Bibaleze.si

inteligenca otroka

Vzgoja in vrtec
11. 03. 2025 05.00

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka

Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Svet slavnih
17. 02. 2025 10.52

Tehnološki velikani in njihova stroga pravila pri vzgoji

V današnjem svetu, kjer so zasloni postali nepogrešljiv del vsakdanjega življenja, mnogi tehnološki velikani, ki so odgovorni za ustvarjanje novih tehnologij, ki nas priklepajo na ekrane, omejujejo čas, ki ga njihovi otroci preživijo pred zasloni.

Nosečnost
17. 02. 2025 05.00

Otroci, ki jih rodijo mame, starejše od 40 let, imajo določene prednosti

Odločitev za materinstvo ni enostavno. Tako zgodnje kot kasnejše materinstvo prinašata svoje prednosti in izzive. Medtem ko mnogi zagovarjajo zgodnje materinstvo, pa so raziskave pokazale, da imajo otroci, rojeni materam, starejšim od 40 let, nekatere edinstvene prednosti, ki jim lahko pomagajo na njihovi življenjski poti.

Intervju
19. 12. 2024 05.00

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester

Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Dojenček
14. 12. 2024 04.56

Kaj vse se spremeni po otrokovem rojstvu?

Rojstvo otroka prinaša v življenje staršev globoko transformacijo. Občutek ljubezni, veselja in izpolnjenosti se prepleta z izzivi, prilagoditvami in novimi odgovornostmi. Čeprav je vsak starševski par drugačen, so določene spremembe po rojstvu otroka skoraj univerzalne. Te spremembe vplivajo na vaše vsakdanje življenje, odnose, prioritete in celo na vaše dojemanje sveta.

Družina in odnosi
23. 11. 2024 05.00

Otrok podeduje inteligenco po mami

Starši si želijo spodbuditi razvoj otroških možganov, kar je velik izziv v času sodobnih tehnologij, ki vedno več stvari naredijo namesto otrok.

Razvoj otroka
26. 09. 2024 12.15

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva

Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Vzgoja in vrtec
28. 06. 2024 05.00

Pet mitov o otrocih, ki odraščajo brez bratov in sester

Mnogokrat lahko ob dejstvu, da imamo otroka edinca opazimo pomenljive poglede in slišimo pripombe, kot so 'zagotovo je razvajen' ali pa 'kako pa se znajde v družbi vrstnikov'? A v resnici se lahko otrok, ki nima bratov in sester odlično znajde v okolju drugih otrok in ni prav nič razvajen zaradi tega, ker je edinec. Navajamo najpogostejše mite, s katerimi se soočajo starši edincev.

Očkov kotiček
09. 05. 2024 05.00

Katere lastnosti otroci podedujejo po očetu?

Očetje prispevajo edinstven nabor genov, ki lahko oblikujejo različne vidike življenja njihovih otrok – od osebnosti do prirojenih talentov.

Novice
21. 02. 2024 14.43

Na Kitajskem ustvarili prvega otroka z umetno inteligenco

Kitajski znanstveniki so nedolgo nazaj napovedali ustvarjanje prvega otroka z umetno inteligenco.

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2023 05.00

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'

O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Vzgoja in vrtec
27. 09. 2023 05.00

Zato je dobro, da so otroci včasih sebični

Otroke bi morali vzgajati s čutom za druge in empatijo. A tudi kanček sebičnosti prav nič ne škoduje. Zakaj? Preverite v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
08. 09. 2023 05.00

Priznani psiholog: 'To je izjemnega pomena za otroka'

Kako zelo pomembno je otroka že od malega naprej učiti čustvene inteligence, je razložil priznani ameriški psiholog in profesor na Univerzi Harvard, dr. Daniel Goleman. Hkrati navaja načine, na katere lahko otroka učimo čustvene inteligence.

Nosečnost
27. 06. 2023 15.34

Ženske z oblinami rojevajo pametnejše dojenčke

Neverjetno je, kako lahko naša telesa igrajo vlogo pri oblikovanju naših dojenčkov. Nedavna študija nam je dala še več razlogov za praznovanje in čaščenje teles vseh oblik in velikosti. Izkazalo se je namreč, da imajo ženske z oblinami več možnosti, da bodo imele pametnejše otroke. V spodnjem prispevku pa navajamo razloge, zakaj je temu tako.

Zdrav otrok
28. 02. 2022 10.41

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan, pravi naturopatinja Erika Brajnik. Z boleznijo se namreč njegov imunski sistem uči, "povečuje svojo imunsko inteligenco". Tako postaja imunski sistem vse močnejši.

