igrišču

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Oboževalci o Dončiću: 'Tukaj se lepo vidi njegova vzgoja'
Slovenski košarkarski as Luka Dončić je odigral svojo prvo tekmo za Los Angeles Lakers, v kateri se je pomeril proti svoji nekdanji ekipi. Po tekmi je odgovarjal tudi na vprašanja novinarjev, ko ga je presenetilo vprašanje o njegovi hčerki. Poglejte, kaj je odgovoril.

Poročni prstan v športnem slogu: Tako Jokić kaže svojo ljubezen
Košarkar Nikola Jokić, znan po izjemnih športnih dosežkih, ima v svojih mislih vedno družino. Družinska podpora je zanj ključnega pomena, kar pogosto izkazuje skozi posebne obrede in geste na igrišču.

Košarkaški as Nikola Jokić discipliniral vnuka Donalda Trumpa
Ivanka Trump je na družbenih omrežjih hvaležno delila zabaven trenutek, ko je košarkarski zvezdnik Nikola Jokić "discipliniral" njenega sina Thea.

Dončićeva Gabriela na prvi tekmi ukradla pozornost
Za Luko Dončićem je prva tekma v dresu Los Angeles Lakers. Na tem pomembnem prehodu v njegovi karieri ga je podprla njegova družina, Anamaria s hčerko. Mala Gabriela pa je ukradla vso pozornost s prisrčnim detajlom.

Vrhunska športnica razkrila načrt za prihodnost: Želim si otroka, potem pa se vrniti na igrišče
Aktualna številka ena v tenisu, Aryna Sabalenka, je v nedavnem intervjuju razkrila svoje načrte za prihodnost, vključno z željo po premoru zaradi nosečnosti. Kljub temu da je trenutno na vrhuncu svoje kariere, že razmišlja o tem, kaj bo prinesla prihodnost, in o naslednjem življenjskem koraku.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

6 znakov, da ste starš slon: Plusi in minusi tega starševskega sloga
Gre za starševski slog, ki daje prednost otrokovi sreči in čustveni varnosti. S poudarkom na toplini, empatiji in spodbudi, starši sloni gradijo medsebojno zaupanje in močno vez z otrokom. Ste tudi vi med njimi?

Kako otroka pripraviti na vstop v šolo
Vstop v šolo predstavlja veliko življenjsko prelomnico tako za otroka kot starša. Potrebno se je namreč naučiti preživljati več časa narazen in se navaditi na novo socialno okolje, prav tako na formalni način učenja. Kljub morebitnemu stresu pa lahko nov začetek predstavlja nekaj vznemirljivega, če se ga le lotimo na pravi način. Preverite 6 nasvetov, kako lažje prestati tako spremembo.

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša
Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'
Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti
Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Teh življenjskih veščin se otrok nauči z ekipnim športom
Sodelovanje v ekipnih športih ne pomeni samo užitka ob gibanju in zmagoslavja ob doseganju uspehov, temveč je tudi močno orodje za razvoj telesnih, duševnih in socialnih spretnosti pri otrocih. Življenjske veščine, kot so denimo vodenje, disciplina, sodelovanje, empatija, potrpežljivost in vztrajnost, ki se jih otroci naučijo zlasti skozi ekipne športe, se z igrišča prenesejo tudi na vsa druga področja življenja. Biti del nečesa večjega od sebe je za otroka zelo dragocena izkušnja.

Kam na potep z invalidskim vozičkom?
Mnogo je ovir, s katerimi se osebe s posebnimi potrebami srečajo na svojih poteh, a mnogo je tudi poti, ki vodijo mimo ali čez te ovire. Danes bo govora o poteh, na katerih gibalni deficit ni ovira, saj so urejene tako, da se po njih brez problema vozijo tudi osebe na invalidskih vozičkih.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

(Ne)športno vedenje staršev, ki vpliva na otroke
Starši so pri otroškem športu izjemno pomemben dejavnik – so tisti, ki otroka peljejo na treninge, spremljajo na tekmah, mu omogočijo opremo, primerno prehrano in vse, kar otrok potrebuje, da bi se lahko vključil v neko športno dejavnost. Lahko so veliki spodbudniki in podporniki, celo osebni menedžerji, a tudi precejšen vir stresa in pritiska, če se ne znajo vesti športno. Kako (ne)športno vedenje staršev vpliva na otroke? Preverite.

