Bibaleze.si

jočejo

Zdrav otrok
28. 03. 2025 09.55

Boleče ustne razjede pri otroku: Kako pomagati?

Imate otroka z bolečimi ustnimi razjedami? Slinavka ali gingivostomatitis je virusna okužba, ki prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. Povzroča jo virus herpes simplex tip 1, HSV-1. HSV se prenaša s telesnimi tekočinami. Ker zdravila zanjo ni, se mora otroško telo proti njej boriti samo.

Dojenček
04. 03. 2025 05.00

Kaj se zgodi, ko pustite dojenčka, da dolgo joka?

Preberite, kaj se zgodi v telesu dojenčka, če ga pustite dolgo jokati, in kakšne so lahko posledice.

Malček
24. 02. 2025 05.00

Zakaj je tretje leto slabše od drugega?

Tretje leto življenja otroka prinaša številne izzive in presenečenja, ki lahko staršem hitro preobrnejo vsakodnevno rutino. Medtem ko se dvoletniki še vedno trudijo obvladovati osnovne veščine in komunikacijo, triletniki že polno zavzamejo svoj svet z novimi zahtevami, željami in izbruhi jeze. Preberi zabaven seznam razlogov, zakaj je veliko "slabše" imeti triletnika kot dvoletnika.

Očkov kotiček
07. 11. 2024 04.00

Vsak četrti otrok ne živi skupaj z očetom

Po zadnjih statistikah vsak četrti otrok zahodnega sveta ne živi z očetom.

Družina in odnosi
30. 10. 2024 05.00

Ali otroka vzeti s seboj na pogreb?

Po smrti bližnjega se starši vprašamo, ali je primerno vzeti otroke s seboj na pogreb. A moramo se zavedati, da odločitev pogosto ni naša, temveč otrokova. "Tudi na terapijah terapevti slišimo, kako je bilo ljudem v preteklosti hudo, ko jim starši niso pustili na pogreb, ki je bil zanje pomemben," opozarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Vzgoja in vrtec
28. 10. 2024 01.00

Se z otroki pogovarjati o smrti ali je boljše molčati?

Pred dvema letoma mi je po dolgi in kruti bolezni umrla mama, pred otroki pa že v času njenega življenja nisem skrivala, da se babica nezadržno poslavlja. Po njeni smrti smo skupaj jokali in žalovali. Danes se večkrat spomnimo nanjo. Vemo, da nas babi še vedno čuva, da je zdaj zdrava in srečna "nekje za mavrico" ter da se bomo nekoč verjetno znova srečali. Tako smo se s smrtjo soočili v naši družini.

Družina in odnosi
24. 10. 2024 01.15

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?

Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Vzgoja in vrtec
07. 08. 2024 05.00

Zakaj permisivna vzgoja otroku škodi?

Večina staršev noče niti pomisliti na to, da bi svojega otroka vznemirili. Ne želijo sprožiti prepira, še manj pa si želijo, da bi bil njihov otrok jezen nanje. Sigurno ste se že kdaj znašli v tej koži. Poleg tega je tako težko vedeti, ali je to, kar od otroka prosimo, razumno. A zakaj je včasih treba reči ne?

Dojenček
12. 07. 2024 05.00

Tresenje dojenčka lahko poškoduje njegove možgane

Sindrom tresenja dojenčka ali SBS (Shaken Baby Syndrome) je najbolj pogost vzrok za hude poškodbe lobanje pri otrocih, ki vodi do izgube zavesti in mišični tonus, v skrajnih primerih pa tudi do smrti otroka.

Novice
09. 04. 2024 02.30

Zapustila moža in otroka z Downovim sindromom, ko je obogatel, se je vrnila

Pretresljiva zgodba prihaja iz Armenije. Mama se je želela po porodu odpovedati sinu z Downovim sindromom, a ker oče tega ni želel, se je odpovedala obema in ju zapustila. Pozneje, ko je oče s pomočjo dobrih ljudi zbral skoraj pol milijona evrov, se je vrnila. Sama zatrjuje, da denar ni botroval njeni vrnitvi.

Vzgoja in vrtec
30. 01. 2024 05.00

Ali fantje potrebujejo več čustvene podpore kot deklice?

Moški so ranljivejši od žensk že na samem začetku razvoja, trdi znanstvenik. In zato bi morali starši z dečki ravnati previdneje kot sicer, še svetuje. Preberite si izsledke njegove študije.

Zdrav otrok
09. 12. 2023 05.00

Prebavne motnje pri otroku: vzroki, znaki in pomoč

Pri otrocih se prebavni sistem še razvija, zato so bolj dovzetni za prebavne motnje, kot so zaprtje, driska, bruhanje in kolike. Preverite, zakaj se pojavijo, kako pomagati in kdaj je treba obiskati pediatra.

Novice
30. 08. 2023 05.00

Psihologi zaskrbljeni zaradi bizarnega TikTok izziva, ki se norčuje iz otrok

Ste že slišali za #eggcrackchallenge?

Po porodu
25. 04. 2023 13.54

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija

Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Zdrav otrok
23. 04. 2023 05.00

Kako otroku pojasniti Downov sindrom?

Osebe z Downovim sindromom kažejo vrsto posebnosti, ki jih je posamezne mogoče včasih opaziti tudi pri drugih ljudeh, vendar so vse skupaj značilne za sindrom. Duševne zmožnosti otrok z Downovim sindromom so sicer ovirane, vendar so bile v preteklosti pogosto podcenjene.

Novice
09. 03. 2023 08.12

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami

Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Novice
08. 12. 2022 05.00

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."

