interakcija

Kljub željam bivšega zvezdnica nima želje po ponovni združitvi družine
Jennifer Garner in Ben Affleck sta bila poročena deset let, skupaj imata tri otroke in vse do zdaj sta ohranila prijateljski odnos. Po ločitvi leta 2018 sta oba nadaljevala svojo pot – Ben se je celo ponovno poročil, a se je kasneje ločil. Zdaj, več let pozneje, pa je videti, da igralec kaže željo, da bi znova obudil romanco z Jennifer, vendar ta ni zainteresirana.

Strupeni družinski odnosi: Kdaj je čas, da rečemo 'dovolj'?
Družina naj bi bila naš varni pristan, prostor, kjer čutimo ljubezen, sprejetost in podporo. Vendar pa včasih, kljub temu, da so družinski člani pomemben del našega življenja, odnosi postanejo strupeni in škodljivi za naše duševno zdravje. Takšni odnosi lahko povzročijo dolgotrajen stres, anksioznost in celo depresijo.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Ko gre za zdravje, so nekatere igrače lahko bolj tvegane kot druge
Otroške igrače so sicer zasnovane tako, da so močne in vzdržljive, a če jih pogledate pobliže, je lahko količina umazanije, ki se na njih nabere, nekoliko skrb vzbujajoča.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Dončićevi Gabrieli ljubezen do živali položena v zibelko
Anamaria Goltes je objavila čudovit posnetek male Gabriele, ki se stiska k psički Viki, in s tem razveselila sledilce, ki so bolj redko deležni objav njene prvorojenke. Tako Luka kot Anamaria sta velika ljubitelja psov, saj imata kar tri, očitno pa je nanje navezana tudi njuna hčerkica.

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne
Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

5 razlogov, zakaj je toliko današnjih otrok čustveno nestabilnih
Magistra znanosti delovne terapije Victoria Prooday iz Kanade deluje na področju družbenih odnosov, čustvenih težav, vedenjskih težav in učnih težav. Med svojim delom z otroki je ugotovila padec čustvenega, akademskega in družbenega delovanja otrok. Zakaj je temu tako, razlaga v spodnjih vrsticah.

Največje napake pri vzgoji otrok, o katerih se ne govori
Strokovnjakinja opozarja na porazne posledice napačnega pristopa k vzgoji otrok. Otroci pa po njenem mnenju nesposobnost staršev pri vzgoji plačajo s čustveno nestabilnostjo in duševnimi motnjami.

Zakaj je tako pomembno, da se otroci naučijo spoštovati živali?
Učenje otrok o spoštovanju živali je več kot le spodbujanje prijaznosti do drugih bitij. Gre za temeljni korak pri razvoju empatije, sočutja in občutka odgovornosti, ki so ključnega pomena, da postanejo celovita in čustveno inteligentna človeška bitja. Vzgajanje spoštovanja do živali lahko močno vpliva na moralni razvoj otrok in oblikuje njihove interakcije ne le z živalmi, temveč tudi z drugimi ljudmi in svetom okoli njih.

Uporabni nasveti za vse starše prvošolcev
Prestop iz vrtca v šolo je za otroka pomemben in edinstven dogodek. Vsi se spomnimo tega občutka, kajne? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako otroka kar najbolje pripraviti na novo obdobje življenja. Pa poglejmo.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Vzgojitelj Damjan Baš: 'Otroci z igro spoznavajo svet'
Katere aktivnosti so primerne za naše najmlajše, kako pomembna je zanje igra in kaj pridobivajo z vrstniško interakcijo? O vsem tem smo se pogovarjali s priljubljenim diplomiranim vzgojiteljem predšolskih otrok, Damjanom Bašem. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Nagradna igra: Osvoji sestavljanko priljubljene otroške serije
Sestavljanke navdušujejo otroke z različnimi oblikami, barvami in liki. Ne le, da se otroci med sestavljanjem sestavljank nadvse zabavajo, hkrati usvajajo številne veščine, med katerimi so tudi takšne, ki jim bodo pomagale pri šolskem uspehu. Sodelujte v naši nagradni igri in zadenite super sestavljanko priljubljene otroške serije Gabijina mačja hišica. Prijavnico najdete na dnu članka.

