Bibaleze.si

jedel

Prehrana
21. 03. 2025 05.00

Nutricionistka svetuje: Pritisk pri obroku ni rešitev za izbirčne otroke

Starši se pogosto znajdejo v težavah, ko njihov otrok zavrne zdrav obrok, ki so ga z ljubeznijo pripravili zanj. V mnogih primerih začnejo uporabljati različne taktike, da bi otroka prepričali, da poje vse, kar je na krožniku. Pa je to dobra praksa?

Očkov kotiček
10. 03. 2025 05.00

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka

Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Resnične zgodbe
24. 01. 2025 05.00

'Pravi zapleti so se začeli pojavljati šele, ko je odrasel'

Preberite si resnično zgodbo o tem, kako je živeti v družini, kjer je eden od članov družine invalid. V svojem prispevku je sestra invalidnega brata osvetlila, kako se izzivi, s katerimi se starši in skrbniki soočajo pri vzgoji otrok z invalidnostjo, spremenijo, ko ti otroci odrastejo.

Dojenček
15. 01. 2025 05.00

Je mit o britju glavice za močnejše lase privlečen za lase?

Dojenčkovi lasje so priljubljena tema, o kateri se začne govoriti že v času nosečnosti. Nosečnice, ki jih pogosto peče zgaga, so morda zasledile, da naj bi imele tovrstne težave, ker se bo njihov novorojenček rodil z veliko lasmi. Nekateri so prepričani, da bodo lasje močnejši, če dojenčka pobrijemo, drugi, da bo imel močnejše lase, če mu čim pozneje zrastejo. Medtem tretji verjamejo, da otrok ne bi smeli striči pred prvim letom starosti, da jim ne bi odstrigli delčka sreče. Pa preverimo.

Družinsko življenje
14. 01. 2025 05.00

Kako se spopasti z občutkom krivde ob vrnitvi na delo po porodniškem dopustu?

Vrnitev na delo po porodniškem dopustu je eden najtežjih trenutkov v življenju vsake matere. Po mesecih, preživetih s svojim novorojenčkom, se pojavijo občutki krivde in negotovosti. Kako uskladiti materinske obveznosti z delovnimi in kako ohraniti ravnotežje med obema vlogama je nedvomno pogosto vprašanje.

Prehrana
12. 12. 2024 04.56

5 načinov, kako izbirčnemu otroku ponuditi zelenjavo

Prepričati izbirčnega otroka, da poje zelenjavo, je lahko za starše pravi izziv. A zelenjava je ključnega pomena za zdrav razvoj, saj vsebuje vitamine, minerale in vlaknine, ki jih otrokovo telo nujno potrebuje. Namesto prepričevanja in pregovarjanja lahko uporabite nekaj kreativnih pristopov, da otroku približate zdrave navade in hkrati zmanjšate stres pri obrokih.

Dojenje
24. 11. 2024 05.00

Dojenje ne bi smelo biti boleča izkušnja, opozarja svetovalka

Svetovalka za dojenje je razkrila zlata vredne trike, ki lahko pomagajo omiliti bolečine med dojenjem.

Vse o prehrani
19. 11. 2024 01.15

Stvari, ki jih je dobro vedeti pri prehrani otroka

Ustrezen način prehrane v obdobju odraščanja je izrednega pomena za gradnjo kosti, mišic in organov, hkrati pa vpliva tudi na razvoj možganov. Zato se je v obdobju otrokovega odraščanja pomembno zavedati naslednjih nekaj dejstev v zvezi z otroško prehrano.

Prehrana za dojenčke
03. 11. 2024 02.15

Recept za okusno kašico z bučkami

Želite otroku predstaviti okus bučk? Potem mu iz njih pripravite kašico, vendar jo obogatite še s kakšno sestavino, drugače bo imela preveč pust okus in malega jedca ne boste prepričali, da odpre ust.

Recepti za malčke
29. 10. 2024 03.00

Ima vaš malček rad pašteto? Pripravite zdravo različico kar doma

Kupljene paštete so pogosto polne konzervansov in aditivov in niso priporočljive za prehrano otrok. Zato vam predstavljamo recept za domačo piščančjo pašteto, katere priprava ni prav nič zapletena.

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Trači
26. 09. 2024 02.14

Sedemletna 'mejkap vplivnica' ima več kot 500.000 sledilcev

Britanka Dee in njena sedemletna hčerka Rudy na svojem profilu na družbenih omrežjih redno objavljata posnetke, v katerih deklica preizkuša kozmetične izdelke kot profesionalna vizažistka.

Prehrana za dojenčke
24. 09. 2024 02.15

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?

Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Recepti za malčke
08. 09. 2024 03.30

Recept za zdravo kremno juho za najmlajše

Preverite recept za zdravo in okusno brokolijevo juho, ki jo imajo radi tudi otroci, še posebej, če ji dodamo jušne kroglice ali popečene krušne kocke.

Prehrana za dojenčke
08. 08. 2024 05.00

Enoletnik se prehranjuje vegansko, njegova mama trdi: 'Za to niso nikoli premladi'

Mama, ki se prehranjuje povsem vegansko, je prepričana, da je veganska prehrana primerna tudi za otroke in da nikoli ni prekmalu za uvajanje tovrstnega načina prehranjevanja. Kaj pa pravijo strokovnjaki?

