnice, ki naj bi bile namenjene prosti igri, raziskovanju in druženju. Tako postanejo počitnice pomemben vir izkušenj, pridobljenega znanja in socialnih veščin.

Tako se lahko znebite želje po nezdravi hrani v nosečnosti
Včasih je želja po nezdravi hrani tako močna, da se ji komaj lahko upremo. Še posebej smo pred izzive postavljeni v obdobju nosečnosti. A ker se zavedamo pomembnosti zdrave prehrane v tem občutljivem obdobju, smo za vas poiskali nekaj zdravih različic in nasvetov, ki vam bodo pomagali premagati trenutke šibkosti.

Otroško ustvarjanje simpatičnih ježkov
Preživljanje časa s svojimi otroki je lahko tudi ustvarjalno. Jesen prinaša veliko gozdnih plodov, ki jih lahko uporabimo za ustvarjanje, preko njih pa se lahko otroci naučijo barv in oblik. Nika Dolenc, ki je postala ambasadorka portala Bibaleze.si, je z nami delila, kako lahko sprehod v gozdu izkoristite za učenje in ustvarjanje. Aktivnost, ki jo predlaga, pa lahko prilagodite starosti svojega otroka. Nika bo z nami večkrat delila ideje doma izdelanih igrač in predloge za aktivno preživljanje časa z malčki, zato nas spremljajte in ne zamudite teh super idej, ki jih lahko prav vsak preizkusi tudi doma.

Vas muči jutranja slabost? To lahko pomaga
Predvsem v začetku nosečnosti sta slabost in bruhanje precej pogosti težavi. Nekaterim je slabo le zjutraj, drugim pa ves dan. Z naslednjimi nasveti pa si lahko pomagate blažiti te neprijetne simptome nosečnosti.

Kdaj otroku ponuditi hruške?
Hruške sodijo med sadje, ki ga lahko dojenčku ponudimo med prvimi "novimi jedmi". So lahko prebavljive, polne hranljivih snovi in ne vsebujejo nasičenih maščob.

Odlična ideja za bolj zdrave prigrizke za otroke
Veliko otrok obožuje pice, sendviče, toaste in druge tovrstne prigrizke, ki ne slovijo ravno kot najbolj zdrava izbira. Zato je priporočljivo, da jih uživajo zgolj občasno, še bolje pa je, da jih pripravite na bolj zdrav način. Določene sestavine lahko nadomestite z bolj zdravimi in recimo namesto belega kruha uporabite pirinega ali polnozrnatega, pri mesninah pa bodite pozorni, da vsebujejo malo maščob in so bogate z vitamini in minerali. Takšna sta recimo kuhan in pečen pršut, ki sta odličnega okusa in sta idealna izbira tudi med velikonočnimi prazniki.

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?
Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Kdaj lahko otroku ponudimo riž, med in meso?
Z uvajanjem goste hrane moramo biti potrpežljivi in previdni. Ker dojenčkovo črevesje še ni povsem razvito in odporno, je potrebno začeti z enostavno prebavljivo hrano, ki bo tudi manj verjetneje povzročala alergijske reakcije.

Slovenski zajtrk naj bo doma. In otrokom povejte, da brez čebel ni življenja
Iz naše šole je na začetku tedna po elektronski pošti prišlo vabilo, naj si doma privoščimo zajtrk s tradicionalno slovensko hrano. Še pred letom dni so v našem vrtcu na zajtrk povabili tudi starše, postregli pa so nam ga otroci, oblečeni v čebelice. Boljšega zajtrka še nisem jedla. Letos to žal ni mogoče.

Znana slovenska mamica iskreno spregovorila
Vsaka mlada mamica se tu in tam zagotovo sooča z občutkom, da ima dan premalo ur, da ni dovolj časa preživela z otroki in partnerjem ali pa da nima dovolj urejenega doma. A to je povsem normalno, hvaležni moramo biti za to, kar imamo, in se zavedati, da je življenje vsakega izmed nas sestavljeno iz vzponov in padcev, iskreno poudarja Karmen Meze, soustanoviteljica priljubljene znamke La Popsi.

Zdravi prigrizki, ki jih bodo oboževali tudi otroci
Ker starši pogosto otrokom ponudijo prigrizke ob gledanju televizije ali na sprehodih, smo se z nutricistko Karlo Klander pogovarjali, kako pripraviti zdrav čips iz zelenjave. Zaupala nam je tudi, kaj vse vsebujejo nezdravi prigrizki, ki imajo močne zasvojevalne učinke.

Kdaj ponuditi hruške?
Hruške sodijo med sadje, ki ga lahko dojenčku ponudimo med prvimi "novimi jedmi". So lahko prebavljive, polne hranljivih snovi in ne vsebujejo nasičenih maščob.

Doma narejeni sladoled na palčkah
Različnih vrst sadja je v izobilju, vseeno pa vam bo veliko otrok reklo, da imajo maline, hruške, melone itd. najraje v obliki sladoleda. Zakaj ne bi torej skupaj z njimi pripravili okusen domač sadni sladoled. Najbolje takšnega na palčkah!

Doma narejeni sladoled na palčkah
Različnih vrst sadja je v izobilju, vseeno pa vam bo veliko otrok reklo, da imajo maline, hruške, melone itd. najraje v obliki sladoleda. Zakaj ne bi torej skupaj z njimi pripravili okusen domač sadni sladoled. Najbolje takšnega na palčkah!

Raste tudi pri nas - uganete, kaj je to?
Morda jo poznate kot bodečo bučo, bodičevko ali celo zelenjavno hruško – a njeno pravo ime je čajota in prihaja iz Srednje Amerike. V slast gre surova, kuhana ali pečena, se je pa za užitek treba kar potruditi, saj so njene bodice ostre kot ježeve.

Božič nekoč in danes
Samo nekaj dni nas loči od božiča, težko pričakovanega družinskega praznika. Za bogato obloženo mizo, na kateri bo okusna božična večerja, se bo zbrala vsa družina.

Tudi starši lahko vplivajo na alergije pri dojenčkih
Ker Imunski sistem otroka najprej dozori v prebavilih, smo se z dr. Tadejem Avčinom pogovarjali o tem, kakšno hrano morajo izbirati starši, da bo njihov dojenček manj dovzeten za alergije.