izguba energije

7 znakov noric pri otrocih
Norice so ena najpogostejših nalezljivih bolezni pri otrocih, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Prepoznati jih je pomembno, saj se prenašajo hitro, a na srečo večina otrok okreva brez resnih zapletov. Tukaj je 7 glavnih znakov, na katere morajo biti starši pozorni.

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem
Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Shujševalne diete takoj po porodu?
Podatki kažejo, da vsaka peta ženska obdrži nekje pet kg telesne mase, ki jo pridobi v času nosečnosti. Prehrana ženske v obdobju po porodu je tako še kako pomemba, a ne le za mamico, temveč tudi za dojenčka, če je ta dojen. Čeprav želimo izgubiti med nosečnostjo pridobljene kilograme, pa se v tem obdobju nikakor ne osredotočajmo na znižanje vnosov hrane z namenom hujšanja. Telo potrebuje hranila, da lahko okreva in se obnovi oz. si opomore tako po nosečnosti, kot tudi po samem porodu in obenem tudi omogoči kakovostno tvorbo mleka.

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu
Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Depresija kot posledica vazektomije
Vazektomija je kirurški poseg, za katerega se odločijo moški, ki si želijo trajne kontracepcije in posledično zaščite pred oploditvijo žensk oz. partnerke. Čeprav v splošnem velja za varno in učinkovito metodo, je pomembno poznati tudi možne psihološke posledice, ki lahko sledijo postopku. V nadaljevanju preverite, kako sta povezani depresija in vazektomija in kateri dejavniki lahko prispevajo k čustvenim spremembam po posegu.

Hudo bolne otroke so vprašali, kaj jim v življenju največ pomeni
Večina staršev bi na vprašanje, kaj jim pomeni največ v življenju, na prvo mesto zagotovo postavila otroke. Za svojega bi večina celo dala življenje. A le-to je včasih zares nepošteno – preberite, česa si bolj kot vse na svetu želijo otroci, ki so hudo zboleli.

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka
Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti
Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti
Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja
Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

To so zlata pravila za hujšanje po porodu
Med nosečnostjo se ženske v povprečju zredijo za približno petnajst kilogramov, po porodu pa jih izgubijo približno 5, ostale kilograme pa je pogosto težje izgubiti. Zato vam predstavljamo nekaj nasvetov za uspešno hujšanje po porodu.

"Odkar sem rodila, me mož kliče 'gospa pujsa'"
Nosečnost s seboj privede mnoge spremembe. Med drugim hormonska nihanja, slabosti, pomanjkanje vitaminov ali mineralov, slabo počutje in tudi prekomerno telesno težo. S to se marsikatera ženska spopada še dolgo po porodu, saj izguba odvečnih kilogramov ni vedno enostavna.

Kako otroku olajšati žalovanje?
Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Hiperemeza ali prekomerno bruhanje v nosečnosti
Eden izmed najpogostejših nosečniških simptomov je slabost, ki jo spremlja bruhanje. So nosečnice, ki teh simptomov nimajo ali pa pri katerih se slabost pojavi zgolj na začetku nosečnosti, so pa tudi takšne, ki se vso nosečnost počutijo slabo in so zaradi prekomernega bruhanja tudi hospitalizirane.

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo
Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.

Simptomi in znaki depresije pri otrocih
Ob besedi depresija si najbrž težko predstavljamo male ali večje otroke, zato je tovrstna motnja pri njih z lahkoto spregledana ali celo neprepoznana. Še toliko bolj zato, ker otrok še ne zna čisto izraziti, kako se počuti, kaj doživlja v sebi, kaj se dogaja v njegovi okolici … Kot starši moramo biti pozorni na določene znake in ustrezno ukrepati, če se nam zdi, da z našim otrokom ni vse v redu.

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'
Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

3 pomembni nasveti za izgubo odvečne teže po porodu
Najprej se je izjemno pomembno zavedati, da telo po porodu enostavno potrebuje svoj čas za okrevanje. Posledično stroka ne priporoča, da v prvih dneh začnete s telovadbo, pač pa s počivanjem. Več ko boste na začetku počivali, lažje se boste kasneje lotili zdrave izgube odvečnih kilogramov.

