klavdija

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica
Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Porod brez skrbi: Kako premagati strah in ustvariti lep spomin
Na družbenih omrežjih in v klepetalnicah lahko preberemo, da je nekatere nosečnice strah poroda in ne vedo, ali se bodo lahko sprostile med rojevanjem. Porajajo se jim tudi številna vprašanja, kot so: ''Kako dolgo bom v porodni sobi? Ali me bo bolelo? Kdaj bom samo predihavala popadke, kdaj potiskala?'' Odgovore nam je pomagala poiskati diplomirana babica Klavdija Slapar, ki je tudi Bibina svetovalka. Za vse bodoče mamice ima edinstvene nasvete, zato vas vabimo k branju.

10 čudovitih imen latinskega izvora
Latinščina je jezik, ki so ga govorili preprosti ljudje, neustrašni vojskovodje in spretni govorci, v njem pa je napisanih tudi mnogo pesmi iz obdobja rimske antike. Za vas smo poiskali deset najlepših osebnih imen, ki izvirajo iz tega starodavnega jezika.

Nasveti za očete, ki si želijo biti prisotni pri porodu
Se predvideni datum poroda bliskovito približuje? Se sprašujete, na kakšen način ste lahko najboljša opora svoji partnerici pri porodu? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov.

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?
Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.

Spolnost po porodu – odkrit pogovor s partnerjem je nujen
Spolnost po porodu marsikateremu paru lahko predstavlja precejšen izziv. Še posebej so lahko ženske občutljive po prvem porodu, ko še ne vedo natanko, kako in kaj, ter jim v nekaterih primerih sploh ni do intimnosti. Zato je nujen iskren pogovor s partnerjem, v katerem se pogovorita o željah, pričakovanjih in predvsem, kako se počutite.

WHO priporoča, da se malčke v vrtcih uči samozadovoljevanja
Pravilna skrb za vzgojo otrok vključuje tudi pravilno spolno vzgojo, a pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) so s smernicami in standardi za spolno vzgojo otrok v Evropi med starši in strokovnjaki vzbudili zgražanje. WHO namreč med drugim priporoča, da bi malčke morali poučiti tudi o samozadovoljevanju.

Zato je dobro vsaj do prvega pregleda počakati s spolnimi odnosi po porodu
So zgodbe, da naj bi imele novopečene mamice spolne odnose kar takoj po porodu (čeprav so po vsej verjetnosti izmišljene ali vsaj napihnjene), in so zgodbe, ko na seks še dolgo zatem niti pomisliti niso hotele. So tudi zgodbe, ko sta bila spolnost in poželenje po porodu še boljša, in so zgodbe, ko mamice tožijo zaradi bolečin, pomanjkanja libida in hudih težav v spolnosti.

Zato so lesene igrače odlične za otroke
Igrače pri otrocih spodbujajo razvoj, razmišljanje in ustvarjanje. Tudi lesene, saj je les zdrav in topel, predvsem pa naraven in okolju prijazen. Veliko veselja in zabave lahko nudijo čisto preproste vejice in paličice, saj se znajo že od rosnih let odlično zamotiti z njimi. Obenem si lahko tudi sami izdelajo igrače, tako kot so jih njihovi stari in prastari starši.

Spolno nasilje v življenju doživi kar vsaka tretja ženska
Nasilje vseh vrst je v naši družbi prisotno, odkar obstaja človek. Tako kot vsako nasilje tudi spolno nasilje lahko posameznik ali (pogosteje) posameznica doživi kadar koli, bodisi v družini, družbi, šoli ali drugih ustanovah in situacijah. Kot vsaka travmatična izkušnja ima tudi spolno nasilje posledice, ki se kažejo tudi v odrasli dobi in posledično vplivajo tudi na vse odnose, ki jih imamo v tem času. Žrtve spolnega nasilja so v večini ženske; po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je spolno nasilje v času svojega življenja doživela kar vsaka tretja ženska.

Sneguljčica – resnična zgodba z žalostnim koncem?
Anketa o slovenskih učencih iz leta 1957, ki jo je pred nedavnim odkril statistični urad, je pokazala, da so dekleta največkrat prosila mamico, naj jim za lahko noč prebere njihovo najljubšo knjigo – Sneguljčico. Pravljica je izjemno priljubljena še danes in otroci se lahko iz nje marsikaj naučijo. A teorije so, da je pravljica zasnovana po resnični zgodbi in da je lepa deklica nekoč celo živela.

Vzroki moške neplodnosti: resnice in miti
O moški neplodnosti obstaja precej mitov in to je tema, o kateri se le redko govori. Ko se namreč pri paru pojavijo težave z neplodnostjo, običajno misel najprej preskoči v smer, da je nekaj narobe z žensko. Ta postane "nepopolna", ker ne more zanositi, toda raziskave kažejo, da gre pri neplodnosti vzroke iskati tako pri moškem kot pri ženski. Nekako pol-pol.

Razlogi za umetno sprožitev poroda in morebitni neželeni učinki
Zakaj se vedno več Američank odloča za umetno sprožen porod in zakaj vedno več Slovenk to zavrača? Kakšni so razlogi za umetno sprožitev poroda in kakšni morebitni neželeni učinki? Preverite v tokratnem prispevku.

