kaj vzeti s seboj

Kdaj je pravi čas, da gre otrok prvič na letalo?
Potovalne navade so se v zadnjih letih močno spremenile. Zaradi vse širše in bolj razvejane mreže letalskih povezav ter ugodnih nizkocenovnih letov se vse več ljudi odloča za potovanje z letalom. Med njimi je vse več družin z otroki, celo dojenčki, saj so letalske vozovnice zanje ugodnejše. Nobenega razloga torej ni, da bi se zaradi otrok odpovedali sanjam o sanjskem dopustu. Dobro pa je, da upoštevate nekaj praktičnih nasvetov, s pomočjo katerih bo pot prijetna tako za malčke kot ostale potnike na letalu.

Popolna destinacija za prve počitnice z letalom
Načrtovanje počitnic brez otrok je sila enostavno. Ni se treba preveč ukvarjati s kakovostjo namestitve, prehrano, prtljago, transportom, omejitvami, dostopi za vozičke. Nič čudnega torej, da po prihodu otrok številni potujejo zgolj še na preverjene destinacije, po možnosti z avtomobilom, da se lahko nemudoma vrnejo, če gre kaj narobe. Pa ni treba, da je temu tako. Tudi z malčki je mogoče ugodno in udobno potovati z letalom. Če vas kljub temu prevzemajo dvomi, lahko za prvi družinski polet izberete kakšno bližnjo destinacijo, ki je še posebej prijazna do otrok. Ena takih je denimo sončna Valencia!

5 stvari, ki jih potrebujete za v porodnišnico
Pri prvem porodu prav gotovo večina mamic s seboj v porodnišnico prinese potovalno torbo in vse možne pripomočke. Po prvi izkušnji pa spoznajo, da je pomembneje vzeti s seboj nekatere koristne stvari, med katerimi ne sme manjkati naslednjih pet.

Ali otroka vzeti s seboj na pogreb?
Po smrti bližnjega se starši vprašamo, ali je primerno vzeti otroke s seboj na pogreb. A moramo se zavedati, da odločitev pogosto ni naša, temveč otrokova. "Tudi na terapijah terapevti slišimo, kako je bilo ljudem v preteklosti hudo, ko jim starši niso pustili na pogreb, ki je bil zanje pomemben," opozarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

'Starši mojega partnerja so nemogoči. Se bomo sploh kdaj razumeli?'
Prihod otroka obrne življenje na glavo. Prioritete se spremenijo, pojavijo se nove, drugačne skrbi, morda vzniknejo tudi partnerski konflikti. Vse našteto dobi še nekoliko večje razsežnosti, če se otrok rodi mlademu paru, ki je šele za začetku svoje poti in o naraščaju niti približno še ni razmišljal.

Seznam stvari, ki jih boste potrebovali ob rojstvu otroka
Ker se vsaka mama rada dodobra pripravi na prihod svojega dojenčka, še posebej, če je to prvi otrok, smo za vas pripravili seznam vseh pripomočkov in opreme, ki pridejo v poštev pri pripravah. Da boste popolnoma pripravljeni in brezskrbni, sledite spodnjim navodilom.

5 zabavnih dejavnosti, ki jih lahko očetje počnete z otroki
Preživljanje kakovostnega časa s svojimi otroki je pomembno za vsakega očeta. A če vam je zmanjkalo idej, kaj vse lahko skupaj z otroki počnete, smo za vas pripravili nekaj predlogov. Preizkusite teh pet zabavnih dejavnosti, ki vas bodo zbližale in pomagale ustvariti nepozabne spomine.

Kaj vse spakirati za prvi dopust z dojenčkom?
Se prvič odpravljate kot družina na dopust? Se bojite, da ne bi česa pozabili? Za vas smo pripravili seznam opravkov in reči, ki jih morate pripraviti za mirno in brezskrbno dopustovanje z dojenčkom.

Tega nosečnice ne vedo, pa bi morale
Čakanje na prihod dojenčka je eno najbolj razburljivih obdobij v življenju bodočih staršev. Urediti je treba kotiček ali sobo za dojenčka, nakupiti opremo, oblačila in pripomočke ter pripraviti torbo za v porodnišnico. Prav priprava torbe je zlasti pri ženskah, ki gredo rodit prvič, poseben izziv, saj se podajajo v neznano in ne vedo točno, kaj bodo potrebovale med bivanjem v porodnišnici. Prav zato smo pripravili nekaj koristnih napotkov in priročen seznam, za katerega verjamemo, da vam bo prišel še kako prav!