Kako do fit postave po porodu?
Odvečni kilogrami po porodu lahko obremenjujejo telo in zato niso koristni za zdravje. Toda edina učinkovita shujševalna dieta je tista, ki se je lahko držite celo življenje. Z vsakodnevnim zdravim prehranjevanjem bi morali dolgoročno doseči in ohraniti primerno težo. Zbrali smo nekaj nasvetov, ki so vam lahko v pomoč pri izboljšanju prehranskih navad.

Zakaj novorojenček izgublja porodno težo?
Vsak novorojenček na začetku izgubi nekaj porodne teže, in sicer v prvih treh do petih dneh, vendar to ni znak za skrb. Preberite si, zakaj pride do tega. Ne tehtajte ga vsak dan, ampak ga raje opazujte, kako napreduje.

Po partnerjevi smrti uresničuje svoje sanje
Je že res, da daje vtis neusahljivega izvira energije in dobre volje, a tudi Jerneja Trofenik Dimnik, tekmovalka v letošnji sezoni šova MasterChef Slovenija, je v preteklosti prestala marsikatero bridko preizkušnjo. 35-letna Prekmurka ne skriva, da s sodelovanjem v šovu izpolnjuje svoje sanje, v tokratni oddaji pa bo spregovorila tudi o najtežjih časih v svojem življenju.

To lahko pričakujete ob prihodu novorojenčka domov
Tako nosečnost kot tudi porod sta v večini primerov nekaj popolnoma naravnega in ne predstavljata bolezenskega stanja. Če je bil porod za žensko pozitivna izkušnja, se bo po njem počutila dobro in bo polna energije ter več kot pripravljena skrbeti in negovati svojega čudovitega dojenčka. Vseeno novopečena mamica po porodu doživlja številne spremembe – tako čustvene kot telesne. Predvsem v prvih tednih potrebuje veliko počitka, raznoliko prehrano in pomoč.

Opozarjajo na pojav zasvojenosti
Sistem za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi je zaznal, da otroci in mladostniki, zlasti na območju Kranja, uporabljajo izdelke, ki vsebujejo fenibut. Ta lahko povzroča zasvojenost, dlje časa trajajoča uporaba pa vodi v okvaro ledvic in maščobno degeneracijo jeter, so objavili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Kako uspešno nad čustvene in vedenjske težave pri otroku?
Vsi starši želijo svojim otrokom najboljše in tudi stremijo k temu, da jim ponudijo ljubeče okolje za odraščanje. Kljub vsemu pa ima lahko otrok čustvene in vedenjske težave, ki jih je dobro pravočasno prepoznati in ustrezno zdraviti. O zdravljenju čustvenih motenj smo se pogovarjali z Uršo Malešič, univ. dipl. psih., MSc., in Katjo Molek, univ. dipl. psih.

Kako prepoznati bulimijo?
Bulimija je duševna motnja, ki jo najpogosteje razvijejo dekleta v srednji šoli ali na fakulteti. Zanjo je značilno: prenajedanje, bruhanje, pretirano ukvarjanje s športom, nizka samopodoba, občutek sramu, strah pred debelostjo, poleg tega pa lahko oseba zapade v depresijo.

5 napak, ki jih počnete pri hujšanju
Odločili ste se, da je skrajni čas, da izgubite med nosečnostjo pridobljene kilograme. Preberite si, kakšnih napak ne smete delati.

Do popolne postave takoj po porodu? Strokovnjaki svarijo ...
Število mater, ki čutijo pritisk, da morajo po vzoru slavnih in bogatih zvezdnic takoj po porodu izgubiti vse v nosečnosti nabrane kilograme, se po besedah psihologov drastično povečuje. A strokovnjaki svarijo, da je lahko namerna hitra izguba teže po porodu tudi nevarna.

Kako premagati utrujenost v nosečnosti?
Mnoge nosečnice zlasti v prvem tromesečju rade potožije o slabosti in utrujenosti, kar pa se v večini primerov kasneje umiri. Drugače je, če ste neprestano utrujeni in brez kondicije – možno je, da ste slabokrvni, imate težave s ščitnico, ali vas muči nosečniška sladkorna bolezen. Prav zato se v vsakem takšnem primeru obrnite na izbranega ginekologa, mi pa vam ponujamo kopico nasvetov, kaj za boljše počutje lahko naredite sami.

10 uničevalcev libida
Spolnost – vedno aktualna tema, nikoli pozabljena in obdelana že na tisoč in en način. Kaj pa če ne gre več tako, kot bi si želeli? Poglejmo, kaj vse lahko ovira radostno spolnost in povzroča težave v vaši spalnici!