Bibaleze.si

izbruh

Zdrav otrok
04. 04. 2025 05.00

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati

Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Vzgoja in vrtec
03. 01. 2025 05.00

Ko vas malček udari: Kako se pravilno odzvati

"Občutki, ko te udari otrok, so precej neprijetni. Pojavijo se frustracija, občutek sramu, nelagodja, tudi ponižanja," opisuje svojo izkušnjo mamica triletnika.

Vzgoja in vrtec
21. 11. 2024 04.00

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka

V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Šola in splet
09. 11. 2024 04.00

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom

Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Vzgoja in vrtec
22. 08. 2024 05.00

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša

Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

Malček
24. 06. 2024 09.19

Zato je kopanje v bazenu za dojenčka lahko nevarno

Večina otrok obožuje vodo, zato upravičeno komaj čakajo poletje in zabavne dogodivščine v bazenih ter morju. Pri tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom, je veselja precej manj: zaradi izrazito suhe in občutljive kože, nagnjene k srbenju in izpuščajem so namreč pogosto prikrajšani za tovrstne poletne radosti. Toda, ali res drži, da se otrok, ki ima atopijski dermatitis, ne sme kopati v bazenu?

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Prosti čas
20. 04. 2024 04.15

Odpravite se na družinski izlet v Prekmurje

Ne pravijo brez razloga, da je včasih treba pobegniti od vsakodnevnih skrbi, hitrega tempa in nešteto obveznosti ter vsaj za kakšen dan ali več njih zamenjati okolje. Zakaj se ne bi s svojimi otroki odpravili na družinski izlet v Prekmurje?

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Izleti in počitnice
10. 03. 2024 02.30

Kako se spopasti z izbruhi jeze pri malčkih med potovanjem

Kako se spoprijeti z neizogibnim izbruhom jeze pri malčkih med potovanjem? Morda vam bodo naslednji nasveti vsaj nekoliko olajšali daljše poti in vožnje z malčki. Pa preverimo.

Trači
17. 01. 2024 11.08

Lastnik kavarne nagnal družino z jokajočima otrokoma

Lastnik avstralske kavarne Adele's Cafe, Adrian Dall'oste, se je znašel na udaru javnosti, potem ko je iz lokala prepodil družino z dvema majhnima otrokoma.

Zdrav otrok
11. 12. 2023 05.00

Najpogostejše otroške zimske bolezni in kdaj do zdravnika

Običajen prehlad spada med najpogostejše zimske bolezni v vrtčevskem obdobju. Njegov potek je blag in hiter. Ne gre za nevarno bolezen, vendar pa je izjemno pomembno, da otroku redno čistimo nosek, saj lahko zamašen nos povzroči neprijetne zaplete. Ravno tako je ob vsaki spremembi, ki jo opazimo v otrokovem vedenju ali počutju, pomembno preveriti telesno temperaturo.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Šola in splet
31. 08. 2023 05.00

Očetova izpoved: Hči je postala neobvladljiva, zadirčna

V današnjem času se pojavljajo številne dileme, kdaj naj otrok dobi telefon, katera starost je primerna za oblikovanje profila na družbenih omrežjih in koliko časa je priporočljivo, da otrok preživi na digitalnih 'igračkah'. Številni tuji in domači strokovnjaki so si enotni, da enoznačnega odgovora ni, saj se otroci med seboj razlikujejo. V povezavi s to tematiko je bil svojo zgodbo z nami pripravljen deliti 43-letni Tomaž, ki je pri svoji 11-letni hčerki začel opažati drastične spremembe v vedenju.

Prehrana v nosečnosti
25. 07. 2023 05.00

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?

V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

Problematični najstnik
03. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?

Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Izleti in počitnice
27. 04. 2023 05.03

Slikovite balkanske destinacije, ki se jih splača obiskati!

Nekateri so pri načrtovanju poletnih počitnic osredotočeni zgolj na morje in plaže, drugim je bolj všeč pohajkovanje po naravi, tretji prisegajo na destinacije z bogato zgodovino, na katerih združijo prijetno s koristnim. Na Balkanu je mogoče združiti vse troje in kar je najpomembneje – regija je izjemno prijazna do družin z otroki, nastanitve, ogledi in ponudba hrane ter pijače so cenovno dostopni, dogodivščina pa bo zagotovo ostala v trajnem spominu tako otrokom kot staršem.

