jim

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Srce parajoča zgodba: Ogledalo usodno za dveletnika
Nesreče se lahko zgodijo v trenutku, ko jih najmanj pričakujemo, še posebej, ko gre za naše najmlajše. Vsaka malenkost, ki jo pogosto spregledamo, lahko predstavlja nevarnost, zato je pomembno, da smo kot starši vedno pozorni na svoje malčke.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Ste tudi vi storili to napako? Največja napaka staršev
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje
Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Kako se kaže prezgodnja puberteta?
Puberteta je naraven proces, v katerem telo in um otroka prehajata v odraslo obdobje. Pri večini otrok se puberteta začne približno pri starosti 12 let pri dečkih in 10 let pri deklicah. Včasih pa se puberteta začne prej, kot je običajno. Ko se puberteta pri dečkih začne pred 9. letom starosti in pri deklicah pred 8. letom, govorimo o prezgodnji puberteti.

Otrokova nočna mora: Kako je strah pred 'pošastjo' razkril resnično nevarnost
Zaskrbljeni otrok, ki je trdil, da se pod posteljo skriva pošast, je varuško privedel do nepričakovanega in strašljivega odkritja. Ko je varuška pogledala pod posteljo, da bi otroka pomirila, je namesto pošasti našla moškega. Varuška je takoj poklicala policijo, vendar je moški že pobegnil.

Boleče ustne razjede pri otroku: Kako pomagati?
Imate otroka z bolečimi ustnimi razjedami? Slinavka ali gingivostomatitis je virusna okužba, ki prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. Povzroča jo virus herpes simplex tip 1, HSV-1. HSV se prenaša s telesnimi tekočinami. Ker zdravila zanjo ni, se mora otroško telo proti njej boriti samo.

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

5 preprostih korakov, s katerimi otroka naučite varčevati
Pravijo, da se ne rodimo kot milijonarji, temveč milijonarji postanemo. Kako otroka naučiti ravnanja z denarjem in varčevanja? Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki lahko pri tem pomagajo.

10 dejstev, ki jih morate sprejeti, če imate doma 3-letnika
Tri leta stari otroci niso več dojenčki. So dečki in deklice, ki že radovedno spoznavajo svet okrog sebe in si želijo uveljaviti tudi svoj pogled nanj. Če jim kaj ni všeč, boste to zagotovo izvedeli. Že v naslednjem trenutku pa lahko od njih pričakujete najmočnejši objem na svetu. Kajti niso zamerljivi in hitro pozabljajo. So pa lahko precej trmasti in glasni. Pa nežni in ljubeči.

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Najstnik, ki je rešil 21 življenj: Jovan, junak iz diskoteke smrti
19-letni Jovan Kostadinov iz Vinice je postal junak, ki je s svojo pogumnostjo in odločnostjo rešil številna življenja v eni najbolj tragičnih nesreč, ki je prizadela Severno Makedonijo.

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo
21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

To je najlepše ime na svetu
Pri izbiri imena za otroka starši sledijo različnim željam. Nekateri želijo, da njihov otrok nosi izvirno ime, nekaj, kar ni pogosto, drugi imajo raje kratka ali dolga imena, nekateri želijo priljubljena imena itd. Če iščete popolno ime, pa morda obstaja eno, ki je kot nalašč za vas, saj je bilo z znanstveno študijo razglašeno za najlepše na svetu.

Kako plišast zajček otroku okrepi občutek varnosti?
Otrokova temeljna potreba po varni navezanosti na njemu bližnjo ljubljeno osebo je pomemben dejavnik v razvoju otroka. Razvije se v prvih 18 mesecih in se odraža v močni potrebi iskanja bližine in stika z otroku bližnjo osebo (najpogosteje v zgodnjih razvojnih fazah z mamo). Zgolj če otrok v varni navezanosti razvije občutek, da so njegove čustvene in fizične potrebe prepoznane in ustrezno izpolnjene, bo lahko navezanost razvil v čustveno bližino in si dovolil ohranjati občutek lastne vrednosti v ljubečih, varnih odnosih.

Tako so danes videti slavni osmerčki
Pred 16 leti je svet osupnil ob novici, da je Američanka Natalie "Nadya" Suleman, ki je bila že mati šestih otrok, rodila osmerčke. Zdravniki so bili presenečeni, saj so pričakovali, da bo rodila sedmerčke, a se je izkazalo, da se je v njenem trebuhu 'skrival' še en dojenček.

Karlie Kloss noseča s tretjim otrokom
Manekenka Karlie Kloss in njen mož Joshua Kushner imata nov razlog za veselje, saj par pričakuje tretjega otroka.

Mati ga je zavrgla v smetnjaku, zdaj je milijonar
Pot Freddieja Figgersa, ki je od zavrženega dojenčka postal milijonar, je nič manj kot izjemna.

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku
Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica
Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Ana Praznik: Glede svoje sobice je imela hči zelo natančne želje
Ana Praznik v Delovni akciji pogosto poskrbi za piko na i, še posebej ko pride do opremljanja otroških sob. Prikupno Ano smo tako ujeli sredi dela in jo povprašali, če ima tudi njena hči tako dober razvit stil kot voditeljica oddaje.

Pevka razkrila, kdo je dal njenemu sinu tako nenavadno ime
Pevka Maja Šuput je nedavno razkrila, kdo je izbral posebno ime za njenega sina Blooma, ki že od rojstva navdušuje javnost. Odkar je postala mama, je Maja z družino v središču pozornosti, saj vsak njen korak spremljajo radovedni oboževalci. Še posebej pa je pozornost vzbudilo ime njenega sina.

Koliko denarja pusti pod vzglavnikom zobna vila?
Otroci nestrpno pričakujejo izgubo mlečnih zob, saj jim zobna miška odnese izpadli zobek in v zameno zanj pusti darilce. Ponavadi je to kakšen kovanček ali malenkost, ki pa ima za otroka dragoceno vrednost.

Tragična smrt mladega princa – dolga in mučna bitka z redko genetsko boleznijo
Luksemburška kraljeva družina je z globoko žalostjo sporočila, da je po dolgi in mučni bitki z redko genetsko boleznijo umrl princ Frederik, najmlajši sin luksemburškega princa Roberta in princese Julie Nassauske. Star je bil le 22 let.