kampanja

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo
21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"
Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože
V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Navdihujoči mladi umi: Najboljši vodnik po izobraževalnih božičnih darilih
Že veste, s katerimi darili boste letos presenetili vaše najmlajše?

To je ena najtežjih odločitev v dobi odraščanja otroka
Novo šolsko leto prinaša številne izzive – tako za otroke kot tudi za starše. Seveda bi svojim malčkom radi zagotovili vse, kar jim bo v pomoč pri nabiranju novih znanj in izkušenj, a v sodobnem svetu knjige, zvezki in pisala niso več dovolj. Tudi v izobraževanju je namreč vse večji poudarek na digitalizaciji in digitalnem opismenjevanju, zato so tudi računalniki in tablice tako rekoč že del obvezne šolske opreme. Toda kdaj so otroci zares dovolj stari za tovrstne naprave?

Razlogov, zakaj ga uživati, je veliko
Starši želimo otrokom ponuditi le najboljše ter poskrbeti, da bodo njihovi jedilniki kakovostni, uravnoteženi in pestri. Tako bodo naši malčki ostali zdravi ter zrasli v močne, samozavestne in odločne osebe. Pri tem se velikokrat znajdemo v dilemi, saj so določene skupine živil, kot so denimo mlečni izdelki, v javnosti deležne ogromnega razkola: nekateri pravijo, da so nepogrešljiv del otroške prehrane, spet drugi svarijo pred negativnimi posledicami, ki jih lahko povzročijo. Kdo ima (bolj) prav?

Aktivni očetje obračamo svet na bolje
Očka v akciji je prispevek k ozaveščanju (bodočih) staršev, delodajalcev, strokovne in laične javnosti o pomenu aktivnega vključevanja moških v očetovstvo in enakomernejše porazdelitve starševske skrbi za otroka.

15. februar – mednarodni dan boja proti otroškemu raku
Mednarodni dan boja proti otroškemu raku je svetovno znana kampanja ozaveščanja o raku v otroštvu in mladosti, ki je bila ustanovljena leta 2002. Društvo Junaki 3. nadstropja bodo v ta namen imeli danes v Ljubljani postavljeno informacijsko stojnico društva, kjer boste lahko izvedeli vse o društvu, dnevu boja proti otroškemu raku in malih junakih.

'Smo mamice otrok, umrlih med nosečnostjo ali kmalu po porodu, in to je naša zgodba'
Večkrat se ljudje sprašujemo, kako lahko pomagamo žalujočim staršem. Ob tovrstni izgubi se tudi nam stre delček srca, vendar si ne upamo ali ne zmoremo pristopiti žalujočim. Da bi podrli zidove, se o izgubi pogovarjali in drug drugemu pomagali, so se odločile matere, ki so izgubile svojega otroka, spregovoriti na glas.

Množična kampanja cepljenja proti otroški paralizi
V Venezueli so s pomočjo Unicefa in Vseameriške zdravstvene organizacije sprožili množično kampanjo cepljenja proti otroški paralizi. Cepiti nameravajo več kot tri milijone otrok, mlajših od pet let. Unicef Slovenija ob tem sporoča, da s kampanjo Več kot le cepivo trenutno zbira sredstva za pomoč otrokom v državah v razvoju.

To se je zgodilo v Sloveniji: resnična soba pobega
Ona – majhna punčka – ni mogla pobegniti. "Danes po vseh teh letih stojim pred vami na mestu zločina in vam govorim svojo zgodbo. V tem trenutku je v Sloveniji in po svetu na tisoče takšnih in podobnih skritih sob pobega, iz katerih otroci ne morejo pobegniti."

Očetje imajo zelo pomembno vlogo pri razvoju otrokovih možganov
V nedeljo, 17. junija, je veliki dan – svetovni dan očetov, ki ga praznujemo v 90 državah po svetu. Dandanes se moški zavedajo pomembnosti svoje vloge in prav je, da jih pohvalimo, da opravljajo čudovito delo pri vzgoji, skrbi in negi svojih potomcev.

Vsaka peta deklica in vsak sedmi deček v Sloveniji spolno zlorabljen
23-letna Amadea je glas tistih, katerih glas ni slišan. Želi apelirati na vse, da si ne smemo zatiskati oči pred nasiljem. Spolna zlorab otrok je zločin, zato če sumite ali veste za takšen primer, je prav, da to takoj ustavite.

710 evrov za darovanje sperme
Ena največjih semenskih bank v kitajskem Pekingu od darovalcev sperme po novem zahteva tudi zvestobo komunistični partiji. Na Kitajskem se ideološka vzgoja očitno začne že v maternici.

Zaradi nasilja vsakih pet minut na svetu umre deklica
Namen mednarodnega dneva deklic je opozoriti na njihovo zapostavljenost in diskriminacijo ter pozvati k uresničenju njihovega potenciala. Slovenija ob tem letos izpostavlja predvsem izzive, s katerimi se deklice soočajo v kontekstu humanitarnih kriz, in pripravlja aktivnosti pod sloganom Okrepimo MOČ deklic (EmPOWER girls): pred, med in po krizah.

Izkoreninimo vse oblike nasilja in diskriminacije žensk in deklic
Nevladne organizacije s področja preprečevanja nasilja nad ženskami na današnji mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami pozivajo sodišča k ustreznemu delovanju. V EU opozarjajo na nujnost odprave tovrstnega nasilja. Združeni narodi vlade pozivajo k večjim izdatkom v ta namen. Začenjajo tudi akcijske dneve proti nasilju nad ženskami.

