inkubator

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."
"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

To pomaga otroku pri razvoju v uspešno odraslo osebo
Dandanes pogosto slišimo, da se od otrok v šolah zahteva veliko, številni verjamejo celo, da preveč, a časi, v katerih živimo, so takšni, da pozdravljajo in spodbujajo tiste, ki lahko sami opravijo najrazličnejša dela. Številni otroški psihologi po svetu poudarjajo, da je velika razlika med siljenjem otrok v razvoj talentov, ki ste si jih želeli sami, in med spodbujanjem razvijanja, ki najbolj pomaga otroku pri razvoju v uspešno odraslo osebo.

Dve veliki resnici o dojenčku in materi po porodu
Ti resnici o materi in dojenčku po porodu povsem držita. Sta nekaj naravnega. In proti naravi ne smemo delovati, je prepričan zdravnik, ki je bil prisoten pri več kot 18.000 porodih.

'Ni potreboval inkubatorja, vsi organi so bili razviti, normalno je dihal'
Vsi so mislili, da bom rodila v novomeški porodnišnici, tik pred zdajci pa sem se odločila, da sina povijem v ljubljanski. Kaj je botrovalo temu? Kakšen je bil moj porod? Predvsem neboleč, pravzaprav sanjski – carski …

'Porod je bil za mano. Za vedno sem bila zaznamovana s črtico.'
"Menstruacija mi je zamujala že več kot 20 dni. Bila sem prepričana, da imam ponovno vnetje, tako kot vsako zimo. Ko sem se končno opogumila in naročila pri ginekologinji, me je ta presenetila. "Poglejte," je rekla. Na zaslonu se je lepo videla pikica in bitje srčka. Noseča sem bila že šest tednov," v svoji zgodbi piše Sanja, mamica malega Bineta, ki je na svet prijokal prezgodaj.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Mali borki Tara in Eva: rojeni z 830 grami
Dvojčici sta se rodili v 26. tednu nosečnosti z 830 g (obe).

Erin kot najmanjša nedonošenka v Sloveniji dokaz, da ni nepremostljivih ovir
Starši nedonošenčkov se bodo vedno spominjali vseh na EINT, ki so skrbeli za njihove otročke in jim pomagali v najbolj težkih trenutkih. "So del naše zgodbe, našega življenja. Hvala vam za vse obrisane solze, za vse podarjene objeme ... Hvala, ker ste bili luč sredi teme, in hvala predvsem, ker ste bili kot mamice naši Erin," jim sporočata mamica in očka najmanjše nedonošenke pri nas. Vse starše, ki se danes soočajo s predčasnim porodom in bojem za preživetje otročka, pa bodrita: "Borite se skupaj z njimi. Če se borijo oni, zakaj se ne bi vi? Imajo moč, ki jo dobijo samo z vašo ljubeznijo in pozitivno energijo."

''Moja žena je med porodom izgubila spomin.''
Steve Curto je za Guardian povedal, da njegova žena Camre vsak teden gleda videoposnetek z njune poroke. Gre za zbirko fotografij iz leta 2013, ko hodita proti oltarju, objemata sina Gavina in se veselita. To je bil njun najsrečnejši dan v življenju, ampak ona se ničesar ne spominja.

Od leta 2017 imajo naši dojenčki v inkubatorju prvo prijateljico: hobotnico
Tjaša Bevc, ki bo kmalu prvič postala mama, že od leta 2017 nesebično pomaga prezgodaj rojenim otrokom v naših porodnišnicah. Takrat je k nam z Danske pripeljala projekt Hobotnica, pri katerem ženske iz različnih krajev po Sloveniji kvačkajo hobotnice, prve prijatelje malih borcev v inkubatorju.

Sebastian, rojen v 24. tednu nosečnosti, težek 640 gramov, danes živahen deček
Pri nas že od leta 2017 poteka projekt Hobotnica Slovenija, ki mu je srce in dušo dala Tjaša Bevc. V okviru njega številne ženske kvačkajo male hobotnice za prezgodaj rojene otroke, med katerimi je bil tudi Sebastian.

''Za sina sem se borila peklenskih 15 let''
Bil je četrtek, ko sem imela CTG in UZ, moj mali princ v 39. tednu je spet sedel. Ginekolog se je odločil za CR in poklical, če je možno v sredo, ker sem imela željo, da mi ga opravi sam, kot do sedaj že vse ginekološke operacije. Prijazna sestra v Trbovljah mu je seveda dejala, da je možno in tako sta se dogovorila za sprejem in drugi dan CR.

Ob rojstvu tehtala manj kot 800 g
Mala Dalila je ob rojstvu tehtala le 795 gramov in merila 34 centimetrov.

Zato bo preživelo še več za dlan velikih malčkov
V ljubljanski porodnišnici imajo nov aparat za neinvazivno podporo dihanju novorojenčkov.

Tako majhna je bila Erin. Poglejte jo zdaj!
Najmanjša slovenska nedonošenka Erin je izjemna borka. Rodila se je v 23. tednu nosečnosti, ob rojstvu tehtala 370 gramov in merila 24 centimetrov. Šele pol leta po rojstvu je odšla domov. Njeno srčno zgodbo razkriva njena mamica Aleksandra.

Mali borci se borijo. Zdaj, ko to berete. Najmanjši med njimi tehta ...
Na intenzivnem oddelku ljubljanske porodnišnice trenutno skrbijo za 30 nedonošenčkov. Najmanjši je deček, ki je bil rojen po 23. tednu nosečnosti. Pri njih se je rodila tudi najmanjša slovenska nedonošenka.

