kaj govoriti

Zgodba majhne Nine brez svojega glasu
April je mesec, posvečen ozaveščanju o preprečevanju zlorabe otrok. Gre za pomemben mesec, v katerem se opominjamo, da so otroci najbolj ranljiva skupina v družbi, ki potrebuje zaščito, ljubezen in podporo, da lahko rastejo v zdrave in srečne posameznike.

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Moj otrok grize druge! Kaj naj storim?
Otroci najpogosteje grizejo sovrstnike med 12. in 36. mesecem, lahko pa se zgodi, da ugriznejo tudi vzgojiteljico ali starše. Pomembno je, da nikoli takšnega vedenja ne ignorirate. Kaj lahko storite, da se to ne bo ponavljajo?

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku
Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

Kako najstniku postaviti zdrave meje?
Obdobje pubertete je lahko zelo naporno tako za starše kot za njihove najstnike, še posebej danes, ko se nam zdi, da je prepad med generacijami vse večji. A še vedno moramo znati poiskati pravo ravnovesje in postaviti meje, ki jih bomo zmogli dosledno izvajati, najprej mi sami.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Kaj lahko storite, če vaš otrok ukrade denar in laže o tem?
Najverjetneje nikoli ne bi pomislili na to, da bi vam otrok lahko iz denarnice odtujil denar. A vendar se lahko zgodi. Kako ravnati v tem primeru? Na kakšen način se pogovoriti z njim? Preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Sextorsion pri najstnikih: spolno izsiljevanje in čustvene stiske
V času napredne tehnologije in poplave družbenih omrežij se pojavljajo tudi številne oblike spletnega nasilja. Eno teh je spolno izsiljevanje, pri katerem je otrok zaradi groženj o razkritju prisiljen v pošiljanje nazornih slik, videoposnetkov ali celo v samo spolno dejanje. Pri tovrstnih izsiljevanjih so v današnjem času pogosta tarča prav najstniki, saj storilci za vzpostavljanje stika uporabljajo priljubljene družabne medije, igralne platforme in aplikacije za sporočanje. Preverite, kaj storiti, če vaš otrok postane žrtev tovrstnega nasilja.

8 zvezdniških mamic, ki so se spopadle s poporodno depresijo
Nekatere zvezdniške mamice so se opogumile in javno spregovorile o svojem boju s poporodno depresijo, ki je še vedno tabu tema, in tako postale vzor številnim mamicam z isto težavo.

Starši iskreno o tem, ali imajo najljubšega otroka: Presenetilo vas bo, kaj so povedali
Starši pogosto trdijo, da nimajo najljubšega otroka, vendar raziskave in anonimni odgovori na spletu pogosto razkrivajo drugačno resnico. Mame so se tokrat iskreno odzvale na vprašanje, ali imajo ljubljenčke med svojimi otroki, in njihove zgodbe vas bodo presenetile.

Poglejte, zakaj s soprogo ni spregovoril celih 20 let
Ključ do dolgega in uspešnega zakona je tema, o kateri se veliko razpravlja. Čeprav dobra komunikacija običajno velja za enega od ključev uspeha, pa je japonskemu paru uspelo ostati poročena kar 20 let, brez da bi mož spregovoril z ženo. Razlog za njun tih zakon pa je še bolj presenetljiv.

Tudi triletniki imajo lahko težave s samopodobo
Samopodoba je naša predstava o tem, kdo smo, kakšni smo in kaj počnemo. Del samopodobe pa ljudje zaradi pritiskov okolice gradimo tudi na svojem zunanjem videzu. Ker je videz postal v sodobnem času tako zelo pomemben, se z njim ukvarjajo že zelo majhni otroci. Zato se je potrebno z otroki že od malega iskreno pogovarjati o tem.

Pogovor o slabih novicah: Nasveti za starše
Ko se z otrokom pogovarjate o žalostnih dogodkih, kot so tragedije v medijih, je pomembno, da ločite svoje čustvene reakcije od tistega, kar boste povedali otrokom. Prvi korak je, da si vzamete čas, da se prilagodite slabim novicam, saj bo pogovor lažji, ko boste pomirjeni. Otroke je treba obravnavati tudi glede na njihovo starost.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Zakaj se malček ne veseli skupaj z družino?
Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, neprestano si želi njene bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamo, išče pozornost z nagajanjem ...

