jezikovni

Tipi iger, ki so pomembne za otrokov razvoj
Otroška igra je skozi oči odraslih nekaj zelo preprostega, a ima velik pomen za otrokov razvoj. Med igro otroci vadijo socialne, kognitivne, organizacijske, telesne in čustvene spretnosti, vključno z ustvarjalnostjo, domišljijo in reševanjem problemov. V nadaljevanju izpostavljamo različne tipe iger, ki si sledijo skozi odraščanje otroka v najzgodnejših fazah.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Učenje branja naj bo zabavno in prijetno doživetje
Učenje branja je pomemben del otrokovega razvoja. Otroci se učijo brati z različno hitrostjo. Pomembno je prepoznati znake bralne pripravljenosti in otroka spodbujati k branju na pozitiven način.

Na OTO so prispeli priljubljeni pasji junaki iz risanke Tačke na patrulji
Za naše najmlajše gledalce imamo odlično novico – na OTO je končno prispela dolgo pričakovana risanka Tačke na patrulji, ki bo vaše otroke očarala s svojimi ljubkimi pasjimi liki in napetimi dogodivščinami. Poleg zabave pa risanka ponuja tudi pomembne izobraževalne vsebine, ki spodbujajo ustvarjalnost, razvoj jezikovnih veščin in sposobnost reševanja problemov.

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?
Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Katere dejavnike je pomembno upoštevati pri izbiri igrač?
Božični čas je tisto obdobje v letu, ko se vsa družina poveže, otroške oči pa se iskrivo svetijo ob misli na darila, ki jih bodo prejeli. Toda ravno v tem prazničnem kaosu je ključnega pomena, da se za trenutek ustavimo in premislimo, kakšne igrače kupujemo za svoje otroke. Pogosto nas namreč odnese val predprazničnega nakupovanja, ki hitro povzroči, da domov prinesemo igrače, ki niso najboljša izbira. Zakaj je torej pomembno izbrati premišljene in starosti primerne igrače, ki bodo otrokom prinesle dolgotrajno veselje in hkrati koristi?

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?
Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Lahko pogosta vnetja ušes vplivajo na otrokov razvoj govora?
Kronična vnetja ušes lahko upočasnijo razvoj otrokovega govora, kažejo nove raziskave.

Čudovito ime za 'ognjevite' deklice
Iščete ime za deklico, ki nosi globlji pomen? Potem bo morda to ime kot nalašč za vašo hčerko.

6 razlogov, zakaj otroka čim prej učiti tuji jezik
Dandanes znanje tujih jezikov prinaša številne prednosti. Poleg tega, da lahko komuniciramo z ljudmi različnih kultur, nam odpirajo številna vrata do poslovnih in ostalih priložnosti, do katerih bi bilo sicer nemogoče priti. Preverite, zakaj je ključnega pomena, da otroke že v zgodnjem otroštvu spodbujamo k učenju tujega jezika.

Način igre, ki je izjemnega pomena za otrokov razvoj
Senzorna igra ima zelo pomembno vlogo pri razvoju otroka. Poleg tega, da vključuje vseh pet čutil – voh, vid, sluh, tip in okus, krepi tudi otrokove jezikovne in motorične sposobnosti ter spodbuja raziskovanje, ustvarjalnost, radovednost in veščine reševanja problemov. V nadaljevanju pobližje spoznajte prednosti senzorne igre in kako jo vključiti v otrokov vsakdan.

Oče in sin – kako izboljšati komunikacijo in medsebojni odnos?
Odnos med očetom in sinom je lahko nekaj najlepšega na svetu, lahko pa je tudi zelo zapleten. Med sinom in očetom lahko pride do nehotene tekmovalnosti, hkrati pa se kljub želji po boljšem odnosu lahko začneta v obdobju adolescence oddaljevati drug od drugega. Kako ukrepati in doseči boljšo komunikacijo in medsebojni odnos? Za vas imamo nekaj nasvetov.

V vrtčevskih skupinah vse več priseljencev in tuje govorečih otrok
Poletne počitnice so odlične za tkanje novih prijateljstev, veliko igre in zabave ter časa, ki ga lahko otroci preživijo skupaj s starši. Če se odpravljate na družinske počitnice v tuje kraje, pa je to super priložnost za učenje novega jezika in spoznavanje drugih kultur. Niso pa le počitnice tiste, v katerih lahko malček pride v stik s tujim jezikom, z njim se lahko sreča že v vrtcu bodisi na jezikovnih uricah ali pa pri igranju z vrstniki, ki prihajajo iz tujih držav.

