Bibaleze.si

kako brati

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Zanositev
31. 03. 2025 11.46

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?

O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Malček
24. 03. 2025 05.00

10 dejstev, ki jih morate sprejeti, če imate doma 3-letnika

Tri leta stari otroci niso več dojenčki. So dečki in deklice, ki že radovedno spoznavajo svet okrog sebe in si želijo uveljaviti tudi svoj pogled nanj. Če jim kaj ni všeč, boste to zagotovo izvedeli. Že v naslednjem trenutku pa lahko od njih pričakujete najmočnejši objem na svetu. Kajti niso zamerljivi in hitro pozabljajo. So pa lahko precej trmasti in glasni. Pa nežni in ljubeči.

Malček
21. 03. 2025 05.00

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...

Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Novice
21. 02. 2025 05.00

Tako bo tudi vaš otrok rad bral

Otroke k raziskovanju in odkrivanju novih stvari žene radovednost. Ta pa pogosto vodi v željo po branju ter posledično h krepitvi bralnih navad. Kako torej vzbuditi radovednost pri otroku ter postaviti temelje za dobre bralne navade? V nadaljevanju razkrivamo 5 načinov.

Dojenček
13. 02. 2025 05.00

5 razlogov, zakaj je za otroke pomembna rutina

Že od samega začetka, ko dojenčka prinesemo domov, nas zdravstveni delavci opozarjajo na pomembnost določene rutine. Pravzaprav z njo začnemo že v porodnišnici, ko nam na oddelku vsako jutro pokažejo, kako skrbeti za dojenčka, in nam pomagajo pri negi otroka. Umivanje, previjanje, preoblačenje v sveža oblačila, dojenje, spanje. Zakaj je ohranjanje rutine tako pomembno?

Malček
10. 02. 2025 05.00

Učenje branja naj bo zabavno in prijetno doživetje

Učenje branja je pomemben del otrokovega razvoja. Otroci se učijo brati z različno hitrostjo. Pomembno je prepoznati znake bralne pripravljenosti in otroka spodbujati k branju na pozitiven način.

Svet slavnih
28. 01. 2025 05.00

Tako Jelena Đoković rešuje prepire med otroki

Starši, ki imajo več kot enega otroka, dobro vedo, koliko ljubezni je med brati in sestrami, vendar tudi vedo, da so prepiri neizogibni. Čeprav so del odraščanja, je povsem naravno, da starši nočejo poslušati, kako se otroci prepirajo ali se celo žalijo. Jelena Đoković je v pogovoru razkrila, kako ona rešuje te situacije.

Dojenček
14. 01. 2025 05.00

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?

Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Družina in odnosi
14. 01. 2025 05.00

Znanost potrdila: bratje sestram pomagajo odrasti v boljšo osebo

Imeti brata prinaša številne prednosti, ki se kažejo v različnih vidikih našega življenja. Raziskave pa namreč pokazale, da bratje pomagajo pri soočanju s stresom ter oblikujejo značaj sorojenca in medsebojne odnose. Preberi, zakaj so bratje ključni za sestrino odraščanje in dobro počutje.

Nosečnost
09. 01. 2025 05.00

Porod brez skrbi: Kako premagati strah in ustvariti lep spomin

Na družbenih omrežjih in v klepetalnicah lahko preberemo, da je nekatere nosečnice strah poroda in ne vedo, ali se bodo lahko sprostile med rojevanjem. Porajajo se jim tudi številna vprašanja, kot so: ''Kako dolgo bom v porodni sobi? Ali me bo bolelo? Kdaj bom samo predihavala popadke, kdaj potiskala?'' Odgovore nam je pomagala poiskati diplomirana babica Klavdija Slapar, ki je tudi Bibina svetovalka. Za vse bodoče mamice ima edinstvene nasvete, zato vas vabimo k branju.

Malček
06. 12. 2024 04.39

Brat – spravlja vas ob živce, hkrati pa je vaš najboljši prijatelj

Odraščanje z bratom predstavlja določene izzive, hkrati pa je to tudi ena najboljših stvari, ki se vam lahko zgodijo v življenju. Včasih vas brat lahko spravi v zadrego ali pa ob živce, toda vedno vas bo imel brezpogojno rad in vam stal ob strani.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Očkov kotiček
19. 11. 2024 02.30

To so razlogi, zakaj je vloga očeta tako pomembna

Ste se kdaj vprašali, kako pomembno vlogo imate očetje v družini? Izjemno pomembno. Skupne dogodivščine, jutranje ali večerne rutine in igra so pomembne aktivnosti očeta z otrokom. Pomembna pa je tudi čustvena podpora in zgled, ki ga dajete svojim malčkom.

Razvoj otroka
17. 10. 2024 01.00

Ali veste, kaj je hiperleksija – 'motnja pametnega otroka'?

Hiperleksija je motnja, ki označuje sposobnost branja in neverjetno sposobnost pomnjenja že pri zelo majhnih otrocih. Poznana je tudi pod imenom "motnja pametnega otroka".

