jajčne celice

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva
Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Načrtovanje nosečnosti: Kaj vam maternični vrat razkriva o plodnih dnevih?
Načrtujete nosečnost? Čestitke! Da pa bi uspešno prispeli do svojega cilja in zanosili, je priporočljivo tudi poznati lastno telo in vedeti, kdaj nastopijo tako imenovani plodni dnevi. Več o tem v spodnjih vrsticah.

Priljubljena pevka pri 53 letih četrtič noseča
Priljubljena švedska pevka je želela imeti veliko družino – in postati pevka: "Morala sem se precej boriti, da bi uresničila svoje sanje," je priznala.

Pripadnice generacije Z množično zamrzujejo jajčne celice
Število postopkov zamrznitve jajčnih celic je v svetu strmo naraslo, a strokovnjaki opozarjajo na nevarnost, ki jo to dejanje prinaša s seboj, pa tudi na neizkušenost različnih klinik za postopke IVF.

Kako je pri nas z zamrznitvijo jajčnih celic?
V Sloveniji lahko po zakonodaji jajčne celice zamrznejo zgolj ženske, ki jim grozi, da bodo zaradi nekaterih bolezni in zdravljenja s kemoterapijo ali radiologijo postale neplodne. Ali pa ženske, ki so že v postopku umetne oploditve. Zamrzovanja jajčec zaradi osebne volje zakon za zdaj ne dovoljuje.

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'
Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

O neplodnosti: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'
Neplodnost je še vedno tabu tema, o kateri pari težko spregovorijo. V Sloveniji za neplodnostjo trpi vsak 6. par. O osebni izkušnji spopadanja z neplodnostjo, občutki poraza in bremena, ki lahko vplivajo tudi na partnerski odnos, pa je iskreno spregovorila Maja Henigman. Z njeno zgodbo se lahko poistoveti marsikatera ženska.

7 znakov, ki razkrivajo otrokov spol
Dokler vam ginekolog ne potrdi na ultrazvoku, katerega spola je otrok, seveda ne morete biti 100 odstotno prepričani. Obstajajo pa ''zgodbice'', ki so po navadi kar resnične glede napovedovanja otrokovega spola. Na vas je, ali jim boste verjeli ali ne …

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

Koliko časa traja čišča in kdaj se pojavi prva menstruacija po porodu?
Na takšna ključna vprašanja, ki se porajajo novopečenim mamicam, nam je odgovorila Gordana Njenjić, dipl. m. s., babica. Opozorila je tudi, kdaj je resnično nujen obisk pri ginekologu.

Mojca je doživela šok: 'TROJČKI!'
Za par je pravi izziv spopasti se z novo vlogo – starševsko. Izziv je po devetih mesecih dobiti v naročje malo štručko, za katero je treba sedaj skrbeti in jo popeljati na pravo pot. Si predstavljate, da v naročje kar naenkrat dobite tri sončke? To je šele izziv! Takšno presenečenje je pred 10 leti doživela Mojca Trampuš.

Sta sestri in imata 22 otrok
Sarah in Samara Van Der Worp sta sestri iz Avstralije, ki uresničujeta sanje neplodnim parom tako, da donirata jajčne celice. Samara se je tudi borila z neplodnostjo, preden je dobila sina Alexa. Prav zato se je odločila, da bo pomagala drugim.

Ko zagleda sestro dvojčico …
Na posnetku lahko vidite, kako se dojenček vznemiri, ko zagleda sestro dvojčico. Kadar koli ga očka odmakne od nje, se pomiri. Očitno med njima ne vlada tista povezanost med dvojčkoma, o kateri vsi govorijo.

Povezava med dvojčkoma
Mama je na elektronski varuški zaslišala, da njen šest tednov star dojenček joka. Odhitela je v sobo in takrat je zagledala nekaj najlepšega. Njegova sestrica dvojčica ga je že potolažila. Poglejte si prekrasen posnetek.

Vse o čišči in menstruaciji po porodu
Koliko časa je normalno, da ima ženska po porodu čiščo, kdaj se pojavi prva menstruacija pri materah, ki dojijo, kdaj pri tistih, ki hranijo otroka na stekleničko, smo povprašali Gordano Njenjić, dipl. m. s., babico. Povedala nam je tudi, kdaj je nujno, da v poporodnem obdobju ženska obišče zdravnika.

Posebne vezi med dvojčki
Tako enaka in hkrati tako različna. Povezana na poseben način, za celo življenje. To so potrdili tudi znanstveniki, ki pravijo, da med dvojčki obstajajo veliko močnejše vezi, kot bi jih ustvarila vrstnika, ki bi bila rojena sočasno in bi nato živela v isti družini.

Postopek darovanja spolnih celic
Ste vedeli, da ima težave z zanositvijo kar vsak šesti par? Bi darovali spolne celice? Prof. dr. Bojana Pinter pravi, da se bo stanje izboljšalo, ko se bo za darovanje spolnih celic letno odločilo 15 Slovencev, za darovanje ženskih spolnih celic pa vsaj 10 Slovenk.

Kako poteka umetna oploditev?
Umetna oploditev je ob posvojitvi zadnja možnost parov, ki otroka ne morejo spočeti naravno. Žensko lahko umetno oplodijo z zarodkom, ki je biološko njen ali pa uporabijo spolne celice darovalke in darovalca.

Neplodnost pri moških
Najpogosteje je govora o ženski neplodnosti, a je vedno več zasledimo tudi pri moških. Razlogi zanjo so lahko različni. Znanost pa je že tako napredovala, da z biomedicinsko pomočjo mnogim parom omogoči spočetje.

72-letnica želi zanositi
72-letna Britanka je z zunajtelesno oploditvijo poskusila že sedemkrat in za to zapravila več kot 44.000 evrov. Sedaj se pripravlja na ponoven poskus ...

Siamski dvojčki
Siamski dvojčki nastanejo zaradi nepravilne delitve jajčne celice. Pri nas se na 10.000 nosečnosti pojavi en primer zraščenih dvojčkov. Pred šestimi leti sta se siamska dvojčka rodila tudi pri nas.

Zunajtelesna oploditev
Oploditev je naraven proces, ki je značilen za večino živih bitij, tudi ljudi. Vedno pa se najdejo tudi pari, pri katerih naravna oploditev ni možna. Tem poskušajo strokovnjaki pomagati z zunajtelesno oploditvijo. Od zarodka do dojenčka pa ni tako lahka pot.

Darujmo spolne celice!
Tudi tisti, ki svojih spolnih celic nimajo, lahko zanosijo. A le z darovanimi spolnimi celicami.