Resnica o partnerskem odnosu, ko enkrat postaneta starša
Veliko je žensk, ki preden postanejo matere trdijo, da 'one pa ne bodo nikoli' ... Nikoli ne bodo zapostavljale partnerja, nikdar ne bodo pozabile nanj, še naprej se bodo urejale in ne bodo se 'zapustile', še vedno si bodo znale vzeti čas zase, za zmenek z možem. No, potem pa res postanejo mame in ugotovijo, da to ne gre tako zlahka, kot se sprva zdi.

Kako preprečiti strah pred letenjem pri otroku?
Veliko je odraslih, ki jih že ob omembi letenja spreleti nelagoden občutek ali celo izrazita tesnoba. Strah pred letenjem je eden od najpogostejših strahov pri odraslih, a nekateri starši vedo, da se lahko pojavi tudi pri otrocih. Pri mlajših so ti neprijetni občutki običajno bolj povezani s čutnimi izkušnjami letenja, kot je denimo ropot motorjev, občutek vzleta, utesnjenost v letalu in ne s strahom pred strmoglavljenjem. V nadaljevanju preverite, kako najlažje preprečiti tovrstne strahove in kako jih otroku pomagati premagati.

Kam na potep z invalidskim vozičkom?
Mnogo je ovir, s katerimi se osebe s posebnimi potrebami srečajo na svojih poteh, a mnogo je tudi poti, ki vodijo mimo ali čez te ovire. Danes bo govora o poteh, na katerih gibalni deficit ni ovira, saj so urejene tako, da se po njih brez problema vozijo tudi osebe na invalidskih vozičkih.

Kdaj otroka prvič postaviti na smuči?
Otroci bi morali tudi v zimskem času določen del dneva preživeti zunaj na zraku. Tako si namreč krepijo imunski sistem in telo, igra na prostem spodbuja njihovo domišljijo in razvoj logičnega mišljenja. Preverite, kako jih je treba obleči!

Čudovita novica za vse, ki nameravate roditi v Ljubljani
Priprave na prihod novorojenčka so vsekakor eno najlepših obdobij v življenju. Večina že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za čim boljše počutje mamice in novorojenčka. Ker pa se potrebe in želje bodočih mamic razlikujejo, je dobro vedeti, česa nikakor ne smete pozabiti in kaj lahko mirno 'pozabite' doma. Kar nekaj stvari vam namreč zagotovijo porodnišnice.

Kaj spakirati v potovalno lekarno?
Ker so malčki nekoliko bolj dovzetni za razna prehladna obolenja in otroške bolezni, ravno tako pa se med igro in navdušenostjo nad novo okolico hitro lahko spotaknejo in padejo, je dobro da s seboj na pot vedno vzamemo mini potovalno lekarno.

Zakaj kot mama konstantno čutim krivdo?
Vsaka mama se kdaj srečuje z občutkom, da ni dovolj dobra. Morda vas skrbi, da ne namenjate dovolj časa ali pozornosti otroku, da niste dovolj sproščeni v vlogi mame ali pa da ste prestrogi. Morda vam je žal, ker vas je službena odgovornost odvrnila od pomembnega dogodka za otroka. Občutek mamine krivde se lahko začne že v trenutku, ko se odločite za nosečnost, in traja vse življenje. Kako se soočati s tovrstnimi občutki?

Vse, kar morate vzeti s seboj na plažo, če imate otroke
Končno so tu poletni dnevi in dolgi, prijetni večeri, ko lahko več uživamo na prostem in se odpravimo na dopust. Če imamo otroke, je treba obenem razmisliti, kako jih bomo animirali na plaži. Kaj vse naj vsebuje torba za na plažo, si preberite v nadaljevanju.

Kaj spakirati na dopust z otroki?
Naj vam pomanjkljivo spakirana prtljaga ne pokvari letošnjih počitnic. Preverite seznam obveznih pripomočkov za dopust z otroki in se na potovanje odpravite brez stresa.

Mati in hči – kako popraviti skrhan odnos?
Ali obstaja bolj čudovita, edinstvena in globoka vez, kot je tista med materjo in hčerjo? Verjetno se boste strinjali, da je to eden najlepših, po drugi strani pa eden najbolj zahtevnih in kompliciranih odnosov v življenju.

