kaj početi zunaj

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

5 razlogov, zakaj je toliko današnjih otrok čustveno nestabilnih
Magistra znanosti delovne terapije Victoria Prooday iz Kanade deluje na področju družbenih odnosov, čustvenih težav, vedenjskih težav in učnih težav. Med svojim delom z otroki je ugotovila padec čustvenega, akademskega in družbenega delovanja otrok. Zakaj je temu tako, razlaga v spodnjih vrsticah.

Sedemletna 'mejkap vplivnica' ima več kot 500.000 sledilcev
Britanka Dee in njena sedemletna hčerka Rudy na svojem profilu na družbenih omrežjih redno objavljata posnetke, v katerih deklica preizkuša kozmetične izdelke kot profesionalna vizažistka.

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Vzgojitelj Damjan Baš: 'Otroci z igro spoznavajo svet'
Katere aktivnosti so primerne za naše najmlajše, kako pomembna je zanje igra in kaj pridobivajo z vrstniško interakcijo? O vsem tem smo se pogovarjali s priljubljenim diplomiranim vzgojiteljem predšolskih otrok, Damjanom Bašem. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Zabavne dejavnosti za preživljanje časa doma z otroki vseh starosti
Za vas smo pripravili nabor zabavnih dejavnosti za otroke vseh starosti. Če ne veste, kaj bi počeli v zimskih popoldnevih ali pa kadar je zunaj slabo vreme, imamo za vas nekaj super idej, med katerimi boste prav gotovo našli kakšno zase.

5 načinov, kako otroke spodbuditi k igri na prostem
Za otroke je pomembno, da gredo ven in se igrajo na prostem, vendar jih je včasih za to težko motivirati. Preizkusite teh pet zabavnih in ustvarjalnih dejavnosti, s katerimi jih boste lažje navdušili za igro na prostem!

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru
Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?
Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

To se zgodi, če želite pretirano ugajati drugim
Vedno reče "z veseljem ti naredim uslugo", četudi ne misli tako. Pretirano si želi biti sprejeta, videna in priljubljena. Velja za vedno prijazno in nasmejano. Govorimo o osebah, ki želijo izrazito ugajati drugim in so znane predvsem po tem, da bi naredile vse, da bi ljudi okoli sebe osrečile in se jim dokazale. A kaj se v resnici skriva za to izjemno izčrpavajočo vlogo?

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom
Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?
V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Ko mami izgubi glas, razposajene "miške" veselo plešejo
Glas me je počasi začel zapuščati v sredo proti večeru, ko sem šla zvečer s prijateljico na sprehod in sva vseskozi prav po žensko klepetali. V četrtek se je še boril in vztrajal, v noči na petek pa očitno izgubil bitko in se proti jutru končno predal.

Ni vsaka kritika slaba in ni vsak komentar dobronameren
Starševstvo je zahtevno, saj nas neprestano sooča z novimi izzivi, preizkušnjami in prelomnicami. A če k temu dodamo še pritiske, kritike in nestrpnosti zunanjih opazovalcev, ki pogosto modrujejo, kako bi morali vzgajati svojega otroka, je vloga še toliko težja. Dejstvo je, da skoraj vedno hote ali nehote pridemo v stik z ljudmi, ki nimajo enakega pogleda na vzgojo kot mi, od naše suverenosti pa je odvisno, kako do živega nam pridejo njihove besede, mnenja, opazke. Tako kot pri vseh odnosih je tudi v tem primeru treba znati postaviti meje.

Ideje za zabavne igre na snegu
Naj bo otroštvo v teh zimskih dneh nepozabno! Za vas smo pripravili nekaj idej, kako preživljati prosti čas z otroki na snegu.

Tega naj najstniki ne počnejo na internetu
Najstniki internet pogosto uporabljajo kot platformo za preizkušanje lastnih meja. Lažen občutek anonimnosti in svobode, ki ju daje splet, pa lahko pusti resne posledice. Česa najstniki ne bi smeli početi na internetu?