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'
Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Jelena Đoković: 'Moj otrok ni prišel na ta svet, da bi bil v vlogi moje lastnine'
Jelena Đoković, soustanoviteljica in mednarodna direktorica Fundacije Novaka Đokovića ter dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, nam je v ekskluzivni kolumni predstavila svoj pogled na ozaveščeno starševstvo.

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?
Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Babice in dedki, ki preživijo več časa z vnuki, živijo dlje
Čas, ki ga vnuki preživijo s svojimi starimi starši, je neprecenljiv. Odnos med njimi je namreč edinstven in drug drugega lahko naučijo marsikaj. Nedavna študija pa je odkrila tudi dobrobit starih staršev, ki svoj čas radi namenijo vnukom.

Fantastična prednovoletna zabava z otrokom
Če nimate varstva za otroka, če bodo na zabavi tudi drugi otroci, vzemite še vi svojega s sabo in se vsi skupaj poveselite v prednovoletnem času s prijatelji, sodelavci ali sorodniki. Da pa vam otrok ne bo ves čas govoril, da mu je dolgčas, je pomembno, da se na praznovanje pripravite vnaprej. Naredite takšen načrt, da se boste vsi imeli res fantastično. Urška Studen, magistrica zakonskih in družinskih študijev, vam polaga na srce, da ne pričakujte, da bo otrok ves čas pri miru, raje poskrbite za animacijo. Preberite si njene nasvete in uživajte na zabavi prav vsi družinski člani ne glede na starost.

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK
Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Kako otroke naučiti sprejemanja drugačnosti?
V današnjem času, ko je svet postal velika globalna vas in smo obkroženi z ljudmi iz različnih kulturnih okolij, veroizpovedi in narodnosti, je prav, da o tem spregovorimo tudi z otroki. Še toliko bolj tudi zato, ker so v vrtcu ali šoli vedno bolj v stiku s sovrstniki, ki prihajajo iz različnih držav ali celo drugih koncev sveta.

Težave na področju razvoja govora
Spoštovani! Imam 19mesecev starega sina,ki se ne govori razen dveh besed mama,ata.Razume vse kar mu reces,doma vse naredi in vse pokaze kar mu reces.Samo pri pedijatru pa noce nic pokazat in pogledat....

Takrat je dojenček najsrečnejši
Dojenček je najbolj srečen v materinem naročju. Njena bližina in toplina sta dovolj, da solze izginejo. To pa ima tudi pozitiven učinek na mamico. Strokovnjaki so prepričani, da to morajo vedeti prav vsi starši, kajti tako bo manj zlorabljenih otrok.

Otroci zaposlenih staršev pametnejši
Vrtci in varuške boljše vplivajo na razvoj otrokovih govornih in socialnih veščin, kot če so starši skupaj z otrokom doma. Raziskovalci so spoznali, da otroci dosežejo 10 odstotkov boljše rezultate pri vseh testih, če na njih niso doma pazile mame.

Zgodnje učenje tujega jezika
Dandanes je znanje jezikov cenjeno in iskano. Zgodnje poučevanje tujega jezika pa je postalo prava modna muha. V načrtu je celo zgodnje poučevanje dveh tujih jezikov. Pretiravanje? Morda, a zavedati se moramo, da so otrokovi možgani precej bolj fleksibilni od možganov odraslega človeka.

Pomembnost otrokovih prijateljstev
Otroci morajo spoznati pomembnost odnosov v družbi, zato je treba njihovo socialno interakcijo razvijati. Starši igrajo pomembno vlogo v otrokovem družabnem življenju, saj se otroci od njih učijo. Odnos med starši in otrokom ima lahko pomemben vpliv na otrokov razvoj in interakcijo z njegovimi bodočimi prijatelji, zato morate temu posvečati veliko pozornosti.

RAZVOJ OTROKA: 3. mesec / 4. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

RAZVOJ OTROKA: 2. mesec / 3. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Avtisti so … avtizma ni!?
Avtizem je razvojna motnja, ki je »na zunaj« ne vidimo. Pojavi se lahko v vseh družinah. Avtističhi otroci se najraje igrajo sami, njihova komunikacija je omejena ali pa je sploh ni. Motijo jih čisto običajne stvari. Najvarneje se počutijo v svojem svetu, po drugi strani pa so izjemno nadarjeni.