kajenja

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi
Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?
V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

To so dejavniki, ki lahko vplivajo na vašo plodnost
Pari, ki se pripravljajo na zanositev, lahko močno izboljšajo svoje možnosti za zdravo in uspešno spočetje, če pazijo na nekatere dejavnike, ki vplivajo na plodnost.

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša
Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

Kako dolgo traja, da ženska zanosi?
Mnogi pari predvidevajo, da se bo nosečnost, ko se bodo zanjo odločili, zgodila praktično takoj. Čeprav več kot tretjina zdravih parov zanosi že v prvem mesecu poskušanja, je prav tako povsem normalno, če traja dlje. Toda koliko je še normalno?

Ima dva otroka, a pravi: "Ko sem zadeta, sem boljša mati"
Znana igralka se je pošalila, da je boljša mati, ko je zadeta, saj se tako spusti na raven svojih otrok.

Slavni oče se zadet udeležuje roditeljskih sestankov
Ameriški raper Wiz Khalifa je priznal, da se udeležuje sinovih roditeljskih sestankov tudi po kajenju marihuane. V nedavnem intervjuju je 36-letni glasbenik dejal, da so njegove kadilske navade tako prepoznavne, da učitelji pričakujejo, da bo prišel zadet na šolske aktivnosti.

Mama išče varuško, ljudje šokirani nad njenimi pogoji
V današnjih časih in hitrem tempu življenje marsikdo potrebuje dodaten par rok pri skrbi za gospodinjstvo, pa tudi varstvu otrok. A kaj vse naj bi počela varuška? Ljudje menijo, da je mama, ki je objavila oglas, v katerem išče varuško, povsem neprimerno ocenila obseg njenih nalog.

Kaj vse so počeli naši starši, kar danes velja za 'prepovedano'?
Kot novopečeni starši lahko večkrat od svojih staršev slišimo pripombe, da so nam dovolili mnogo reči, ki jih mi danes otrokom ne, pa smo 'preživeli'. Kaj vse so počeli naši starši včasih, danes pa bi jih isto početje spravilo v težave?

Zgodba o dveh bratih na nasprotnih straneh bregov
Prvič v zgodovini ameriškega tekmovanja Super Bowla sta se kot člana nasprotnih ekip pomerila brata Kelce, Jason in Travis.

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'
Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

'Ali naj med nosečnostjo preneham kaditi?'
Idealno bi bilo, če bi partnerja nehala kaditi že, ko se šele odločita, da bi imela otroka. "To je pomembno, ker bo imel otrok čisto drugačno izhodišče že od samega začetka," pove mag. Jožica Mesarič, prof. zdr. vzg. Škodljive snovi iz cigaret namreč v nosečnosti prehajajo do ploda, prav tako jim je otrok prek materinega mleka izpostavljen med dojenjem.

Kdaj lahko otroka ogroža nevarna bolezen jeter?
Triletni otroci, ki so imeli za svojo starost prevelik obseg pasu, so imeli v primerjavi z otroki z zdravo težo kar dvakrat večje tveganje, da se pri njih v naslednjih petih letih začne razvijati nevarna nealkoholna maščobna jetrna bolezen.

Kakšni so znaki gripe in kaj pomaga k čim hitrejši ozdravitvi?
Kakšni so bolezenski znaki gripe, kaj pomaga k čim hitrejši ozdravitvi in kako preprečiti, da v postelji ne obleži vsa družina, smo povprašali dr. Majo Sočan z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije.

Nekoliko drugačne novoletne zaobljube
Vsakdo izmed nas jih ima. Nekateri o njih radi govorijo na glas, medtem ko večina o njih skrivnostno molči. Morda se za zadnjo možnost odločamo predvsem zato, ker se tudi sami zavedamo, da naše novoletne zaobljube niso izvedljive ali realne. Vseeno je treba priznati, da je novo leto v našem življenju posebno poglavje, ki ga posvečamo osebni rasti in izboljšanju medsebojnih odnosov. In če med najpogostejše zaobljube štejemo uspešno hujšanje, prenehanje kajenja in zdravo prehrano, se tokrat posvetimo nekoliko drugačnim družinskim zaobljubam.

Za ženske je najbolj usoden rak dojk
Število rakavih obolenj kljub boljši preventivi in zgodnejšemu prepoznavanju bolezni po svetu narašča. Bolezen bo letos terjala skoraj deset milijonov življenj, opozarja novo poročilo Mednarodne agencije za raziskave raka (IARC).

