ibclc

Porod v Slovenj Gradcu: mamice izkušnjo tudi pisno pohvalijo
Pozitivni odzivi in pohvale mamic potrjujejo, da je porod v slovenjgraški porodnišnici prijetna in pomirjujoča izkušnja. Porodnicam omogočajo čim več svobode pri izbiri načina poroda in lajšanja bolečin, pri čemer omogočajo različne položaje, porod v vodi, epiduralno analgezijo, TENS terapijo, aromaterapijo in celo shiatsu masažo.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Porodnišnica Maribor: kraj, kjer se rojeva novo življenje
Porodnišnica Maribor se ponaša z dolgoletno tradicijo, saj njeni začetki segajo v leto 1928. Današnja stavba, ki je svoja vrata odprla leta 1991, je ob odprtju predstavljala vrhunec medicinske infrastrukture. Danes z uvajanjem sodobnih metod in tehnologij zagotavljajo najboljšo možno oskrbo za nosečnice, porodnice in novorojenčke.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Trboveljska porodnišnica: majhnost jemljejo kot prednost
V trboveljski porodnišnici se ponašajo z osebnim pristopom in kontinuirano babiško obravnavo – iste babice spremljajo nosečnico skozi celotno pot od zanositve do poroda. Njihova posebnost je program za shranjevanje popkovnične krvi in tkiv popkovnice.

Porodnišnica Celje: prijetno okolje za varen prihod novorojenčka
V celjski porodnišnici stremijo k visokemu standardu strokovne oskrbe in individualne podpore ter ustvarjanju prijetnega vzdušja, ki omogoča, da porod poteka v varnem in spodbudnem okolju. Njihovo poslanstvo je porodnicam in novorojenčkom zagotoviti vso potrebno skrb za prijetno in nepozabno izkušnjo.

Porodnišnica Jesenice: strokovna podpora, varnost, udobje in osebni pristop
V porodnišnici Jesenice si z vso skrbnostjo prizadevajo za toplino, individualiziran pristop in vrhunsko oskrbo. Vsako mamico in novorojenčka spremljajo z nežnostjo in strokovnostjo, pri čemer je njihova največja želja, da se oba vseskozi počutita udobno in varno. Z osebno podporo in predanostjo želijo zagotoviti, da bo porod čim lepša izkušnja.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?
Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?
Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Mama, ki doji tuje otroke - da ali ne?
Mnogi menijo, da je dojenje tujega otroka nenaravno, saj je le malo stvari bolj intimnih kot to. Veliko mamic ga šteje za najbolj dragocene trenutke, ki jih delijo s svojim otrokom, zato morda ne razumejo zakaj bi njihovega otroka dojila druga ženska. A življenje nas privede do različnih, včasih neželenih in neprijetnih situacij. In takrat posegamo tudi po mnogih alternativah.

S temi izzivi se sooča na milijone novopečenih mamic
Kateri položaji za dojenje so najbolj priporočljivi takoj po porodu, ob bolečih bradavicah in ob dvojčkih? Ali je od položaja odvisen pritok mleka in ali velikost prsi vpliva izbiro položaja? Na vprašanja je odgovorila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki
Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

WHO priporoča, da se malčke v vrtcih uči samozadovoljevanja
Pravilna skrb za vzgojo otrok vključuje tudi pravilno spolno vzgojo, a pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) so s smernicami in standardi za spolno vzgojo otrok v Evropi med starši in strokovnjaki vzbudili zgražanje. WHO namreč med drugim priporoča, da bi malčke morali poučiti tudi o samozadovoljevanju.

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen
Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Se dojenček noče dojiti v javnosti? Tako si lahko pomagate!
Včasih dojenje sicer že steče, a vendar se nato v poznejših mesecih pojavijo težave. Mamice navajajo, da dojenček "stavka", da zavrača dojko, čeprav je po njihovih ocenah čas za podoj, da se noče dojiti na javnih krajih, da ga pri sesanju zmoti vsak hrup ... Obenem se morda hoče ponoči stalno dojiti. Strokovnjakinja za dojenje svetuje, kako si pomagati!

'Ali lahko dojim prijateljičinega otroka?'
Pisali smo o nesebičnem dejanju policistke, ki je dojila tujega otroka. Marsikdo ji je čestital, da se je odločila tako, marsikomu pa se je porajalo vprašanje, ali je to sploh sprejemljivo. Bi lahko tako škodila dojenčku?

Pomoč pri dojenju
Severina Feuš je mednarodna svetovalka za dojenje in laktacijo. Svoje znanje želi kot Bibina svetovalka širiti še na mamice, ki se srečujejo s težavami pri dojenju.

Bodo odslej Italijanke rojevale v Sloveniji?
V Gorici že nekaj mesecev bijejo bitko za ohranitev porodnišnice, za njen obstoj so ženske zbirale celo podpise. Namesto v Tržiču ali Vidmu bi goriške ženske lahko rojevale v šempetrski bolnišnici, čezmejni porodniški oddelek pa bi želeli uresničiti s pomočjo EZTS in nepovratnih sredstev iz evropskih skladov.

Strokovna pomoč pri dojenju
Strokovnjaki IBCLC, mednarodno pooblaščeni svetovalci za laktacijo, so medicinske sestre, babice ali zdravniki v porodnišnicah, enotah za intenzivno terapijo novorojenčkov, patronažnih službah, pediatričnih oddelkih in otroških dispanzerjih. Do leta 2006 je bilo v Sloveniji le pet strokovnjakov IBCLC, danes pa jih je že 59. Prepričani so, da za uspešno dojenje nista vedno dovolj le želja in odločitev matere za dojenje, temveč so za to potrebne tudi ustrezne informacije, podpora in pomoč.