Zdrav otrok
27. 10. 2022 05.00

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave

Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Partnerski odnosi
13. 06. 2022 08.03

Zadušljiva tišina v partnerskem odnosu

Če bi različne pare vprašali, kaj si predstavljajo pod besedo tišina v odnosu, bi bili njihovi odgovori različni. Za nekatere je to del konfliktnega obdobja, ko se partnerja med seboj ne pogovarjata, drugi to obdobje imenujejo 'kaznovanje s tišino', ko se eden od partnerjev zapre vase in manipulira z ignoriranjem drugega. Nekateri pa si pod tem pojmom predstavljajo enostavno premalo učinkovite komunikacije in delitve potreb, želja, hrepenenj. Ker uspešen in zdrav partnerski odnos zahteva odprto komunikacijo, je v nadaljevanju predstavljen poglobljen pogled na tišino, ki lahko na razmerje deluje zelo razdiralno.

Malček
28. 03. 2022 05.00

Izbruhi trme: kako se odzvati in kako jih preprečiti?

"Obdobje prve trme se pri otroku pojavi približno okoli drugega leta in traja nekje do četrtega ali petega leta starosti," razlaga psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Takšno obnašanje je za starše naporno, vendar trma ima svoje mesto v otrokovem razvoju, in sicer se z njo uči samostojnosti in uveljavljanja lastnih želja.

Nosečnost
30. 07. 2021 14.45

Banalni razlogi, ki nosečnico pogosto spravijo v jok

Ženske so v obdobju nosečnosti v posebnem čustvenem stanju, saj njihova raven hormonov konstantno niha, posledično se zdi, kot bi bile ves čas v obdobju predmenstrualnega sindroma. Napačna beseda, pogled ali dejanje je lahko dovolj, da nosečnico spravite v jok.

Vzgoja in vrtec
05. 07. 2021 08.01

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši

Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Družina in odnosi
14. 09. 2020 07.42

Nasveti terapevtke, kako bo starševstvo lažja naloga

V vašem domu je še en družinski član, ki - roko na srce - zahteva, da zanj ves čas skrbite, ga negujete in ga imate radi. Naloga resnično ni preprosta, toda mi verjamemo, da ji boste kos. Preberite si, kaj novopečenim staršem svetuje psihologinja in družinska ter vedenjska terapevtka.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Spanje in dojenje
24. 06. 2020 11.00

''Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal, brez 'čustvene drame'?''

Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal; zakaj uspavanje vsak večer spremlja toliko joka in »čustvene drame«; zakaj otrok vsak večer, ko rečem, da je čas, da zaspi, hoče še kozarec vode, nato hoče na stranišče, potem reče, da je lačen … To so vprašanja, s katerimi se ubadajo mnogi starši.

Vzgoja in vrtec
19. 05. 2020 09.00

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''

Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Partnerski odnosi
13. 05. 2020 08.00

'Srečni starši so boljši starši!'

Eva Hrovat Kuhar razkriva, kako se mladim mamicam po porodu ne cedita med in mleko, da je poporodna depresija bolezen, da je treba jokajočega dojenčka brez slabe vesti potolažiti, ljubezeni pa ne moremo enačiti z dojenjem.

Novice
02. 05. 2020 08.15

Pomanjkanje in začasna prekinitev cepljenja. Tudi to je nevarnost koronavirusa

Otroci bodo umirali, saj so zaradi omejitev, ukrepov in izolacije po izbruhu novega koronavirusa v nekaterih državah vsaj začasno prekinili cepljenje otrok proti drugim nalezljivim boleznim, opozarjajo v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Preverite, kako je s cepljenjem otrok v Sloveniji!

Novice
13. 03. 2020 07.51

Koronavirus: Kako se z otrokom pogovoriti o trenutni situaciji?

Ker izbruh novega koronavirusa Covid-2019 tudi za odrasle pomeni cel kup ugank in sprotnih prilagajanj, se to seveda odraža v medsebojnih odnosih. Že odrasli ne razumemo povsem dobro kaj sledi, kaj lahko pričakujemo in kako je najboljše za vse skupaj ukrepati.

Šola za starše
11. 02. 2020 08.58

Vse, kar morate vedeti o pleničnem izpuščaju

Plenični izpuščaj se pojavi kot blaga rdečica na koži, kot oteklina, rdečkast izpuščaj, v skrajnih primerih kot gnojne ranice. Preberite si, kako ga prepoznati, zakaj se pojavi in kako ga preprečiti.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863