kjer

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Slavni starši, stroga pravila: Mladi zvezdnik o strogih starših
V svetu slavnih in njihovih otrok je lahko vzgoja velik izziv. Patrick Schwarzenegger je delil vpogled v svoje odraščanje v družini s svetovno znanimi starši, kjer sta imela starša veliko pravil in visoka pričakovanja.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti
2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Oboževalci zvezdnika navdušeni nad tem, kdo je njegova mama
Igralec Jack Black je že dolgo občudovan zaradi svojega komičnega talenta, energičnih nastopov in velike osebnosti. Vendar so bili oboževalci resnično presenečeni, ko so izvedeli, kdo je Jackova mama – in kakšno izjemno kariero je imela.

Tanja Žagar o tem, kako sta na izgubo las reagirala njena otroka
Pevka Tanja Žagar je s pozitivno energijo delila podrobnosti o svoji bolezni in odzivu njenih otrok, Karla in Marine. Razkrila je namreč, kako je svojo bolezen razložila šestletnemu sinu in leto in pol stari hčerki.

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?
Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Padec zvezde: Od glamurja do boja za skrbništvo nad otroki
Zvezdnica se je znašla v osebnem in pravnem kaosu, ki je močno spremenil smer njenega življenja. Znana po svojem visokoletečem hollywoodskem življenju in tesnem prijateljstvu z največjimi hollywoodskimi zvezdami, kot je Taylor Swift, se Kingova zdaj sooča z bojem za skrbništvo nad otrokoma, obenem pa je izgubila svoj dom.

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Otrok ali odrasla oseba? DNK test razkril resnico
Potem ko sta Michael in Kristine Barnett leta 2010 posvojila Natalio Grace, sta kmalu začela sumiti, da morda deklica ni to, kar je trdila. Zakonca sta namreč trdila, da je v resnici odrasla oseba, ki se pretvarja, da je otrok, potem ko sta pri deklici opazila zgodnje znake pubertete.

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Ed Westwick, zvezdnik serije Opravljivka, je postal oče
Ed Westwick, znan po svoji vlogi Chucka Bassa v seriji Opravljivka, je postal oče. Igralec in njegova žena, igralka Amy Jackson, sta pozdravila svojega prvega otroka skupaj – sina, ki sta ga poimenovala Oscar Alexander Westwick.

Nobelov nagrajenec pri 57 letih izvedel veliko družinsko skrivnost
Nobelov nagrajenec je izvedel resnico o svojem poreklu šele pri 57 letih in še to po naključju. Takrat je odkril, da njegova sestra Miriam v resnici ni bila njegova sestra, temveč njegova biološka mati.

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Nekdanji tekmovalec MasterChefa se veseli nove vloge
Timotej Cizej, nekdanji tekmovalec kuharskega šova MasterChef Slovenija, je pred kratkim postal očka. Z rojstvom hčerke Line Mete je njegovo življenje tako dobilo novo dimenzijo.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Slovenska glasbenica: Razkrivamo našo majhno – a hkrati največjo skrivnost
Priljubljena slovenska glasbenica in voditeljica je ravno na materinski dan razkrila, kakšnega spola bo njen drugi otrok.

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov
Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Kdaj dojenčku začeti čistiti zobke?
Dojenčka morate čim prej navaditi na ustno higieno, zato ne čakajte mlečnih zobkov. Dlesni mu lahko čistite, še preden izraste prvi zob.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Kmetija namesto luksuza: Zvezdnika izbrala preprosto življenje
George in Amal Clooney sta morda eden najbolj prepoznavnih parov v Hollywoodu, vendar si, ko gre za njuno družinsko življenje, želita svojima dvojčkoma Alexandru in Elli zagotoviti kar se da običajno otroštvo.

Slovenska igralka: Ganljiva pot do hčerke iz Nepala
Maruša Oblak, slovenska igralka, je svojo željo po materinstvu uresničila na edinstven način – s posvojitvijo deklice Ajušri iz Nepala. Njena pot do materinstva ni bila enostavna, od birokratskih ovir do dolgotrajnega čakanja, a na koncu je bila nagrajena s čudovito hčerko.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Nutricionistka svetuje: Pritisk pri obroku ni rešitev za izbirčne otroke
Starši se pogosto znajdejo v težavah, ko njihov otrok zavrne zdrav obrok, ki so ga z ljubeznijo pripravili zanj. V mnogih primerih začnejo uporabljati različne taktike, da bi otroka prepričali, da poje vse, kar je na krožniku. Pa je to dobra praksa?

Kako plišast zajček otroku okrepi občutek varnosti?
Otrokova temeljna potreba po varni navezanosti na njemu bližnjo ljubljeno osebo je pomemben dejavnik v razvoju otroka. Razvije se v prvih 18 mesecih in se odraža v močni potrebi iskanja bližine in stika z otroku bližnjo osebo (najpogosteje v zgodnjih razvojnih fazah z mamo). Zgolj če otrok v varni navezanosti razvije občutek, da so njegove čustvene in fizične potrebe prepoznane in ustrezno izpolnjene, bo lahko navezanost razvil v čustveno bližino in si dovolil ohranjati občutek lastne vrednosti v ljubečih, varnih odnosih.

"Ko boste rodili, bodo vaše bolečine izginile"
Maja že od mladosti trpi zaradi hudo bolečih menstruacij, ki so ji zaznamovale življenje. Kljub zdravniškim nasvetom in diagnozam, ki so ji pogosto trdile, da gre zgolj za normalen pojav, je njeno stanje sčasoma postalo vse hujše. Maja je vztrajala pri iskanju odgovora in končno odkrila, da za njenimi težavami stoji endometrioza – bolezen, ki jo je popolnoma spremenila.