Novice
09. 10. 2024 05.00

Bila je vrhunska glasbena umetnica, a porazno slaba mama

Umrla je Emily "Cissy" Houston, rojena 30. septembra 1933, z grammyjem nagrajena gospel in soul pevka, znana po svojem močnem glasu in pomembnem prispevku h glasbeni industriji. Medtem ko jo mnogi poznajo kot mamo pokojne pop zvezdnice neprimerljive slave Whitney Houston, je imela Cissy tudi sama slavno kariero, ki je trajala več kot šest desetletij. Cissyna zapuščina v glasbi je neizpodbitna, a mnogi pravijo, da ji materinska vloga ni bila pisana na kožo.

Šola in splet
03. 09. 2024 01.45

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo

Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Družina in odnosi
13. 08. 2024 05.00

Zakaj je bilo staršem v 80. in 90. lažje?

Raziskovalci so ugotovili, da je bilo staršem lažje vzgajati otroke v 80. in 90. letih, ker se sedaj vse hitro spreminja: uvajajo se nova pravila za varnost, vse več je sodobne tehnologije, več se razkriva na družbenih omrežjih ...

Šola in splet
13. 08. 2024 05.00

6 razlogov, zakaj otroka čim prej učiti tuji jezik

Dandanes znanje tujih jezikov prinaša številne prednosti. Poleg tega, da lahko komuniciramo z ljudmi različnih kultur, nam odpirajo številna vrata do poslovnih in ostalih priložnosti, do katerih bi bilo sicer nemogoče priti. Preverite, zakaj je ključnega pomena, da otroke že v zgodnjem otroštvu spodbujamo k učenju tujega jezika.

Vzgoja in vrtec
28. 06. 2024 05.00

Pet mitov o otrocih, ki odraščajo brez bratov in sester

Mnogokrat lahko ob dejstvu, da imamo otroka edinca opazimo pomenljive poglede in slišimo pripombe, kot so 'zagotovo je razvajen' ali pa 'kako pa se znajde v družbi vrstnikov'? A v resnici se lahko otrok, ki nima bratov in sester odlično znajde v okolju drugih otrok in ni prav nič razvajen zaradi tega, ker je edinec. Navajamo najpogostejše mite, s katerimi se soočajo starši edincev.

Družina in odnosi
13. 05. 2024 05.00

Lastnosti čustveno nezrelih staršev

Nedozoreli ljudje so s svojimi čustvi obtičali nekje v preteklosti, ne glede na to, koliko so v resnici stari. Biološka pripravljenost imeti otroka pa pogosto nima prav dosti s čustveno pripravljenostjo nanj. Katere so karakteristike, ki jih imajo čustveno nezreli odrasli? Preverite.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 05.00

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?

Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Vzgoja in vrtec
20. 03. 2024 03.45

Znaki, ki kažejo, da je vaš otrok genij: preverite, ali vzgajate malega intelektualca

Preverite, katere lastnosti razkrivajo, da je vaš otrok mali genij!

Prosti čas
07. 02. 2025 12.17

Prešernov dan in ideje za dejavnosti z otroki

8. februarja slavimo največji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan. Ta dan je odlična priložnost, da otrokom predstavimo največjega slovenskega pesnika, dr. Franceta Prešerna, in pomen slovenskega jezika, kulture in poezije. Kako? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Blog
07. 02. 2024 03.30

Tak je naš srednji otrok: pisan in edinstven

Vav, kako hitro rastejo! Naš srednji, Matic, je dopolnil že 10 let.

Razvoj in odnosi
22. 01. 2024 01.15

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi

Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

Vzgoja in vrtec
16. 01. 2024 03.30

8 čustvenih ran otroštva, ki pustijo posledice

Vsak izmed nas ima manjše ali večje travme iz otroštva, nekatere izmed teh so nas zaznamovale. Zato je dobro, da imate v mislih, da lahko z določenim vedenjem in besedami otroku nehote pustite rane za vse življenje. Poglejmo osem najpogostejših travm iz otroštva.

Vzgoja in vrtec
21. 12. 2023 05.00

Kaj storiti, ko pride do ljubosumja na brata ali sestro?

Čeprav je normalno, da so otroci nekoliko ljubosumni drug na drugega, obstaja nekaj trikov, s katerimi lahko to situacijo med svojimi malimi uporniki obvladate.

Prehrana v nosečnosti
08. 11. 2023 05.00

Tako preveč sladkorja v nosečnosti vpliva na vašega otroka

Če v nosečnosti uživate pretirane količine sladkorja, lahko škodite kognitivnemu razvoju svojega otroka, je pokazala nova študija univerze Harvard. Enako škodljivo je lahko tudi, če otrok uživa pretirane količine sladkorja v svojem zgodnjem otroštvu. Dajte pa mu sadje, saj so znanstveniki ugotovili, da ta celo spodbuja kognitivni razvoj.

Novice
07. 11. 2023 05.00

'Si ti poškodoval najinega otroka?' – pretresljiva izpoved mame

Prvi dnevi in meseci otrokovega življenja znajo biti naporni, stresni, nepredvidljivi. Neprespane noči, utrujenost, razdražljivo jokanje otroka, nihanje vaših hormonov in razpoloženja lahko privedejo do napačnih odločitev in hudih posledic.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863