Očkov kotiček
23. 12. 2021 12.07

Čustveno inteligentni očetje imajo srečnejše otroke

Tradicionalna vloga očeta je pogosto pomenila tudi čustveno razdaljo med očetom in otrokom. Tradicionalni oče je namreč vzgojo in nego otroka vse do obdobja najstništva prepuščal materi. To se v zadnjem obdobju precej spreminja in očetje so stopili v ospredje. Raziskave so pokazale, da so otroci takšnih očetov veliko samozavestnejši in srečnejši. Preverite, zakaj.

Razvoj otroka
12. 11. 2021 06.59

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici

Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Prosti čas
02. 02. 2021 08.05

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok

Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

Razvoj in odnosi
27. 01. 2021 11.56

Pri deklicah na razvoj telesne samopodobe najbolj vpliva mama

V obdobju najstništva se odraščajoči fantje in dekleta pogostokrat sprašujejo, kako so videti – so dovolj vitki, visoki, postavni in privlačni? Pri oblikovanju pozitivne telesne samopodobe igrajo veliko vlogo prav starši. Kako jim pomagati v ranljivem obdobju?

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2020 07.44

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?

Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Malček
04. 04. 2017 08.18

Otroci zaposlenih staršev pametnejši

Vrtci in varuške boljše vplivajo na razvoj otrokovih govornih in socialnih veščin, kot če so starši skupaj z otrokom doma. Raziskovalci so spoznali, da otroci dosežejo 10 odstotkov boljše rezultate pri vseh testih, če na njih niso doma pazile mame.

Najstniki
04. 01. 2017 06.23

Prednosti družabnih iger

Z otrokovo rastjo se razvijata tudi njegovo mišljenje in pogled na svet, k temu pa veliko lahko pripomorejo tudi družabne igre.

Najstniki
23. 06. 2016 10.24

Uspeh v šoli je pomemben, a hkrati tudi ni vse

Z razdelitvijo spričeval se bo v petek za večino osnovnošolcev in dijakov zaključilo šolsko leto. Nekateri bodo z doseženim zadovoljni, drugi seveda ne. Sociolog Sergej Flere in socialna pedagoginja Helena Jeriček Klanšček se strinjata, da uspeh v šoli igra pomembno vlogo v otrokovem življenju, a opozarjata, da hkrati tudi ni vse.

Malček
01. 02. 2016 08.10

S pomočjo preprostega testa takoj ugotovite, ali bo vaš otrok inteligenten

Raziskovalci so v študijo vključili na stotine otrok, starih 20 mesecev. Pred njih so postavili rozino in jo pokrili s skodelico. Malčkom so dejali, naj počakajo, dokler jim ne dajo znaka, da jo lahko pojejo.

Malček
28. 05. 2013 13.27

Ni pomembno, pri kateri starosti otrok shodi!

Rezultati najnovejše švicarske študije kažejo, da ne obstajajo dokazi, da je otrok spretnejši in pametnejši, če shodi že pri devetih mesecih. Strokovnjak Mitch Blair svetuje staršem, da otroka odpeljejo na pregled k pediatru le, če otrok še ne hodi pri 18 mesecih.

Malček
01. 12. 2011 07.23

Pet sposobnosti, ki jih otrok mora usvojiti

Z vsakim dopolnjenim letom otroci pridobivajo veščine in spretnosti, vam pa je dano, da to opazujete iz neposredne bližine. A to ni vse, česar se morajo v življenju naučiti, za uspešnost bodo potrebovali še marsikaj drugega.

Malček
17. 10. 2013 07.53

Otroci, ki se znajo igrati, so uspešnejši

Otroci se skozi igro naučijo, da ima vsako dejanje posledico. Spoznajo, da se je kljub razočaranju treba pobrati. Naučijo se prepoznati čustva drugih in obenem postajajo bolj samozavestne osebe.

Malček
03. 12. 2010 16.23

VIDEO: Znakovni jezik za dojenčke

Z uporabo znakovnega jezika otrokom, ki še ne govorijo, omogočamo, da na enostaven in tudi nam razumljiv način izražajo svoje doživljanje, želje in potrebe. To olajša komunikacijo in omili frustracije zaradi nerazumevanja, ki so lahko v prvih letih življenja pogoste.

Dojenček
05. 08. 2009 08.04

Roke – pomemben dejavnik v umskem razvoju

Roka je organ velikega daru, ki smo ga podedovali. Otrokova inteligenca se do neke mere lahko razvije tudi brez pomoči rok. Če pa se razvija ob pomoči rok, bo dosegla višjo raven. Otrokov značaj bo močnejši. (Maria Montessori)

Dojenček
31. 07. 2009 18.05

Hoja in ravnotežje

Shodi vsak otrok, to je v naravnem zapisu, ki ga nosi v možganih. Kdaj točno se bo to zgodilo vam, ne more povedati nihče. Nekateri shodijo prej, drugi nekoliko kasneje. Zgodi pa se med dvanajstim in šestnajstim mesecem.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863