Zelo pomembno je, da si očka vzame čas zase
Vijuganje med družinskimi obveznostmi, službo, skrbjo za partnerski odnos in vsem tistim, kar nam postreže življenje, zahteva veliko časa in energije. Ob vsem tem se marsikdo sprašuje, ali si je v današnjem tempu življenja sploh mogoče izboriti nekaj časa zase, spet drugi morda meni, da si je vzeti čas zase nekaj sebičnega. Pa je res? Oba starša, tako oče kot mati, potrebujeta čas, ki ga namenita izključno sebi, saj le izpolnjena in zadovoljna soustvarjata optimalno družinsko okolje za razvoj otrok. Tokrat se posvečamo predvsem očetom, ki seveda potrebujejo čas za hobije, občasno druženje s prijatelji in vse tisto, kar jih sprošča ter polni z dobro energijo.

Priročen in izjemno lahek voziček Joolz Aer+ zložite v dveh sekundah
Za mnoge je življenje v majhnem stanovanju bolj stvar nuje kot izbire. Poglejmo na to s pozitivne strani. Omejen prostor bivanja nas nauči urejenosti in boljše organizacije. Z urejenim življenjem v majhnem stanovanju pa tudi otroke že od začetka učimo, da ni pomembno, koliko stvari imamo in kako velike so. Pomembnejša je skrb zanje in za vse, kar nas obkroža. Toda kam z otroškim vozičkom?! Ne skrbite, rešitev prinaša novi Joolz Aer+.

Za očka: Kako doseči ravnovesje med delom in družino?
Kako ob vsem tempu življenja, grajenju kariere in družinski dinamiki poskrbeti za ravnovesje? Preverite.

5 top idej za spomladanska druženja z otroki
Pomlad je čas, ko se prebudi narava in se lahko na vsakem koraku navdušujemo nad cvetlicami, živahnimi barvami, ptičjim petjem, lahkotnimi oblačili, žuborečimi potočki in še in še. In kaj je najboljše? Da je tudi vreme bolj prijazno. Vse to pa je kot nalašč za spomladanska druženja, na katerih se lahko imamo naravnost čudovito s svojimi najmlajšimi.

Učiteljica Edita: Vsaka moja ura se začne z vprašanjem "Kako ste?"
Edita Pašagić je mlada učiteljica matematike, ki med otroki slovi po svojem širokem nasmehu, prijaznem pristopu in veseli naravi. Uro pouka vedno začne z vprašanjem ''Kako ste?'', saj si želi, da bi se sleherni otrok v njeni učilnici počutil prijetno in sprejeto. To, da ima večina ljudi slabe spomine na osnovnošolsko matematiko, pa je bil eden glavnih razlogov, da se je odločila za poučevanje tega predmeta. Vedela je namreč, da lahko s pravim pristopom in motivacijo pri učencih spodbudi zanimanje za ta pomemben predmet in razbije predsodke o tem, da je matematika naporna in težka. Skozi miselne igrice in postavljanje matematičnih izzivov otrokom omogoča, da jim matematika pomeni sprostitev in ne bremena.

Kako sprejeti svoje telo po porodu?
Nosečnost in porod na telesu ženske puščata sledi. Morda se sprašujete, koliko časa boste potrebovali, da bo vaše telo znova takšno, kot je bilo pred porodom. Morda se sprašujete, če vam bo sploh uspelo vzljubiti svoje telo po porodu. Da bi se pripravili na realnost telesa po rojstvu otroka, si preberite naslednjih nekaj dejstev.

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

Ker ni smela videti sinov, si je pobrila glavo. A poglejte jo danes ...
Je ena tistih zvezdnic, katere življenje se je odvijalo pred očmi javnosti – od zgodnjih otroških let naprej. Ves svet je tako lahko spremljal njene vzpone, pa tudi padce, izjemne glasbene nastope ter burno ljubezensko življenje. Čeprav je večkrat klonila pod težo zvezdništva, se je vsakokrat uspela pobrati in ponovno navdušiti s svojim edinstvenim vokalom. Do svojih oboževalcev je bila vedno brutalno iskrena in tako ne čudi, da je tudi pri 37 letih še vedno ljubljenka občinstva po vsem svetu. To je zgodba o Britney Spears, to je zgodba o pop princeski sodobnega časa!

Izgorelost mamic zaradi preobremenjenosti na višku
Številne mlade mamice ogroža izgorelost. Še posebej zaradi občutka krivde in težnje k perfekcionizmu. Vsaka bi si želela biti kar se da dobra mama, na drugi strani pa bi si želela vse postoriti sama. Ti dve reči pa preprosto ne gresta skupaj.

'Sprašujem se, kje se konča'
Prebiram objave v skupinah na spletu in opazim komentar mamice, kako je uporaba vlažilnih robčkov najhujša stvar in ali nimamo toliko pameti, da bi uporabljale le krpice in vodo. Pa sem takoj pomislila nase.