Bibaleze.si

klinična

Najstniki
18. 03. 2025 08.05

Opažajo veliko stisk in izrazitih težav, ki se kažejo v izgubi smisla in volje do življenja

Strokovnjaki v pokoronskem obdobju opažajo več hudih stisk mladostnikov, ki morajo običajno dolgo čakati na strokovno pomoč, v nekaterih primerih pa tudi na lastno željo čakajo, da se bodo težave rešile same od sebe, a se ne.

Novice
29. 01. 2025 12.43

V Nemčiji umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico

V Berlinu je umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico. Bolezen, ki je v zahodnem svetu redka, je v Sloveniji zadnjič zahtevala smrtni primer leta 1967.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Razvoj
28. 10. 2024 05.00

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?

Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

Vzgoja in vrtec
21. 10. 2024 01.00

Čudoviti starši, ki vzgajajo depresivne otroke

"Sodobna družba je obsedena s srečo in glavni cilj staršev je, da so njihovi otroci srečni. Ob opazovanju tega pojava smo se s kolegi vprašali, ali skrb staršev, da njihovi otroci v otroštvu nikoli ne bodo nesrečni, privede do tega, da ti nikoli ne bodo srečni, ko odrastejo?" se je spraševala klinična psihologinja Lori Gottlieb v ameriški reviji Atlantic.

Po porodu
29. 09. 2024 03.30

7 čustev po porodu, na katere vas niso opozorili

Vsakdo ima določene nasvete, kaj lahko pričakujete med nosečnostjo, vendar je malo ljudi, ki govori resnico o čustvenem vrtiljaku, ki vas čaka po porodu. Mlada mamica je tako izpostavila nekaj občutkov, s katerimi se je srečala po rojstvu.

Recepti za malčke
11. 09. 2024 03.45

Kakšen zajtrk ponuditi otroku?

Res je pomembno, da otrok zajtrkuje, najprej poudari klinična dietetičarka Andreja Širca Čampa. Z zajtrkom pokrijemo eno četrtino do tretjino dnevnih potreb po energiji in hranilih." Telo ga potrebuje, da lahko naredi kar najboljši korak v nov dan. A kaj ponuditi zjutraj otroku?

Za mami
11. 09. 2024 03.30

8 znakov, ki kažejo, da ne skrbite zase in kako to vpliva na vaše otroke

V današnjem hitrem tempu obvladovanja službe, gospodinjskih opravil in vzgoje otrok mnogi starši pozabijo poskrbeti zase. Čeprav se na požrtvovalnost pogosto gleda kot na del starševstva, ima lahko zanemarjanje lastnih potreb znatne posledice ne samo za starša, ampak tudi za njegove otroke. Prepoznavanje znakov, da svojemu dobremu počutju ne dajete dovolj pozornosti, je prvi korak k bolj zdravim navadam za vas in vašo družino.

Vzgoja in vrtec
05. 08. 2024 05.00

Zakaj se otroci zjutraj ne želijo obleči?

Kaj narediti, če se malček zjutraj, ko se vsem mudi v šolo ali službo, odloči, da se ne bo oblekel in pri tem vztraja? Zakaj se to dogaja in kako ravnati, preverite v tokratnem prispevku.

Spanje in dojenje
14. 07. 2024 05.00

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo

Starši nehote delajo napake, zaradi katerih dojenčki slabo spijo. Poglejmo, katere so najpogostejše.

Malček
23. 06. 2024 05.00

Poljubljate otroka na usta?

Poljubljane otrok na usta je kontroverzna tema, ki sproža debato med zagovorniki in nasprotniki takšnega početja. Zdravniki pravijo, da se morajo otroci v družinskem okolju počutiti ljubljene in varne - toda ali je to res pravi način za izražanje starševske ljubezni?

Porodnišnice
07. 06. 2024 03.30

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok

V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

Zdrav otrok
10. 02. 2024 05.00

Sladkorna bolezen pri otrocih: bodite pozorni na te simptome

Sladkorna bolezen ali diabetes že dolgo velja za svetovno epidemijo, saj število obolelih v svetu v zadnjih desetletjih nenehno narašča. Prvi simptomi bolezni so pogosto uriniranje, pretirana žeja, hujšanje in utrujenost.

Zdrav otrok
19. 12. 2023 05.00

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih

Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Vzgoja in vrtec
13. 06. 2023 07.44

Tako boste vzgojili empatičnega otroka

Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Naslovnica
07. 11. 2022 05.00

Kateri probiotik je najboljši?

Ali si že kdaj slišala: Probiotiki so koristni. A jemlješ probiotike? A malemu daješ kakšen probiotik? Vse to so izjave, ki jih ljudje pogosto preberejo na internetu in družbenih omrežjih, pogosto pa jih slišijo tudi od ljudi, s katerimi si izmenjujejo mnenja. Najpogosteje so tarče takih izjav mlade mamice, ki želijo svojemu dojenčku, malčku ali odraščajočemu raziskovalcu sveta samo najboljše. Sicer so mamice pogosta tarča tudi za nasvete glede drugih tem, a boste o tem raje prebrali v kakšni drugi literaturi. V tem zapisu se bomo osredotočili na to, kako naj mamica za svojega otroka (ali pa tudi zase) izbere najprimernejši probiotik.

Vzgoja in vrtec
17. 07. 2022 04.15

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom

Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Zdrav otrok
28. 02. 2022 10.41

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan, pravi naturopatinja Erika Brajnik. Z boleznijo se namreč njegov imunski sistem uči, "povečuje svojo imunsko inteligenco". Tako postaja imunski sistem vse močnejši.