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Ko je mamica štirih po kapi skoraj umrla, se je vprašala, kaj lahko stori za svet
Mamico štirih je pred letom in pol zadela možganska kap. Skoraj ne bi preživela. "Ko sem prišla malo k sebi, sem pričela razmišljati, kaj lahko jaz doprinesem svetu," se spominja Andrea Cesar.

Maja iz Ljubljane je zavračala odhode v šolo. Ugotovili so, da gre za šolsko fobijo
Maja iz Ljubljane je začela zavračati odhode v šolo, če pa je že šla, jo je začel boleti trebuh in se je vrnila domov. To je trajalo celo šolsko leto. Starši najprej niso vedeli, kako se soočiti s tem. Po pogovoru z učiteljico so s pravilnim pristopom otroku pomagali, da je prebrodil stisko. Ni edina učenka s takšnimi težavami. S tovrstno problematiko pri mladih se ukvarja Jelena Milić, magistra psihologija, ki je pojasnila tudi, kako se lahko v takšnih situacijah odzovejo starši.

Veseli trenutki znane slovenske družine
Tina Deu je mama trem navihancem in nas je zanimalo, kako so vsi skupaj kos stresu ob koncu šolskega leta. Kaj počnejo kot družina, kako se zabavajo? Pečejo palačinke, ker je njihov očka Aljaž najhitrejši in najboljši palačinkar v Sloveniji? Mamica nam je tudi razkrila, kam se bodo odpravili na počitnice in kako jih bodo preživeli.

Najstnik obiskal Maribor. Tako mu je ostal v spominu
Tokrat nam je potopis poslal najstnik. Kot majhen deček je obiskal štajersko prestolnico in ta mu je ostala v lepem spominu. Zakaj, si preberite ...

Poznate štajerski Triglav?
Boč je znan tudi kot štajerski Triglav in tokrat vam ponujamo, da si ga pobližje ogledate. Za družinski izlet smo izbrali lažji pohod do planinske koče, ki se bohoti sredi narave na zahodnem delu Boča.

Čas je za planinski izlet: dom na Šmohorju
Če vaši otroci ne vedo, kako je videti lipa, potem se morate skupaj odpraviti do planinskega doma na Šmohorju in nato do cerkve sv. Mohorja, kjer stojijo tri stare lipe.

Pojdimo v gozd: Jelenov studenec
Bi radi otroke odpeljali na mini pohod v gozd ter ga zaključili tako, da bi vi v miru pili kavo, oni pa bi se razposajeno igrali na igralih? Potem je odlična ideja izlet, pri katerem je končni cilj koča pri Jelenovem studencu.

Na Gobavico nad Mengšem z najmlajšimi družinskimi člani
Imate še majhne otroke in ne veste, kam bi se z njimi odpravili, da pohod ne bi bil za njih prenaporen in da bi uživali v naravi? Odlična rešitev je Mengeška koča na Gobavici.

Osvojimo Peco!
Prav zagotovo vaši otroci poznajo pravljico o kralju Matjažu, ki spi na Peci. Če še niste bili na Koroškem, izkoristite sončen dan in se odpravite raziskovat tamkajšnje lepote.

Najlepši izleti po Sloveniji
Vsi vemo, da je zelo dobro, da otroci čim več časa preživijo v naravi, toda včasih preprosto zmanjka idej, kam se odpraviti. Da vam med počitnicami ne bo dolgčas, smo zbrali nekaj idej, kam se lahko odpravite. Vse imajo oznako družinam prijazno.

Kam na izlet? Po Sloveniji!
Eden od najvplivnejših turističnih portalov na svetu Lonely Planet je objavil seznam najboljših destinacij za obisk v letu 2019. Med 10 destinacij, ki ponujajo najvišjo vrednost, umešča tudi Slovenijo.