Bibaleze.si

individualno

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Malček
09. 02. 2025 05.00

Zakaj otroci tako radi izdelujejo utrdbe in šotore?

Tudi vi se gotovo spomnite, kako zelo ste radi iz rjuh in odej izdelovali razna skrivališča, utrdbe in šotore, ki ste jih potem napolnili z najljubšimi igračami in osvetlili s svetilko. Pravljično vzdušje, kajne?

Fit in zdravje
31. 01. 2025 05.00

Top nasveti, kako ohraniti motivacijo za telovadbo

Ste se tudi vi znašli v začaranem krogu obljub, da boste z naslednjim dnem začeli s telesno aktivnostjo in bolj zdravim prehranjevanjem, pa ta dan kar odlašate v nedogled? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri ohranjanju motivacije.

Prosti čas
18. 01. 2025 05.00

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?

Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Porodnišnice
13. 01. 2025 05.00

Porodnišnica Maribor: kraj, kjer se rojeva novo življenje

Porodnišnica Maribor se ponaša z dolgoletno tradicijo, saj njeni začetki segajo v leto 1928. Današnja stavba, ki je svoja vrata odprla leta 1991, je ob odprtju predstavljala vrhunec medicinske infrastrukture. Danes z uvajanjem sodobnih metod in tehnologij zagotavljajo najboljšo možno oskrbo za nosečnice, porodnice in novorojenčke.

Prehrana
17. 12. 2024 04.58

Kako prilagoditi prehrano glede na starost dojenčka?

Ker je uvajanje goste hrane pri dojenčku za marsikaterega starša stresno, smo za vas pripravili smernice prehranjevanja in uvajanja goste hrane, ki vam bodo pomagale pri prilagoditvi prehrane vašega dojenčka glede na njegovo starost.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Porodnišnice
20. 11. 2024 04.00

Trboveljska porodnišnica: majhnost jemljejo kot prednost

V trboveljski porodnišnici se ponašajo z osebnim pristopom in kontinuirano babiško obravnavo – iste babice spremljajo nosečnico skozi celotno pot od zanositve do poroda. Njihova posebnost je program za shranjevanje popkovnične krvi in tkiv popkovnice.

Porodnišnice
09. 10. 2024 04.00

Šempetrska porodnišnica: kjer vsako rojstvo postane del umetniške tradicije

V Porodnišnici Nova Gorica, ki deluje v okviru Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici, vlada prijetno vzdušje. Vsaka porodnica se lahko zanese na individualno obravnavo in pričakuje sodobno opremljenost. Njihova prioriteta je zagotoviti najvišjo raven oskrbe z osebno podporo in pozornostjo, kar omogoča prijetno in varno izkušnjo za mamo in otroka.

Porodnišnice
24. 09. 2024 04.15

Porodnišnica Jesenice: strokovna podpora, varnost, udobje in osebni pristop

V porodnišnici Jesenice si z vso skrbnostjo prizadevajo za toplino, individualiziran pristop in vrhunsko oskrbo. Vsako mamico in novorojenčka spremljajo z nežnostjo in strokovnostjo, pri čemer je njihova največja želja, da se oba vseskozi počutita udobno in varno. Z osebno podporo in predanostjo želijo zagotoviti, da bo porod čim lepša izkušnja.

Družinsko življenje
07. 09. 2024 04.30

Pri kateri starosti lahko otroka pustite nekaj dni v varstvu?

Kratka ločitev od staršev ni slaba, poudarja psihologinja in dodaja, da mama in oče vsekakor morata v službo. Daljša ločitev pa lahko povzroči tesnobo, ki bo lahko otroke mučila tudi, ko odrastejo. Kdaj je pravi čas za večdnevne počitnice brez prisotnosti staršev?

Nosečnost
28. 08. 2024 04.15

Gibanje dojenčka v trebuhu: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Nekatere nosečnice navajajo, da je njihov otrok vso nosečnost razmeroma miren, nekatere bodoče mamice pa gibe ploda doživljajo kot zelo dinamične. Kdaj je gibanje dojenčka v trebuhu normalno, kdaj pa je treba skrbeti?

Družina in odnosi
30. 07. 2024 05.00

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu

Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Nosečnost
31. 05. 2024 05.00

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane

Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Porodnišnice
30. 05. 2024 05.00

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini

V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Za mami
02. 11. 2023 05.00

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov

Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

Vzgoja in vrtec
16. 06. 2023 05.00

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami

Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Zanositev
01. 06. 2023 05.00

Čustveno okrevanje po umetni prekinitvi nosečnosti

Splav je lahko za vsakogar čustveno zahtevna izkušnja. Normalno je, da po postopku občutimo vrsto zapletenih čustev, vključno z žalostjo, krivdo in tesnobo. Nekatere ženske lahko občutijo olajšanje, druge pa se težko sprijaznijo s svojo odločitvijo. Ne glede na to, kako se počutite, si morate vzeti čas in se osredotočiti na čustveno okrevanje po splavu.

Za mami
02. 05. 2023 05.00

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice

Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Nega in zdravje
04. 04. 2023 05.00

Kakšna je razlika med fizioterapevtom in fiziatrom?

Star pregovor pravi, da nesreča nikoli ne počiva. In res se s takšnimi ali drugačnimi poškodbami prej ali slej sreča vsakdo med nami.

Zdrav otrok
03. 04. 2023 05.00

Kako prepoznamo anksioznega otroka?

Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Dojenje
13. 03. 2023 08.02

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?

Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Blog
07. 03. 2023 05.00

'Časi so nepopustljivi ali pa smo se samo mi izgubili'

Vsak na ta svet pride sam in vsak z njega sam tudi odide. Mogoče nekoliko depresivna misel, vendar je takšen krog življenja ...

Bibini svetovalci
09. 01. 2023 08.51

Tea Malnar Turnšek, dr. dent. med.

Bibina svetovalka, ki svetuje na področju ustne higiene in zdravja ust ter zob malčkov in mladostnikov, je tudi zobozdravnica in strokovnjakinja Tea Malnar Turnšek, dr. dent. med., ki trenutno deluje v zasebni ordinaciji v Novem mestu. Z veseljem dela tako z otroki kot tudi z odraslimi in svetuje o zobni negi, zdravju in ustni higieni. Pomembno se ji zdi, da že od samega začetka spodbujamo zdrave navade in dobro ustno higieno otrok, zato bo z nami delila nasvete in informacije, ki bodo poglobili vaše znanje o ustni higieni in pomagali ohranjati zdravje zob vaših malčkov, šolarjev in najstnikov. Več o Tei Malnar Turnšek si lahko preberete v spodnjem opisu.

Zanositev
23. 10. 2022 05.00

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'

Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Nosečnost
21. 08. 2022 05.00

Preeklampsija – kaj morate vedeti?

Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Vzgoja in vrtec
16. 07. 2022 04.15

Najpogostejše fobije pri otrocih

Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Malček
05. 07. 2022 13.19

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine

V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Nosečnost
20. 05. 2022 07.50

To vse lahko doživimo v času nosečnosti

Začne se s tistim plusom ali dvema črticama, ki se pojavita na testu in takrat običajno še ne vemo točno, kaj nas čaka v ne tako oddaljeni prihodnosti. Ni skrivnost, da se nam s prihodom otroka življenje vsekakor obrne na glavo, a že v času nosečnosti lahko doživimo pravi čustveni vrtiljak.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863