Najpogostejše dileme nosečnice
Nosečnost s seboj prinese ogromno čudovitih občutkov, pa tudi kar nekaj dvomov. Največ vprašanj in strahov se poraja ženskam, ki so noseče prvič, a tudi izkušene mamice niso nanje povsem imune. Nosečnice so pogosto v dvomih, kaj lahko jedo, ali smejo telovaditi ali iti v savno. Sprašujejo se, ali bo kozarec vina tu in tam škodoval njihovemu otroku? Ali je masaža med nosečnostjo odsvetovana? Vse te dileme so popolnoma normalne, saj je v tem času glavna skrb bodoče mamice zdravje njenega še nerojenega otroka. Da bo nosečnost še lepša, skrbi pa manjše, razjasnjujemo najpogostejše dileme, s katerimi se spoprijemajo bodoče mamice.

To škodi plodu!
Na forumih so pogoste dileme, kaj vse škodi med nosečnostjo. Mi smo zbrali nekaj ključnih dejavnikov, ki vplivajo ali pa ne na razvoj otroka v maternici.

Ali kajenje med nosečnostjo škodi?
V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, ki so v večini primerov začeli kaditi že kot najstniki. Večina jih kadi redno, vsak dan. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, v državi umre vsako leto 3600 prebivalcev. Dan brez cigarete, ki ga zaznamujemo danes, lahko zato kadilcem pomeni priložnost in spodbudo za opustitev kajenja.

Začnejo kaditi večinoma otroci in najstniki
Na NIJZ so ob mesecu preprečevanja zasvojenosti opozorili, da je tobak ena najbolj razširjenih oblik zasvojenosti. Pri nas je tobak med vodilnimi preprečljivimi dejavniki za smrt in izgubljena zdrava leta ter vzrok prezgodnjih smrti. Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, pri nas vsak dan umre 10 prebivalcev, kar četrtina od teh pred 60. letom.

Za to vas lahko kaznujejo z globo 250 evrov!
Poteka akcija ozaveščanja o škodljivosti kajenja v vozilih. Z novim zakonom o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov je namreč prepovedano kaditi v vseh vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let. Po podatkih ministrstva za zdravje je namreč v Sloveniji do 10.000 otrok izpostavljenih pasivnemu kajenju v vozilu.

Zaščitite otroka!
Kajenje in uporaba tobaka predstavlja resno zdravstveno in družbeno tveganje ter breme, saj vodi v prezgodnjo umrljivost, zmanjšanje produktivnosti, visoki so tudi stroški zdravljenja. Zato je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) za geslo letošnjega svetovnega dneva brez tobaka, ki poteka danes, izbrala Tobak - grožnja razvoju.

Vse pogostejša pojavnost te bolezni
Začenja se teden boja proti raku. Pojavnost rakavih bolezni se v Sloveniji povečuje in se je v zadnjih 20 letih skoraj podvojila. K zmanjšanju obolevnosti in umrljivosti za rakom lahko pripomoreta zlasti zdrav način življenja in zgodnje odkrivanje bolezni.

Ostanki tobačnega dima na pohištvu bolj škodljivi kot pasivno kajenje?
Znanstveniki so izdali opozorilo, da bi lahko bili ostanki tobačnega dima, ki se oprimejo tal, sten in pohištva, prav tako ali še bolj škodljivi kot pasivno kajenje. Tovrstno posredno izpostavljenost tobačnemu dimu so poimenovali kajenje iz tretje roke, nevarna pa naj bi bila predvsem za otroke.

Vsakdanje življenje družine utemeljitelja psihoanalitične šole
V Muzeju Sigmunda Freuda na Berggasse 19 je na ogled razstava z naslovom Stanovanju gre dobro, na kateri je predstavljeno vsakdanje življenje družine utemeljitelja psihoanalitične šole. Kalejdoskopsko sliko notranjščine so, kot so zapisali v muzeju, sestavili predvsem s pomočjo opisov, ki jih je zaslediti v Freudovi osebni korespondenci.

Ali kajenje staršev škodi otroku, ki je v istem prostoru?
Otroci, ki so izpostavljeni pasivnemu kajenju, so žrtve številnih obolenj.

Televizija v otroški sobi?
Gledanje televizije negativno vpliva na razvoj otroka in je povezano s številnimi zdravstvenimi ter učnimi težavami.

Kajenje med mladimi velik problem
Kajenje med mladimi je problem, to nakazujejo tudi podatki NIJZ. Štirideset odstotkov 15-letnikov v Sloveniji je že kdaj kadilo, devet odstotkov jih kadi vsak dan. Vsak dan kadi za 64 razredov 15-letnikov, so opozorili na okrogli mizi STA o kajenju med mladimi. Zato je strožja zakonodaja potrebna.