ki hodijo sami v šolo

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Kako vzgajajo Rusi: Juha je obvezna, stari starši pa zakon
Ruska vzgoja otrok odraža mešanico tradicije, discipline in globoke naklonjenosti. Družbena struktura države in bogata ruska zgodovina poudarjata močne družinske vezi, izobrazbo in spoštovanje kulturnih vrednot. V Rusiji ima družina osrednjo vlogo pri vzgoji otrok. Starši so globoko vpleteni v življenja svojih otrok, prav tako pa tudi stari starši, ki pogosto živijo z družino ali blizu nje.

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke
Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'
Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'
'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Anita Ogulin: Med revnimi je vse več zaposlenih, ki ne zmorejo čez mesec
Stiska, nemoč, kup neplačanih položnic in vsakodnevne borbe, kako preživeti, danes marsikoga spravljajo v obup. Vse hujše breme svojih staršev pa pogosto nosijo tudi njihovi nič krivi otroci, ki so prikrajšani za toliko stvari, med drugim za brezskrbno otroštvo. O družinah v stiski in revščini, ki je vse bolj prisotna v slovenski družbi, smo se pogovarjali tudi s humanitarko Anito Ogulin (ZPM Moste–Polje).

Sabina Majerič: Izguba partnerja je ena največjih izgub, s katerimi se srečujemo
Soočenje z dejstvom, da nam ljube osebe ni več, ko zares dojamemo, kaj se je zgodilo, da smo izgubili partnerja, naši otroci pa svojo mamo ali očeta ... Takrat se začne žalovanje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.

Kdaj je pravi čas, da ima vaš otrok svoj telefon?
Kdaj otroku kupiti telefon, je večna dilema staršev. V sodobnem svetu, ko nas tehnologija obkroža na vseh področjih našega življenja, se je tudi uporaba telefona močno spremenila. In tako ni nič nenavadnega, če šestletnika vidimo s telefonom v roki. Toda ali ga resnično potrebuje?

Marko Juhant o "normalni" goloti v družini
Še posebej, ko so otroci manjši, je velika verjetnost, da bodo vdrli v kopalnico in nam delali "družbo" med tuširanjem ali uporabo stranišča. Golota se jim ne zdi nič posebnega, dojemajo kot nekaj naravnega in običajnega. Stvari se z leti spremenijo tako za starše kot tudi (starejše) otroke. Marko Juhant pojasnjuje, kakšna golota je "normalna" v družini, kdaj je čas, ko je treba otroku omogočiti intimo, ter kakšne so lahko posledice, če se starši "preveč skrivajo" pred otroki in če so "preveč odkriti".

Nasveti, kako se brezskrbno vrniti v šolo, vrtec in službo
Vsi vemo, kako je, ko naši otroci še zadnjič obiščejo vrtce in šole ter se z največjim veseljem prepustijo brezskrbnosti poletnih dni. Med počitnicami jim starši veliko raje zamižimo na eno oko in pustimo, da resnično uživajo v vsem, kar poletje prinese. A vsega lepega je enkrat konec, tudi počitnic, ki tako hitro minejo. Znova se začnejo priprave na novo šolsko ali predšolsko leto in v tem času je pomembno, da družina spet vzpostavi dnevno rutino.

"Mami, kdaj bom lahko počel vse, kar si želim ... brez tvojega dovoljenja?"
Matevža je zanimalo, koliko moraš biti star, da ti ni treba več staršev vprašati za dovoljenje. V smehu sem mu odgovorila, da me ne bo treba več ubogati, ko bo imel svojo upokojensko kartico.

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?
"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

'Je lahko vaš otrok tišji?'
V dneh in tednih, ko večina staršev dela od doma, so doma tudi otroci, ki kljub temu da ne hodijo v šolo, zahtevajo svojo mero gibanja in porabljanja energije. Nekateri lažje razumejo, kakšna je nova realnost, spet drugi, predvsem mlajši, pa težje. Prav te dni z Otoka prihaja zanimiva zgodba, ki deli britansko javnost.

Tega otrok nikoli ne sme početi!
Šolska vrata so se spet odprla in otroci zjutraj veselo ter samostojno odidejo k pouku. Ste jih pripravili in podučili, kako se morajo vesti na pločniku, pri prečkanju ceste? Dovolj dobro poznajo šolsko pot, ki seveda mora biti dovolj varna? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je vedno več kot dobrodošel, ne samo s strani učiteljev, temveč tudi staršev.

Otroški parlament poudarili pomen vsem dostopnega šolstva
V DZ se je začelo zasedanje nacionalnega otroškega parlamenta na temo šolstva in šolskega sistema. Predsednik DZ Milan Brglez je poudaril, da je eno od ključnih vprašanj razvoja države, kako omogočiti vsem dostopno šolstvo. Predsednik države Borut Pahor pa je izpostavil, da mladi ne hodijo v šolo samo po znanje, temveč po izkušnje in vrednote.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

V Beli krajini pomagajo romskim družinam
V Beli krajini za romske otroke in njihove starše organizirajo ustvarjalne delavnice, prav tako jih javni delavki spodbujata, da obiskujejo šolo in živijo na zdrav način. Kako uspešni sta pri tem, nam je zaupala Nada Žagar, direktorica Zavoda za izobraževanje Črnomelj.

Kakovostno bivanje v šoli
Zaradi službenih obveznosti morate prvošolčka pripeljati v šolo še pred poukom, kjer je organizirano jutranje varstvo, popoldne pa na vas počaka v podaljšanem bivanju. Le kaj takrat počne? Se uči? Dolgočasi?