jecljanje

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Kaj je selektivni mutizem?
Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Pri šestih letih začel jecljati
Meta Dolinar, prof. spec. in reh. pedagogike-logoped

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?
Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

5 nasvetov, kako otroka odvaditi od dojenja
Želite otroka odvaditi od dojenja ne glede na to, kakšen vzrok imate za to? Pomembno je, da če otrok ni pripravljen na to, odvajanje traja počasneje.

Govorno-jezikovna motnja, ki izzveni sama od sebe
Jecljanje, govorno-jezikovna motnja, ki se pojavi do četrtega leta starosti, večinoma sama od sebe izgine, Verjeli ali ne, tudi ne vpliva na otrokovo osebnost. To so ugotovili strokovnjaki na podlagi raziskave, v katero so vključili več kot 1600 otrok.

Kako odpraviti jecljanje?
Je vaš malček začel jecljati? Morda je razlog strah, tesnoba, raztresenost ali pa je vendarle začel jecljati. Le mirno, najverjetneje gre le za eno od začetnih faz govornega razvoja.

Jecljanje premagal s stotimi filmi
James Earl Jones, ki je igral Dartha Vaderja v filmu Star Wars, skoraj deset let ni spregovoril niti besede. Ker je tako močno jecljal, se je pri petih letih odločil za molk.

Levičar ali desničar?
Nekoč so učitelji levičarje tepli s šibo, ker naj ne bi uporabljali 'ta lepe' roke. Danes na srečo temu ni več tako in je biti levičar nekaj popolno normalnega. Kako pomagati otroku, ki je levičar si preberite v naslednjih vrsticah.

Ko otrok jeclja
Jecljanje je govorno-jezikovna motnja. Pri otrocih se najpogosteje pojavi med 2. in 6. letom starosti. Zaradi jecljanja ima lahko otrok težave pri sporazumevanju.