interesne

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi
Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

Oče in sin – kako izboljšati komunikacijo in medsebojni odnos?
Odnos med očetom in sinom je lahko nekaj najlepšega na svetu, lahko pa je tudi zelo zapleten. Med sinom in očetom lahko pride do nehotene tekmovalnosti, hkrati pa se kljub želji po boljšem odnosu lahko začneta v obdobju adolescence oddaljevati drug od drugega. Kako ukrepati in doseči boljšo komunikacijo in medsebojni odnos? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci
Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'
'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'
Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?
Vsi otroci v sebi skrivajo potenciale, a vsak ga lahko kaže na različnem področju, lahko v umetnosti, športu, znanosti ali na primer na učnem področju. Predstavljamo temeljne načine, kako otroka ustrezno spodbujati, da razvije svoj talent.

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?
V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?
Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

16 simptomov depresije pri najstniku
Depresija pri najstnikih ni tako pogosta kot pri starejših, a kljub temu bodite starši pozorni na določene simptome, ki so značilni za to motnjo zdravja, saj je pomembno, da se jo pravočasno diagnosticira in začne zdraviti.

'Ti si dislektik. Vem, ker sem tudi sam!'
Znane osebe, kot so Albert Einstein, Pablo Picasso, Leonardo Da Vinci, Walt Disney, Agatha Christie in številne druge, so dokazale, da disleksija ni nekaj, kar bi preprečilo vaš uspeh ali sanje. Še vedno jih lahko uresničite, če je le želja dovolj velika. To dokazuje tudi Urša Lamut, avtorica otroških knjig, ki ima disleksijo!

Zakaj je najstnik vedno jezen?
Za najstnike je značilno, da se zelo hitro brezglavo odzovejo in da se zelo hitro razjezijo, besni so na ves svet okrog sebe. Kaj je pravzaprav vzrok za te izbruhe jeze? Kako naj se na to odzovejo starši?

Kako pri otroku spodbujati ustvarjalnost?
Zavedati se morate, da so otroci po naravi zelo radovedni in imajo bujno domišljijo. Ustvarjalnost ima veliko prednosti zanj, tako na intelektualnem, čustvenem kot tudi zdravstvenem področju.

Otrokova neodoločnost pri udejstvovanju v interesnih dejavnostih
Pozdravljeni! imam sina starega 4 leta. letos sem ga vpisala na plavanje, kamor hodi skupaj s svojim dobrim prijateljem. prvič ko je šel še ni vedel kaj točno ga čaka, ker z njim prej nikdar nismo...

Interesne dejavnosti
IZVENŠOLSKE DEJAVNOSTI Spoštovani, imam 5 letno hčerko, edinko. S septembrom začne zadnje leto vrtca. V vrtec ne gre rada, vsak dan me prosi, če je lahko doma, ampak jo seveda peljem. (naj povem, da ...

Jeseni se bo delovni čas učiteljev spremenil
V šolskem letu 2018/2019 bo za vse osnovne in srednje šole začela veljati nova ureditev delovnega časa učiteljev, ki so jo letos poskusno že izvajale nekatere šole. Izkušnje teh naj bi bile dokaj pozitivne, čeprav nova ureditev predvsem med zaposlenimi sproža kar nekaj pomislekov. Večino teh bo verjetno odpravila torkova okrožnica ministrstva.

Mladi, izkoristite možnost informativnih dni za nadaljnje šolanje
Srednje šole in fakultete bodočim dijakom in študentom na informativnih dnevih podajo predvsem osnovne informacije o programih, veliko pozornosti namenijo tudi predstavitvi dodatnih dejavnosti. Predstavitev skušajo podati celovito in neizkrivljeno, zatrjujejo. Psihologinja Irena Rems svetuje, da se o šoli odločamo glede na to, kaj želimo delati.

Ta pravila lahko kršite!
Roko na srce, starševstvo ni preprosta naloga. Želite biti čim boljši vzgojitelj in skrbnik svojega otroka, prebrali ste tisoč in eno študijo, kako se morate vesti, kaj morate upoštevati, posvetovali ste se s številnimi, ki že imajo dolgoletne izkušnje. Pravzaprav boste prav tako dobra mama ali oče, če boste nekaj pravil, načel kršili oz. ne boste dosledni.