"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Prosti čas
25. 11. 2022 05.00

Simpatične risanke za vaše najmlajše

Bližajo se hladnejši in malce bolj deževni dnevi, ki so kot nalašč, da se skupaj z otrokom zleknete na kavč in stisnete pod odejo. Na VOYO pod profilom za otroke najdete najrazličnejše risanke, primerne za vaše malčke, vse od prigod Govorečega Toma, prikupne Čebelice Maje, pa do letečega Petra Pana.

Blog
22. 07. 2022 04.15

"Ojoj, kar brez nogavičk je vaš dojenček?!"

"Ampak poletje je, zunaj je 30 stopinj Celzija. Jaz sem tudi brez nogavic," sem odgovorila neznani teti, ki se je kar sama razglasila za poklicano "rešiteljico" mojega dojenčka. "Ja, vendar on je DOJENČEK," je poudarila.

Nega in zdravje
16. 05. 2022 08.04

Nežni dotiki, ki blagodejno vplivajo na nosečnice, porodnice in tudi dojenčke

Kranosakralna terapija med drugim blagodejno vpliva pred in po porodu ter pomaga tudi dojenčkom, ki veliko jočejo in malo spijo. Vse o nežni, ročni tehniki za sproščanje blokad v telesu je razložila izvajalka kraniosakralnih terapij, reiki učiteljica, certificirana theta healing terapevtka in socialna antropologinja Mateja Kelih.

Malček
24. 01. 2022 07.55

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom

Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

Zdrav otrok
08. 10. 2021 04.16

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so

Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Malček
08. 01. 2021 15.18

Kako odgnati strah pred temo?

Strah pred temo je v času zgodnjega otroštva zelo pogost in nič kaj nenavaden pojav. Nekatere otroke je strah, da bo nekaj prišlo iz teme, drugi so prepričani, da se pod posteljo skriva pošast, tretji se bojijo, da je v omari nekaj strašnega. Kako jim lahko pomagate?

Očkov kotiček
28. 09. 2020 11.07

Zakaj otroci iščejo tolažbo pri mami in ne pri očetu?

Zakaj otroci po tolažbo vedno stečejo k materi, se je vprašal eden izmed očetov. Trdi, da je to najbrž posledica družbenih norm in spolnih vlog, ki jih v družbi kot starši igramo.

Novice
05. 09. 2020 08.01

'Pri nas doma ne poznamo kontracepcije'

V minulih dneh je svet obkrožila novica ameriškega para, ki trenutno kupuje nov avtobus, saj je tisti s šestnajstimi sedeži, ki ga lastita zdaj, postal premajhen. Zgodba ne bi bila nič kaj zanimiva, če ne bi le-tega uporabljala za prevoz svojih otrok. Teh je trenutno 15, naslednjo pomlad pričakujeta še enega, poleg tega pa se imena vseh začenjajo na črko C; po očetu. 'Pri nas doma ne poznamo kontracepcije,' priznava mamica.

Trači
17. 04. 2020 12.00

Deklica s svojim odzivom na mamino hrano navdušila svet

Eden izmed največjih izzivov mladih staršev je zagotovo skrb, kaj skuhati, da bo otroku všeč, še toliko pogostejše pa so te skrbi v dneh, ko smo zaradi epidemije koronavirusa številni ves čas doma. A vsi otroci ne jočejo in razgrajajo, če jim hrana, ki jo je zanje pripravila mama, ni najboljša, temveč pazijo, da je ne prizadenejo.

Problematični najstnik
04. 10. 2019 07.59

Imate študenta? Ste študent? Potem vam bo ta informacija koristila!

Oktober je tu in študenti so se vrnili na fakultete. Za nekatere je to prvo leto in sami se bodo morali znajti v različnih vlogah, prav tako v drugem kraju, stran od staršev. Da bodo na študiju uspešni, da bodo zadovoljni in srečni, smo za nasvet povprašali Romano Čolič, zakonsko in družinsko terapevtko, ki ima dolgoletne izkušnje z mladimi. Želimo vam čudovito šolsko leto 2019/2020. In preberite članek do konca, kajti čaka vas namig, kako ob učenju poskrbeti tudi za duševno zdravje.

Vzgoja in vrtec
21. 06. 2019 08.12

Otrok joka in hoče igračo? Izrecite ustrezne besede

"Veliko odraslih je še danes prepričanih, da dojenčki in malčki manipulirajo z jokom. Zato jih pogosto puščajo jokati ali jih tudi kaznujejo. A joka v resnici ni treba ustavljati. Jok je naravni mehanizem za odlaganje težkih čustev. Odrasli ga ne zmoremo poslušati, ker mi nismo smeli jokati, ko smo bili majhni. Nekatere mamice se celo bojijo, da so slabe mame, če otrok joka," opaža Dejana Dejanović.

Novice
19. 11. 2018 06.03

Vanja in Jure sta naredila kreme za njune 4 otroke z atopičnim dermatitisom

Pogosto se zgodi, da si želimo nekaj, kar ne obstaja. Potem so tisti, ki zato jočejo, in drugi, ki to naredijo. Odličen primer zadnjega sta tudi zakonca Rainer, Jure in Vanja, ko sta zaradi težav z atopičnim dermatitisom svojim otrokom začela izdelovati kreme doma. Ponudbo izdelkov 4kidsandus sta kmalu razširila, zdaj pa se v oddaji 'Štartaj, Slovenija!' predstavljata z naravnimi šamponi za lase.

Novice
10. 06. 2014 08.01

Nega otroške kože

Koža dojenčkov in majhnih otrok se bistveno razlikuje od kože odraslih, saj je v povprečju petkrat tanjša. Poroženela plast je poleg tega, da je tanjša, še bolje hidratirana in zato bolj propustna kot koža zdravih odraslih.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863