'Danes so mladi precej bolj ozaveščeni in odgovorni'
Ta teden so se ljubitelji slovenske produkcije razveselili nove domače serije Gospod profesor, ki hkrati velja za serijo z najvišjim proračunom v slovenski zgodovini. Glavno in naslovno vlogo je prevzel priznani igralec Jure Henigman, ki bo čez nekaj dni praznoval 37. rojstni dan. Čeprav je tudi sam oče, pa je prav najstniška generacija, s katero je pri snemanju sodeloval, tista, s katero ima najmanj izkušenj in s katero je najmanj povezan.

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'
V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Kako uskladiti študij in materinstvo?
Večno vprašanje. Kako najti ravnotežje med družino, študijem, časom za partnerja in časom zase? Včasih, ko pogledamo svoj urnik, se nam zdi, da bi potrebovale vsaj še 3 ure dodatnega časa v dnevu, da bi izpeljale (samo) osnovne stvari. Spodaj sem napisala nekaj nasvetov, ki so v času študija in prvih let materinstva tudi meni pomagali, da sem našla ravnotežje in da nisem zašla na pot v izgorelost.

To so prednosti in slabosti različnih porodnih položajev
Porodnica lahko med samim porodom spreminja položaj, v katerem rojeva. Izbere takšnega, ki ji najbolj ustreza. Priporočljivo je, da ne leži ves čas, da se vsaj obrne na bok. Kakšne so prednosti in slabosti določenih položajev, nam je pojasnila Klavdija Slapar, diplomirana babica.

Čišča po porodu
Klavdija Slapar, diplomirana babica

To so znaki poporodne depresije pri moškem
Ne samo da ima lahko ženska poporodno depresijo, ima jo lahko tudi moški. Po mnenju strokovnjakinje Klavdije Slapar, diplomirane babice, se lahko pri njem pojavi že med partnerkino nosečnostjo ali kmalu po porodu.

Težave pri uvajanju goste hrane
Klavdija Slapar, diplomirana babica

Test nosečnosti: pozitiven ali negativen?
Zanima me vaše mnenje, mislite da je test na sliki pozitiven? Hvala.

Znana Slovenka se pripravlja na porod
Iris Mulej je drugič noseča in počasi se že načrtno pripravlja na porod. Skupaj s hčerko Isabello se je vrnila v Sloveniji, kjer bo počakala predvideni datum poroda.

Klavdija Slapar, diplomirana babica
Klavdija Slapar je Bibina svetovalka, mama dveh otrok, diplomirana babica, študentka zakonskih in družinskih študij ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.

Pikice pred očmi
Spostovani! Moja hcerka je pred dvemi leti pricela toziti o pojavu pikic pred ocmi ( kot bi padal dez), bolecini v oceh, ter stevilnih glavobolih v zatilju. Najprej so jo zdravili za glavkomom, saj im...

Nočno močenje pri 5-letnem fantku
Pozdravljeni! Imamo sina ki bo dopolnil pet let, vendar imamo veliko težave z urinarjenjem ponoči. Se ne zbudi, zato pomoči posteljo tudi dvakrat na noč. Čez dan je suh, tudi ponoči je bil suh do ned...

Velike spremembe pri načinu učenja v nekaterih slovenskih šolah in vrtcih
V Ribnici poteka konferenca o zelenem učnem okolju s poudarkom na prednosti učenja v naravi za otroke s posebnimi potrebami. Zanje je namreč učenje s senzorično izkušnjo zelo pomembno, pravi strokovnjakinja Natalija Györek. Je pa tudi sicer v gozdovih v zadnjih letih slišati več otroških glasov, tudi na račun širjenja mreže gozdnih šol in vrtcev.

Klavdija Peklar
Pravijo, da svojim otrokom ne moremo dati prihodnosti, naj se še toliko trudimo, da bi jim jo naredili varno, lahko pa jim damo sedanjost. Že od rojstva jim lahko nudimo brezmejno ljubezen in toplino.

KLAVDIJA GRAH
Pravijo, da svojim otrokom ne moremo dati prihodnosti, naj se še toliko trudimo, da bi jim jo naredili varno, lahko pa jim damo sedanjost. Že od rojstva jim lahko nudimo brezmejno ljubezen in toplino.

KLAVDIJA NOVAK
Opravljate najpomembnejše delo na tem svetu - vzgajate otroke z vso ljubeznijo, ki jo premorejo le mame. Ker pa je nosečnost kljub prizadevanju za seboj pustila nekaj odvečnih kilogramov, vam ponujamo možnost, da se jih znebite, še preden oblečete kopalke. Izpolnite prijavnico in sodelujte v nagradni akciji Nupo.

KLAVDIJA MEDENJAK
Opravljate najpomembnejše delo na tem svetu - vzgajate otroke z vso ljubeznijo, ki jo premorejo le mame. Ker pa je nosečnost kljub prizadevanju za seboj pustila nekaj odvečnih kilogramov, vam ponujamo možnost, da se jih znebite, še preden oblečete kopalke. Izpolnite prijavnico in sodelujte v nagradni akciji Nupo.