Novost za zdravljenje nedonošenčkov v UKC Maribor
Odvetniška zbornica Slovenije je v sklopu obeleževanja 150-letnice obstoja zbrala sredstva in kliniki za pediatrijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor podarila grelno reanimacijsko posteljico in inkubator. Napravi bodo uporabljali v enoti za intenzivno nego in terapijo za zdravljenje nedonošenčkov.

Z velikim veseljem je sporočila, da se je priključila tudi Splošna bolnišnica Jesenice
V Splošni bolnišnici Jesenice prav tako lahko ženske povijejo svojega otroka. Rodijo se nedonošenčki nad 34 tednov gestacijske starosti in jih namestijo v inkubator. In po novem se bodo lahko stiskali k hobotnici, ki jim bo pomagala, da bodo na koncu zmagali.

Zato je porodnišnica Jesenice priljubljena!
Posebnost jeseniške porodnišnice je v porodnico, novorojenca in družino usmerjena skrb, individualna obravnava in opustitev večine rutinskih postopkov pri zdravih porodnicah.

Porodnišnica Ljubljana pod drobnogledom
V ljubljanski porodnišnici lahko poskrbijo za najmlajše in najlažje nedonošenčke. Mednje sodijo tudi najbolj nezreli nedonošenčki z ekstremno nizko porodno težo, že od 340 gramov.

Novost v ljubljanski porodnišnici
Enoti intenzivne nege in terapije novorojenčkov v ljubljanski porodnišnici je Krka danes podarila inkubator za nedonošenčke. "Nov, sodoben inkubator, bo olajšal delo zaposlenim in zagotavljal še bolj varno oskrbo najbolj nezrelih in najhuje bolnih novorojenčkov," so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Novost v ljubljanski porodnišnici
Enota za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov v ljubljanski porodnišnici je s pomočjo dobrodelne akcije dobila nov, sodoben inkubator za prezgodaj rojene otroke. Po besedah vodje enote Lilijane Kornhauser-Cerar se v Sloveniji desetina otrok rodi več kot tri tedne prezgodaj, so zapisali na UKC Ljubljana.

Dramatična zgodba iz porodnišnice
''Ne obstajajo besede, ki bi lahko opisale starševski strah pred prezgodnjim porodom. Mislim, da je to nekaj, o čemer večina staršev ne govori. To je trpljenje, s katerim se starši soočajo v tišini. Dobro je vedeti, da gredo tudi drugi skozi takšne situacije in da niste sami,'' je napisala Tabitha Jacobsen, ki je rodila sina v 27. tednu nosečnosti.

Vse o kengurujčkanju
Ganljiva fotografija očka in dečka iz Švedske, kako skupaj skrbita za nedonošenčka, je osvojila virtualni svet. Zagotovo se bodo tudi vam orosile oči zaradi kengurujčkanja.

Govorilo se je o Severinini nosečnosti, v resnici pa se dogaja nekaj drugega!
Mnogi so pisali, da je Severina noseča, dejansko pa ni. Oba z možem Igorjem si srčno želita otroka, a jima nikakor ne uspe, zato sta poiskala zdravniško pomoč. Razmišljata celo o umetni oploditvi.

To se je zgodilo na Hrvaškem!
Gabrijel je na svet pokukal kar tri tedne prezgodaj, mamica pa ga je rodila v domači kopalnici. Ob rojstvu je tehtal 2100 g in je bil velik 45 cm.

Neverjetna zgodba dviguje prah!
Prejšnji teden je na Kitajskem prijokala prava mala borka. Rojena je bila v 23. tednu nosečnosti, in sicer s spontanim splavom. Zdravniki so bili prepričani, da ne bo preživela, toda ona se že osmi dan ne vda. Ob rojstvu je tehtala 660 gramov, velika pa je bila komaj 28 centimetrov. Takoj so jo premestili v inkubator, žal njeni organi in žile še niso popolnoma razvite, kar jih ovira pri njenem hranjenju.

Projekt, ki bo prebudil vso Slovenijo
S projektom Jaz, Ti , Mi za Slovenijo želijo opozoriti, da lahko večino odpadkov dandanes predelamo. Pri mladih želijo vzbuditi občutek za zdrav odnos do narave. Osnovnošolce bodo povabili, da zbirajo odpadne pločevinke, na koncu bodo razglasili zmagovalca, ki jih je zbral največ. Vzporedno bo pod okriljem tega projekta potekala akcija zbiranja sredstev, ki bodo namenjena izključno za nakup inkubatorja v trboveljski porodnišnici.

Njena zgodba se je dotaknila vseh!
Kimberly Fugate je pri 42 letih bila prepričana, da pod srcem nosi enojajčne trojčke. Carski rez so ji morali narediti tri tedne pred predvidenim datumom poroda. Zdravniki so bili šokirani, ko so zagledali še četrti par nog.

Ljubljanska porodnišnica: Alina, težka komaj 405 gramov
Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom je ljubljanski porodnišnici predalo v uporabo nov, sodobno opremljen inkubator. Namenjen je novorojenčkom, ki ob prezgodnjem rojstvu ali iz drugih razlogov potrebujejo posebno nego in oskrbo, so sporočili z ljubljanskega Univerzitetnega kliničnega centra.