Najstniki morajo obiskovati interesne dejavnosti
Imate doma najstnika, ki se pogosto dolgočasi? Svetujte mu, da se v šoli vpiše na kakšno interesno dejavnost. Naj poišče takšno, ki bo v njem prebudila zanimanje, pri kateri bo lahko razvijal svoje talente. Pomembno je, da imajo tudi mladostniki konjičke, saj tako gradijo svojo samozavest, poiščejo samega sebe in dostikrat se bodo lahko tudi staršem pohvalili z dosežki, na katere bodo sami ponosni.

'Kako bo moj otrok v šoli zares uspešen?'
Pomagajte otroku pri organizaciji, urejenosti! Interesne dejavnosti, pisanje domače naloge, učenje jim lahko vzamejo celo popoldne. Poskrbite, da bo z nasmeškom vse skupaj odlično opravil in mu bo ob tem ostalo še dovolj časa za igro. Če ne bo pod časovnim pritiskom, stresom, bo tudi uspešnejši v šoli.

Z novim šolskim letom velike spremembe?!
Le še danes je mogoče podati mnenja in pripombe na novelo zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi od 18. maja. Predvidene so spremembe pri učenju tujih jezikov in nacionalnem preverjanju znanja, drugače ureja tudi vsebino t. i. razširjenega programa.

Naj otroci živijo svoje sanje!
Vem, da imamo vsi radi svoje otroke, da jih spodbujamo pri njihovih dosežkih, pohvalimo za uspeh, ampak nekateri pri tem pretiravajo. Sodite med tiste, ki od otrok zahtevajo, da na tekmovanju vsakokrat zmagajo?

Objava, ki je v Sloveniji doživela velik odziv
Rokometni klub Slovenj Gradec je na Facebooku objavil posebno sporočilo za starše, naj na tekmi svojemu otroku pomagajo, njega in ekipo spodbujajo, so sproščeni in ob gledanju uživajo. Takšna objava je naletela na pozitiven odziv, saj na šolskih tekmovanjih zadnje čase slišite le kričanje, vreščanje, preklinjanje številnih nezadovoljnih mam in očetov.

Pomagajmo Nejcu in ostalim, ki imajo cistično fibrozo!
Cistična fibroza je bolezen, ki je zelo redka, pri nas jo ima trenutno okrog 120 ljudi, od tega je tri četrtine otrok. V nadaljevanju vam predstavljamo šestletnega Nejca Koreniko iz Kopra, ki se vsak dan bori s to boleznijo. In če bi marsikdo pomislil, da deček le počiva, vam lahko zaupamo, da je letos pretekel dva maratona.

5 znakov, da slabo vplivate na svojega otroka
Starševska naloga sploh ni preprosta in če ste starši, to zagotovo veste. In čeprav želite biti otroku najboljši vzorniki, včasih zaidete na napačno pot …

Kako prepoznati, za kaj je nadarjen otrok?
Starši so presrečni, ko otrok doseže uspeh v šoli ali pri interesni dejavnosti, ki jo obiskuje. Hkrati so še zadovoljni, če se to zgodi na področju, ki ga otrok obožuje. Kako spoznati, za kaj je otrok nadarjen in kako ga spodbujati?

Starši želijo vzgojiti otroke v 'male Einsteine'
Današnji predšolski in šolski otroci v popoldanskem času obiskujejo preveč interesnih dejavnosti. Namesto da bi se svobodno igrali, želijo starši vzgojiti 'male Einsteine.'

Kako ohraniti zasebnost?
Mobilni telefon omogoča otroku mnogo več, kot je le klicanje staršev, prijateljev, sošolcev … Toda marsikateri se ne zaveda, da se v njem skrivajo tudi številni zasebni podatki. Starši, opozorite, kako naj se zaščitijo pred radovedneži in nepridipravi.