Vzgoja in vrtec
05. 11. 2021 06.00

18 znakov, da je vaš otrok preveč razvajen

Ne pustite, da ta nehvaležna vedenja spremljajo vaše otroke v odraslost. Vsak otrok lahko občasno deluje kot nehvaležen, ne glede na to, ali prosjači za večji sladoledni stožec ali zahteva drago novo napravo. In ker imajo številni otroci težave z urejanjem svojih čustev v luči novonastalih sprememb zaradi pandemije koronavirusa, se napetosti doma še povečajo. Če pa takšno vedenje, ki ni najbolj prijazno, ni le občasen pojav, temveč stalno stanje – imate razvajenega otroka.

Novice
10. 05. 2021 12.01

Urban, rojen z redko genetsko mutacijo, potrebuje vašo pomoč

22-mesečni fantek Urban je bil rojen z redko genetsko mutacijo, ki je kriva za to, da Urban brez ustreznega zdravljenja nikoli ne bo hodil in govoril ter ne bo nikoli samostojen. Zato sta se njegova starša kmalu po diagnozi odločila, da naredita vse, da to preprečita.

Zdrav otrok
23. 10. 2020 13.49

Vse, kar morate vedeti, če je alergičen na mleko

Alergija na mleko in mlečne izdelke je ena pogostejših alergij pri otrocih. In ker lahko že najmanjša količina alergena sproži hudo reakcijo, se je treba pri dokazani alergiji držati diete. S čim torej zamenjati mleko in mlečne izdelke in kaj ponuditi otroku?

Trači
10. 07. 2020 08.07

Beckhamova hči praznuje 9. rojstni dan

Po treh sinovih je eden najslavnejših nekdanjih nogometašev na svetu pred devetimi leti svetu srečen sporočil, da pričakuje še hčerko. Z ženo Victorio Beckham sta malo Harper pozdravila 10. julija 2011, vse od takrat pa Beckham ne skriva, kako jo obožuje. Včasih je poskrbel celo za neodobravanje javnosti.

Za mami
26. 03. 2020 07.17

9 prednosti pitja tople vode na prazen želodec

Starodavna kitajska in indijska medicina sta v številnih zapisih navedli prednosti te navade. Med drugim pomaga pri prekrvavitvi in tako izboljšuje prebavo ter pospešuje hujšanje.

Družina in odnosi
07. 03. 2020 11.00

Je res treba biti popolna mamica?

V družbi, kjer na družbenih omrežjih toliko ljudi prikazuje popolne otroke, čudovite odnose, karierne uspehe, urejena domovanja, umetelna kosila ..., dobimo občutek, da je to tista norma, ki jo je treba doseči. A s klinično psihologinjo Aleksandro P. Meško smo se pogovarjali, kaj se lahko zgodi, če si zares zaželimo biti popoln starš ali si celo prizadevamo, da bi blesteli še na več področjih.

Zdrav otrok
04. 03. 2020 08.47

Pustite otrokom noreti. To krepi njihove kosti!

Kosti gradimo in krepimo le do 30. leta. Nato so nekje do 40. leta nespremenjene. Po 40. letu pa začnemo vsi – tako ženske kot moški – kostno gostoto izgubljati. Zelo pomembno je torej, s kakšnimi kostmi vstopimo v to življenjsko obdobje. Da bodo te močne, morate starši poskrbeti že pri otrocih. In tudi mladostnike je dobro opozarjati na to. Kajti ti seveda običajno ne razmišljajo o sebi čez dvajset in več let.

Zdrav otrok
24. 02. 2020 08.47

Število otrok s to boleznijo v Sloveniji raste

Zaradi uspešnega boja proti debelosti in telesni nedejavnosti se pri otrocih zadnja leta ne pojavlja več sladkorna bolezen tipa 2. Zato pa narašča pogostost sladkorne bolezni tipa 1, še posebej pri predšolskih otrocih. Kljub obilici raziskav za ta tip sladkorne bolezni vzroka še ne poznamo, razlaga prof. dr. Tadej Battelino, dr. med. Zato tudi ne vemo, zakaj se pogostost povečuje. Je bil pa v zadnjih letih narejen ogromen napredek, kako dobro znamo to bolezen voditi. S tem je mogoče preprečiti vse zaplete in živeti dolgo in kakovostno.

Resnične zgodbe
15. 04. 2019 14.11

Srce parajoča zgodba o Luni Sii

Mala Luna Sia je posebna deklica. Kot prva v novem letu 2017 je bila rojena v mariborski porodnišnici kot zdrava novorojenčica. Danes zaradi popolne odpovedi ledvic vsak dan potrebuje 12-urno dializo in se hrani po sondi. Kljub bolezni se ne da in tudi vi ji lahko pomagate zasvetiti močno, močno.

Bibini svetovalci
30. 03. 2012 06.27

Atopijski ?

Pozdrav! Imam 18 mesecev starega sina, ki ima atopijski dermatitis. Pokaže se samo takrat kadar mu je preveč vroče. Zdravniki so mu predpisali Locoidon, vendar jaz tega nebi dolgo uporabljala. Kaj na...

Bibini svetovalci
07. 06. 2010 19.34

Vnetje

Živjo! Imam en problem. In to samo z desnim očesom. Od novega leta sem čutim, bolj ali manj, neko tiščanje, oster pritisk desno zgoraj. Kot da mi nekaj pritiska, ali pa bolje reže, na zrklo. Trikra...

Bibini svetovalci
30. 05. 2009 17.59

Iritativni kontaktni dermatitis

Moja hči anja ima že dalj časa težave s kožo.Na konicah prstov ji kože poka, peče ali boli.Ugotovili so da nima alergije.Tudi testerali so jo za glivice kar je bilo negativno.Stara je 12 let velikokra...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863