Bibaleze.si

kakšna je ženska po porodu

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Porod
23. 10. 2024 05.00

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Nosečnost
10. 08. 2024 05.00

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko

Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Družina in odnosi
23. 10. 2023 05.00

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti

Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Očkov kotiček
09. 10. 2023 05.00

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?

Občutek, da nam nekdo stoji ob strani, ko smo na kateri izmed življenjskih preizkušenj, je neprecenljiv. Ena izmed teh je prav gotovo tudi prihod novorojenčka. Mati v tem obdobju potrebuje vso podporo okolice, da bi bila kar se da pomirjena in čustveno stabilna. O tem, kakšno vlogo nosi oče otroka pri podpori matere in samem porodu, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, študentko zakonskih in družinskih študij ter strokovnjakinjo Sočutnega varstva otrok.

Fit in zdravje
13. 09. 2023 05.00

To so največje spremembe telesa, ki jih lahko pričakujete po porodu

Osebna trenerka in strokovnjakinja za treniranje žensk, Nuša Gnezda, se že vrsto let trudi osveščati ženske o težavah, ki jih lahko po porodu povzroči neprimerna vadba. Mi pa smo tokrat z njo spregovorili o največjih telesnih spremembah, ki jih lahko pričakuje ženska po porodu, o pravilni prehrani med športno aktivnostjo in motivaciji, ki je ponavadi ves čas primanjkuje.

Fit in zdravje
07. 09. 2023 05.00

Na kaj je treba biti pozoren pri teku v nosečnosti?

Veliko aktivnih bodočih mamic si želi s tekom nadaljevati tudi v času nosečnosti, a imajo pomisleke. Je tek v nosečnosti in po porodu varna odločitev? O tem smo se pogovarjali z Jasmino Kozina Praprotnik, kulturologinjo in antropologinjo, strokovno delavko v športu, pisateljico, strastno tekačico ter mamo štirih otrok.

Zdrava nosečnica
23. 08. 2023 05.00

Ali je tek med nosečnostjo varen?

Tek med nosečnostjo je lahko varen in zdrav način za ohranjanje kondicije in dobrega počutja, vendar zahteva skrben premislek, prilagodljivost in velik poudarek na osebnem zdravju in udobju. Ženske, ki razmišljajo o teku med nosečnostjo, se morajo vedno posvetovati s svojim zdravnikom ter prisluhniti svojemu telesu. Vsaka nosečnost je edinstvena, prednostna naloga pa mora biti ohranjanje zdrave in udobne nosečnosti ob primerni telesni dejavnosti.

Zanositev
11. 08. 2023 05.00

V katerih primerih govorimo o rizični nosečnosti?

Rizična nosečnost je nosečnost, pri kateri je pri materi ali otroku tveganje bolezni ali smrti pred porodom ali po njem večje kot normalno. V primerjavi s preteklimi obdobji je danes rizičnih nosečnosti več, vendar so zaradi napredka medicine obravnavane veliko bolje.

Za mami
02. 05. 2023 05.00

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice

Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Nosečnost
10. 02. 2023 05.00

To morate vedeti, če si zaželite tetovaže v obdobju nosečnosti

Čeprav posegi v telo v obdobju nosečnosti niso nekaj vsakdanjega, pa si nekatere ženske zaželijo tetovaže, ki bi jo opominjala na ta poseben čas, ko se v njenem telesu razvija novo bitje. Ob tem se seveda marsikomu poraja vprašanje – je to res varno in potrebno? Ni morda bolje počakati na čas, ko se otrok rodi? Obeležitev obdobja nosečnosti s trajno simboliko na koži je odločitev, ki zahteva skrben premislek. V nadaljevanju preverite, kakšna so potencialna tveganja in na kaj vse je treba biti pozoren.

Za mami
25. 03. 2022 04.00

To si želijo ob materinskem dnevu slovenske vplivnice

Želje sleherne mame ob materinskem dnevu so prav gotovo preproste in skromne. Zavedanje, da si nekomu mama, je namreč največji blagoslov in darilo. Ob tem se pojavijo le želje, da so otroci zdravi, srečni in v varnem objemu matere. Tokrat so o svojih materinskih željah ob prazniku spregovorile slovenske mame vplivnice.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Fit in zdravje
20. 04. 2021 08.04

"Nosečnost ni čas za velike športne podvige in po porodu smo na točki nič"

"V praksi opažam dve težavi: ali mamice čisto nič ne naredijo za svoje telo po porodu ali pa pretiravajo. In nobena skrajnost ni dobra za mamico po porodu," pravi profesorica športne vzgoje, trenerka pilatesa in vadbe v času nosečnosti in po porodu, mamica in avtorica knjige Ustrezna vadba po porodu Tanja Želj. Svetuje umirjenost po načelu "manj je več".

Po porodu
27. 01. 2021 10.43

'Viseče kože in razmaknjenih mišic ne moreš popraviti drugače kot z operacijo.'

Tokrat smo se z estetskim kirurgom Andrejem Testenom pogovarjali o tem, kako izgleda poseg odstranjevanja odvečne kože na trebuhu in kako dolgo je okrevanje po operaciji. Gre namreč za eno najpogostejših težav, s katero se soočajo ženske, ki so rodile in ki se je ne da odpraviti drugače kot z estetskim posegom. "S pravilno prehrano in nadomestki, kot so hidrokolagen, vitamini in telovadba, se lahko naredi ogromno, a viseče kože in razmaknjenih mišic ne moreš popraviti drugače kot z operacijo."

Resnične zgodbe
13. 09. 2018 08.05

Fotografija brez Photoshopa kaže, kakšna je v resnici

Autumn Benjamin se je odločila, da pojasni, kaj čuti, doživlja ženska po porodu. Zapisala je tudi, kakšno je njeno telo in kaj vse lahko pričakuje po devetih mesecih, ko se je njena koža raztezala, ko je pridobivala kilograme.

Nosečnost
10. 03. 2015 09.24

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?

Veliko nosečnic želi imeti v porodni sobi ob sebi partnerja. Kaj vse lahko počne, da olajša porodnici popadke, da da jima bo porod ostal v spominu kot lepa izkušnja? Nina Terčon, dipl. med. sestra in porodna spremljevalka, trdi, da je partnerjeva vloga pri porodu zelo velika in da je nikakor ne smemo enačiti z željami in potrebami porodnice.

Nosečnost
26. 06. 2013 07.48

Kakšna je vloga porodne babice?

V slovenskih porodnišnicah v porodni sobi s porodnico in njenim spremljevalcem sodeluje babica. Kaj vse lahko pričakujete od nje, pri čem pomaga, kaj vse jo lahko vprašate, kaj pravzaprav je delo porodne babice, smo se pogovarjali z Gordano Njenić, dipl. m. s., babico.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863