'Mlada leta zelo zaznamujejo življenje posameznika.'
Mednarodni dan mladih prostovoljcev je vsakoletna kampanja, ki postavi v ospredje milijone mladih, ki vsak dan s prostovoljstvom izboljšujejo svoje skupnosti. Z njimi in zanje se že vse od leta 1988 na današnji dan zaznamuje ta pomemben dogodek. Vsako leto ob tem dnevu potekajo praznovanja v sto državah. Aktivnosti bodo potekale do nedelje.

Na prvi pogled povsem običajna deklica, v resnici pa ...
Otroci imajo najrazličnejše talente, želje, interese. Nekateri so uresničljivi, drugi malo manj. Peščici dečkov in deklic se je pred nedavnim uresničila želja postati model, saj so jih povabili k sodelovanju pri promociji nove kolekcije oblačil modne spletne trgovine. To ne bi bilo nič posebnega, če ne bi šlo za otroke z Downovim sindromom.

Posebna želja za dojenčke po celem svetu
Rojstni dan je čaroben dogodek, poln posebnih želja. Partnerstvo Pampers-Unicef letos praznuje zelo posebnega. Praznujemo našo 10. obletnico in v vseh teh letih smo imeli le eno željo: izkoreniniti tetanus mater in novorojenčkov (MNT).

Alkohol med nosečnostjo ali dojenjem: DA ali NE?
Letošnji mednarodni dan osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je namenjena predvsem mladim oziroma bodočim staršem o tveganjih zaradi pitja alkohola v nosečnosti. S kampanjo Za najboljši začetek - ne pijem za dva strokovnjaki opozarjajo, da je vsakršno pitje alkohola med nosečnostjo in dojenjem nevarno za otroka.

Selfiji z globokim pomenom
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti danes v okviru kampanje Vesna - živeti življenje brez nasilja začenja z osveščanjem mladih o nesprejemljivosti nasilja nad ženskami in dekleti. V okviru kampanje mladostnike vabijo, da na Facebook strani ministrstva objavijo selfie in s tem pokažejo, da nasprotujejo tovrstnemu nasilju.

Brelfiemanija zajela svet!
Tamara Ecclestone je ena izmed slavnih mamic, ki ja na družbeno omrežje postavila vsem na ogled fotografijo, na kateri se vidi, kako doji svojega otroka. Mnogi takšno početje zvezdnic obsojajo, fotografije pa so postale tako popularne, da so dobile svoje ime – brelfieji.

Slabe strani selfijev
Popularnost selfijev iz dneva v dan narašča, prav tako med ženskami, ki dojijo svoje otroke. Vendar ima to slabo stran, saj s tem zelo slabo vplivajo na samozavest mamic, ki hranijo otroka po steklenički.

Poskrbimo za večjo varnost otrok
Javna agencija RS za varnost prometa danes na Kongresnem trgu v Ljubljani v sklopu Tedna prometne varnosti pripravlja preventivni dogodek, na katerem bodo otrokom na voljo različne aktivnosti, povezane s področjem prometne varnosti. Obeležili bodo tudi 10-letnico izvajanja projekta Pasavček, s katerim spodbujajo k pripetosti otrok v vozilu.

Informacije o alergijskih boleznih in anafilaksiji
Te dni tudi v Sloveniji pod okriljem Evropske akademije za alergologijo in imunologijo (EAACI) poteka mednarodna kampanja o alergijah. Letos je posvečena prepoznavanju in ukrepanju v primeru anafilaksije. To je zelo huda alergična reakcija, ki jo najpogosteje sprožijo določene vrste hrane, piki žuželk in nekatera zdravila.

V boj proti aidsu med mladostniki
Več organizacij Združenih narodov je skupaj s kenijskim predsednikom Uhurujem Kenyatto v Nairobiju predstavilo novo kampanjo, katere cilj je ustaviti epidemijo aidsa med mladostniki. Aids je glavni vzrok smrti med mladostniki v Afriki in drugi največji povzročitelj smrti mladostnikov na globalni ravni.

Nosečnice, pozor!
Ob mednarodnem dnevu osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je stekla kampanja osveščanja o tveganjih zaradi pitja alkohola med nosečnostjo. Kampanji Premlad, da bi pil alkohol se je pridružilo več kot 40 organizacij iz več kot 20 držav, tudi Slovenije. V njej opozarjajo, da je vsak alkohol med nosečnostjo nevaren za otroka.

Boštjan Nachbar se je prepričal na lastne oči
Slovenski košarkarski zvezdnik Boštjan Nachbar v Čadu spoznava programe Unicefa in Evropske unije za preprečevanje in zdravljenje podhranjenosti otrok ter pomoči otrokom sirotam.

V breznu zasvojenosti
26. 6. obeležujemo mednarodni dan proti zlorabi in nezakonitemu prometu z drogami, ki letos poteka pod geslom "Zasvojenost lahko preprečimo, lahko pa jo tudi zdravimo". Kot so sporočili z Inštituta za javno zdravje (NIJZ), tokratna kampanja poudarja tako pomen preventive kot tudi pomen zdravljenja in rehabilitacije.

Pozor: Začenja se preventivna akcija policije
Policisti po vsej Sloveniji bodo v okviru preventivne akcije 0,0 šofer - trezna odločitev preverjali voznike. Policijske kontrole bodo predvsem na tistih krajih in v tistih delih dneva, ko se alkohol najpogosteje pojavi v prometu, je napoveduje višji policijski inšpektor v sektorju prometne policije Boštjan Smolej.