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih
Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?
Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Težave pri izgovorjavi šumnikov in glasu R – kdaj k logopedu?
''Pozdravljeni, sin bo septembra star štiri leta. Zelo površno izgovarja šumnike, o R ni sledu. Ko govori, zelo hitro govori in marsikdo ga ne razume, ker zelo površno izgovarja besede oz. malce po svoje. Tisti, ki smo z njim pogosto v stiku, vemo, kaj želi povedati, drugi ne. Ko ga opozorimo, da govori počasneje, pove razločneje, ampak ne čisto jasno. Bi moral k logopedu? Na sistematskem pregledu tega niso omenili, ampak mene je strah, da ne bo prepozno. Ne upam se čakati do pregleda v šolo. Naj omenim pediatrinji in jo prosim za napotnico za logopeda? Če bo hodil, ali se da to popraviti ali pa bo imel vse življenje težave pri izgovorjavi? Hvala za pomoč. Lep pozdrav,'' je zapisala v sporočilu, ki ga je na Bibaleze.si naslovila, mamica.

Meta Dolinar, prof. spec. in reh. pedagogike-logoped
Meta je logopedinja, ki se ukvarja z diagnostiko in terapijo otrok, ki imajo težave na področju govorno-jezikovne komunikacije.

Oče po angleško, mama po slovensko. Hčerka pa zna oboje!
Če je bila dvojezična vzgoja otroka še pred leti nekaj zelo eksotičnega, je danes nekaj precej običajnega. Ne samo zaradi staršev, ki si želijo, da bi njihov otrok poleg materinega osvojil tudi tuje jezike, ampak tudi zaradi praktičnih razlogov. Vse več je namreč zakoncev, ki prihajajo iz različnih jezikovnih okolij, zato je nekaj povsem samoumevnega, da se z otrokom pogovarjata v obeh jezikih. Izkušnjo nam je zaupala tudi 34-letna mamica Tajda, ki ima hčerko z možem iz Južnoafriške republike. Dužina živi v Bruslju.

Kako naučiti otroka, da pravilno izgovarja glas r?
V oddaji Slovenija ima talent smo spoznali raperja Ževžo, ki verjame, da je v življenju mogoče vse doseči. Izhaja iz lastne izkušnje, ki ga je obogatila. Imel je težave pri izgovarjavi glasu r, vendar se ni vdal ... Kako pa lahko vi pomagate svojemu otroku, če ima težave z izgovarjavo določenih glasov?

Kako izbrati slikanico?
Zavedati se moramo, da je branje zelo koristno za otrokov razvoj. Navajamo nekaj nasvetov, kako boste izbrali idealno knjigo za otroka.

Kdaj naj se otrok začne učiti tuji jezik?
Kdaj je najbolj idealen čas, da otroku poleg maternega predstavimo še besede iz tujega jezika? Je za učenje potrebno, da je otrok nadarjen za jezike oz. ima za njih posluh?

Mamin glas vpliva na dojenčkove možgane
Mamin klepet ne glede na to, ali je kratek ali dolg, spodbuja levo polovico novorojenčkovih možganov. Ta stran je odgovorna za jezikovni razvoj in motorične sposobnosti.

Slovenija: Kakšno je dejansko stanje v vrtcih?
Ob današnjem mednarodnem dnevu ozaveščanja o hrupu na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da hrup v vrtcih med drugim vpliva na otrokov jezikovni razvoj in učenje, povzroča pa tudi stres ter občutek nemoči. Mnogi vzgojitelji in vzgojiteljice v slovenskih vrtcih menijo, da zvočno okolje v njihovih vrtcih ni najboljše.

Učenje tujega jezika malo drugače
Kje se lahko srečujejo družine, ki so v Slovenijo prišle iz različnih okolij? Kje se lahko zbližajo mamice in očki z otroki, pri tem pa se naučijo tujega jezika?

Zabavni video: Podivjal ob pesmi Justina Bieberja
Da pesmi Justina Bieberja niso všeč le najstnicam, priča video, v katerem malček prepeva pesem Baby. Morda pa je pevčeva oboževalka njegova mamica in je deček le oponašal tisto, kar je pogosto slišal in videl …

Igralna terapija tudi pri nas
Igralna terapevtka in psihologinja Petra Škof je v Novem mestu odprla Center za igralno terapijo, kjer pomaga otrokom s čustvenimi in vedenjskimi težavami.

Gledanje televizije prepovedano!
Otrokom do drugega leta starosti bi morali prepovedati gledanje televizije. Takšna so vsaj priporočila avstralske vlade.