Prehrana
02. 08. 2024 05.00

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka

Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Šola in splet
20. 07. 2024 05.00

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?

Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Novice
09. 05. 2024 05.00

Anja Osterman: 'Trenirala sem še tri dni pred samim porodom'

Slovenska kajakašica na mirnih vodah Anja Osterman se je skupaj s partnerjem Alanom Apolloniem, nekdanjim reprezentantom v sprintu na mirnih vodah preteklo poletje razveselila svojega prvorojenca. Le šest tednov po porodu je vnovič začela s treningi. Kako je biti vrhunska športnica in mati obenem, s kakšnimi občutki se sooča in kako je otrok spremenil njeno življenje, nam je zaupala v spodnjem pogovoru.

Recepti za malčke
28. 01. 2024 02.30

Otroku za mizo postavite meje, a tudi spoštujte, koliko in kaj bo jedel

Otrok potrebuje meje na vseh področjih življenja, tudi pri prehrani. Meje dajejo otroku občutek varnosti, tudi kadar mu niso povsem všeč. Naloga otroka je, da se bori za svoje želje, naloga staršev pa je, da otrokove želje sprejmejo z razumevanjem in pogovorom, vendar to ne pomeni, da jih vse tudi izpolnijo, še posebej, če niso v skladu z družinskimi pravili oz. niso dobre za otrokovo varnost in zdrav razvoj.

Blog
21. 12. 2023 05.00

'Čarovnija živi dalje. Ne samo v nostalgiji'

"Kaj?! Spet bom šla na dedka Mraza?" me je nejeverno in skoraj naveličano vprašala Mija. "Seveda! Zakaj?" sem ji odgovorila. "Ajoj, saj sem bila že zadnjič ..." me je presenetila.

Družina in odnosi
15. 11. 2023 05.00

Stvari, za katere se moramo zahvaliti staršem, dokler se še lahko

Starševstvo je čudovito, a lahko predstavlja tudi precejšen izziv. Je zelo odgovorno, zahteva veliko prilagajanja in odrekanja. Verjamemo, da je večina staršev najbolj srečnih, ko vidijo, da je njihov otrok zrasel v dobrega človeka. Drage mamice in očki vseh starosti, to je za vas ...

Za mami
10. 11. 2023 05.00

Tri od štirih žensk pravijo, da se počutijo 'nevidne', odkar imajo otroke

Občutek, da vas ne cenijo, ne priznavajo, ne vidijo ... vam je poznan?

Očkov kotiček
12. 07. 2023 05.00

7 lastnosti očkov, katera prevladuje pri tebi?

Vsak očka ima svoj pristop do otrok in s tem ni nič narobe. Prav je, da predajajo naprej svoje vrednote. Pomembno pa je, da spremljajo in poslušajo svojega otroka ter se v pristopu prilagajajo. V nadaljevanju razkrivamo 7 tipov očkov, preveri, v katerem tipu se najdeš ti. Lahko se najdeš v več tipih, saj je verjetno odvisno od situacije, kateri pristop pride v ospredje.

Blog
15. 06. 2023 05.00

'Po mojih izkušnjah je idealna razlika med sorojenci približno tri leta'

20 mesecev razlike je med našima fantoma. In čeprav je bilo po Matičevem rojstvu sprva vse idilično, se je kmalu izkazalo, da še zdaleč ni tako.

Vzgoja in vrtec
13. 04. 2023 05.00

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru

Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

Resnične zgodbe
05. 12. 2022 09.07

'Nikoli nisem čutila toliko bolečine kot takrat'

Naša zgodba se začenja kasneje kot pri večini, saj je bil sin Nik pri odkritju kraniosinostoze star eno leto. Danes je star dve leti in pol. Živahen, nasmejan, srčen, močan in ZDRAV.

Po porodu
28. 07. 2022 04.15

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"

Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Blog
01. 07. 2022 04.15

A tvoj je pa še v vozičku?!

Večkrat se je že zgodilo, da sem opazila mamo, ki poriva voziček, v njem pa otroka, ki je bil že tako velik, da so mu – karikirano – noge segale do tal. Vsakič sem se vprašala, zakaj otrok ne hodi sam?

Vzgoja in vrtec
11. 04. 2022 04.15

Kako pomagati otroku, ki ga je strah kahlice?

Prehod s pleničk na kahlico ali na stranišče je ogromna prelomnica v otrokovem življenju. Ob tem se lahko pojavijo strahovi, stres, tesnoba, zaprtje, jok. S kakšnimi zadržki se najpogosteje soočajo otroci pri odvajanju od pleničk in kako jim pomagati, je razložila Mojca Vrbnjak, mamica dveh otrok, vzgojiteljica in avtorica programa Zgodnje izločanje izven plenic.

Blog
09. 03. 2022 04.00

'Ni mi treba več stalno nekoga loviti, da bi mu rešila življenje'

Mimo je obdobje nenehne pripravljenosti, ko sem (pre)pogosto lovila vsaj enega pobeglega otroka, ko sem pazila, da ga ni kdo povozil ali pohodil, da se ni zadavil z recimo kamenčkom, ki mu ga je uspelo zagrabiti s pincetnim prijemom, in da ni skočil s pomola v mrzlo morje, z obrobja v deročo reko ali s pečine v prepad. Minili so časi, ko sem stalno reševala življenja.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863