Top ideja za prvomajske počitnice, ki vas bo navdušila
Med počitnicami smo se odpravili na cestno potovanje po južni Dalmaciji, mimo črnogorskega Hercegnovega do Mostarja in nazaj. Luštno je bilo in zdaj resno razmišljamo, da bi podobno dogodivščino ponovili med prvomajskimi prazniki, mogoče s kakšnim dodatnim ovinkom in z drugimi mimoidočimi postojankami, za katere nam je prvič zmanjkalo časa.

Največja napaka, ki jo delajo starši, zaradi katere otroci zbolijo
Ko smo že mislili, da v našo deželo vstopa poletje, se je vreme čez noč poslabšalo do te mere, da ponovno bolj diši po zimi. Temperature so padle tudi za več kot 20 stopinj Celzija in zelo verjetno je, da bodo v prihodnjih tednih ponovno na pohodu virusi. Najbolj jim bodo zaradi nepopolno razvitega imunskega sistema in manjše pozornosti do higiene izpostavljeni otroci. Res je, da naših malčkov v celoti ne moremo zaščititi pred virusnimi okužbami, z nekaterimi preventivnimi ukrepi pa lahko pomembno zmanjšamo verjetnost bolezni.

Ti otroci bodo kuhali v novi sezoni oddaje Mali šef
Oddajo Mali šef si boste lahko prvič ogledali že v nedeljo, 10. marca, ob 18.10 na POP TV!

Tako sem (komaj) preživela dneve brez besed
Spet sem se zbudila v jutro brez glasu. Da, prav ste slišali ... ali ... bolje rečeno, niste slišali. Moj glas je izginil. Popolnoma. Otroci so bili sprva zmedeni, potem pa za moj okus zelo navdušeni. Jaz pa sem vmes "glasno" zavijala z očmi.

Tako se otrok počuti, ko o njem govorite, kot da ni prisoten
Čeprav so majhni, otroci veliko razumejo. Zagotovo več, kot si predstavljamo. Zato je pomembno, da skrbno izbiramo besede, kadar so v naši prisotnosti.

6 zanimivosti o oktobrčkih
Kar nekaj zanimivih teorij obstaja o oktobrskih otrocih. Ker je oktober mesec, ki ga povezujemo z rezljanjem buč, duhovi, čarovnicami in drugimi strašnimi rečmi, naj vas že takoj potolažimo, da je karakter oktobrskih otrok vse prej kot zastrašujoč.

Tako naj se prehranjujejo najstniki, ki se ukvarjajo s športom
Vrline najstnika, ki se redno ukvarja s športom so predanost, disciplina in pozitiven pristop do treniranja. Poleg redne telesne vadbe, pa ima zdrava in primerna prehrana ključno vlogo pri izboljšanju njegovih zmogljivosti in okrevanju po telovadbi. Kakšna hrana je torej primena za najstniškega športnika?

Ideja za poletni izlet z družinico
Bloško jezero je prava izbira za poletni družinski izlet. Okoli njega je dovolj sence, da boste zagotovo našli prostor zase, kjer boste lahko poležavali in se zabavali ob igrah s svojimi malčki. Ohladili se boste lahko s skokom ali spustom po toboganu v ravno prav toplo jezero. Da pa bo pot do tja in nazaj zanimiva, zabavna in hkrati tudi poučna, v nadaljevanju preverite naše ideje, s katerimi pravljicami lahko popestrite vožnjo svojim otrokom.

Pa pri vas? Se tudi jezite med "človek, ne jezi se"?
Naši deževni (popol)dnevi pogosto minevajo v znamenju namiznih iger in nikdar ni dolgčas. "Vojna" se lahko konča z vojno, med "človek ne jezi se" se običajno (u)jezimo in "osel" ne prizna zadnje črke "L".

Kako opogumiti otroka in mu vliti samozavest?
Otroci se večinoma učijo z zgledom, in kadar preizkušajo nove stvari, potrebujejo ob sebi nekoga, ki verjame vanje in jih opogumlja. Super je, če so to njegovi starši. A kako otroku vliti samozavest in pogum? Svetujejo strokovnjaki.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

O mamah, ki podarjajo oblačila svojih otrok drugim mamam
Ko mama podari oblačila svojega otroka, z njimi podarja tudi delček svojega srca. Oblačila, ki jih je skrbno izbirala za svojega malčka, imajo namreč ogromno sentimentalno vrednost, mami, ki jih znova uporablja, pa mnogokrat pridejo še kako prav.

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

'Nikoli več v življenju niti najmanj ne dvomim, kaj je na prvem mestu'
Joj, kako pogosto se v svojem vsakdanjiku zavem, da sem zdaj pa res, ampak čisto zares, ena prava mamasta mama.