Ali prijateljici, ki ima težave z zanositvijo, sporočiti veselo novico?
Razkrivanje nosečnosti je radosten dogodek, ki ga marsikdo priredi v sklopu družine in prijateljev. Veliko težje pa je takšno novico sporočiti prijateljici, ki se že dalj časa trudi zanositi. V takšnih trenutkih se pojavi dilema, kdaj povedati in predvsem kako, da bi bilo zanjo to čim manj boleče. Ker gre za zelo občutljivo področje, ki je v veliko primerih povezano s stisko, moramo biti kljub zanosu in vznemirjenju zaradi prihajajočega člana družine zelo previdni.

Stvari, ki jih babice in dedki ne bi smeli početi
Ob navdušenju nad vnukinjami in vnuki nas čustva zanesejo v odzive in dejanja, ki se zdijo staršem otrok že malo pretirana. Kaj je tisto, česar babice in dedki ne bi smeli početi?

Kaj storiti, če se otrok ne odziva na svoje ime?
O tem, kdaj naj bi se otrok začel odzivati, ko ga pokličemo po imenu, kakšni so lahko razlogi za njegovo neodzivnost in v katerem primeru se moramo obrniti na strokovnjake, v tokratnem prispevku.

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?
Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

To je po mnenju psihologa najslabše, kar lahko rečete otroku
Starši se pri vzgoji otrok trudimo po svojih najboljših močeh, a včasih nehote delamo napake. Ena izmed teh je tudi poved, s katero otroku v želji, da bi pomagali, pravzaprav počnemo ravno obratno.

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku
Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

15 povedi, ki bi jih morali govoriti svojim hčerkam
V svetu, ki mlada dekleta nenehno bombardira z mešanimi sporočili o tem, kdo bi morala biti, je bolj kot kdaj koli prej pomembno oblikovati povedi in misli, ki jih bodo skozi odraščanje ponotranjile. Kot starši in vzorniki imamo moč vplivati na to, kako naše hčerke vidijo sebe in svet okoli sebe.

Kot otrok je imela težave z branjem, danes je zaročena z milijarderjem
Lauren Sánchez, novinarka in zaročenka milijarderja in ustanovitelja Amazona, Jeffa Bezosa, je v eni izmed pogovornih oddaj spregovorila o težavah s katerimi se je soočala v otroštvu.

'Ne razumeš pomena odrekanja, dokler ne postaneš mami'
Mati dveh deklic je spregovorila o materinstvu. Spregovorila je o neskončni ljubezni, brezpogojni ljubezni, ki jo prej ni poznala, niti ni verjela, da obstaja, hkrati pa je spregovorila tudi o odrekanju, tudi žrtvovanju, ki ga prinese materinstvo s seboj.

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša
Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

6 stvari, ki bi jih starši morali govoriti najstnikom
Obdobje, ko otrok prehaja iz otroštva v svet odraslih, imenujemo najstništvo. Zaradi nihanja hormonov, želje po samostojnosti in neodvisnosti, pa tudi uveljavljanju, lahko pride med mladimi in starši do nekaterih trenj. A kako vzpostaviti zdrav odnos in komunikacijo? Preverite.

Dokazano: Možgani očetov se intenzivneje odzivajo na hčerke kot na sinove
Najbrž ste že vsi slišali za izraz očkova punčka, s katerim pogosto izražamo posebno vez med očetom in hčerko. Je na tem kaj resnice? Se očetje res drugače vedejo ob hčerkah kot sinovih?

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'
V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

Mama zaradi slabega vedenja otrok že po enem dnevu prekinila dopust
Saj veste, ko se skupaj z otroki odpravite na letni dopust, pa so vznemirjeni, utrujeni, spremenijo rutino, okolje, norijo, vi pa vreščite: 'Če ne nehate, bomo šli takoj domov!' In se potem za nekaj trenutkov vsi nekoliko umirite, nato pa se celotna situacija odvije znova.