Bibaleze.si

klinični

Novice
20. 02. 2025 13.48

Izjemen uspeh: Presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku

Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je dosegel izjemen uspeh na področju transplantacij srca, saj so uspešno izvedli presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku.

Svet slavnih
17. 02. 2025 10.52

Tehnološki velikani in njihova stroga pravila pri vzgoji

V današnjem svetu, kjer so zasloni postali nepogrešljiv del vsakdanjega življenja, mnogi tehnološki velikani, ki so odgovorni za ustvarjanje novih tehnologij, ki nas priklepajo na ekrane, omejujejo čas, ki ga njihovi otroci preživijo pred zasloni.

Novice
06. 01. 2025 11.45

Nesreča nikoli ne počiva: deklico ukleščila cisterna z vodo

Nevarnost je vedno za vogalom, zato moramo vedno paziti, kaj malčki počnejo – igra brez nadzora ali brezskrbna igra lahko hitro privedeta do nečesa nepredvidljivega in nevarnega.

Malček
27. 12. 2024 05.00

Kako pogosto naj otrok menja pižamo?

Kako pogosto je treba otroku menjati pižamo? Vsak večer? Enkrat tedensko? Med starši se je razvnela burna debata na to temo. Preverite, kaj odgovarjajo strokovnjaki.

Razvoj otroka
21. 08. 2024 04.15

Zakaj imajo otroci najljubšo odejico ali igračo?

Včasih ljudje igračke ali odejice otrok povezujejo z 'nezrelim', 'nepotrebnim' ali 'otročjim'. Ampak za najljubšo odejico ali igračo stojijo pomembni razlogi in imajo številne pomene. Vsekakor pa so dobre za otrokov razvoj!

Prehrana za dojenčke
08. 08. 2024 05.00

Enoletnik se prehranjuje vegansko, njegova mama trdi: 'Za to niso nikoli premladi'

Mama, ki se prehranjuje povsem vegansko, je prepričana, da je veganska prehrana primerna tudi za otroke in da nikoli ni prekmalu za uvajanje tovrstnega načina prehranjevanja. Kaj pa pravijo strokovnjaki?

Vzgoja in vrtec
19. 06. 2024 05.00

Zakaj so majhni otroci navezani na plišaste igrače?

Pomen plišastih igrač v razvoju otroka je precej velik. Mehke odejice, ninice ali igrače privlačnega in ljubkega videza lahko v večini primerov postanejo otrokov prvi prijatelj in zasedajo prav posebno mesto v njegovem življenju. Preverite, zakaj.

Porodnišnice
07. 06. 2024 03.30

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok

V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem

Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Pregledi med nosečnostjo
22. 05. 2024 05.00

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?

Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Novice
14. 05. 2024 10.53

V zabojniku za smeti našli novorojenčka

Pretresljiva novica prihaja iz sosednje Hrvaške, natančneje iz mesta Zaprešić, kjer so novorojenčka našli v zabojniku za smeti.

Intervju
11. 04. 2024 05.00

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'

Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

Zdrav otrok
21. 02. 2024 05.00

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja

Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

Zdrav otrok
19. 02. 2024 05.00

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha

Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Za mami
09. 02. 2023 07.38

Perfekcionistična mama bo storila vse, da bo videti popolna

Družinski terapevt in klinični psiholog dr. Stephan Poulter se je skozi svojo prakso srečeval z različnimi družinami in vzorci staršev. Na podlagi raziskovanj je matere razdelil v 5 najpogostejših tipov, in sicer: perfekcionistične, nepredvidljive, popolne, prijateljske in egocentrične matere. V kateri pa se vi najbolj prepoznate?

Prehrana
27. 05. 2022 04.15

Zato je pomembno, da otroci uživajo kakovostno meso

Tako kot odrasli tudi otroci za uravnoteženo prehrano potrebujejo različna hranila, ki jih lahko v telo med drugim učinkovito vnesejo z uživanjem mesa. Zato jim ga starši nikoli ne bi smeli odrekati, bi pa morali biti vselej pozorni na to, od kod prihaja in kaj se je z njim dogajalo, preden se je znašlo v našem hladilniku. A kako prepoznati sveže, kakovostno meso lokalnega porekla?

Problematični najstnik
16. 12. 2021 19.01

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog

Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Lepota in moda
12. 11. 2021 16.42

Nosečniška maska – kako jo preprečiti in kako zdraviti?

V času nosečnosti lahko nastopijo številne kožne spremembe, med katerimi je tudi kloazma ali melazma, z drugimi besedami 'nosečniška maska'. Gre za vrsto hiperpigmentacije, ki s pojavi predvsem na predelu obraza, čela in vratu v času nosečnosti. Kako jo zdraviti?

Novice
14. 09. 2021 07.52

Več kot 6.000 km za boljšo oskrbo novorojencev in porodnic

Tradicionalna tekaška prireditev Triglav tek je z več kot 1000 tekači in obiskovalci po letu premora znova prevetrila protokolarni park Brdo pri Kranju. Ljubitelji rekreacije vseh generacij so se podali na pet tekaških izzivov, ki so potekali na šestih razdaljah: na otroški tek kuža Pazi, družinski tek, štafetni tek trojk, tek na 10 km in polmaraton. V ciljnih ravninah so jim čestitke delili priljubljeni slovenski športniki. Ti so skupaj s tekači in obiskovalci dogodka podprli dober namen Triglav teka; to je boljšo oskrbo porodnic in novorojencev.

Prehrana
14. 08. 2021 05.00

Zato morajo dojenčki in otroci jesti meso

Tudi v Sloveniji vse več staršev za otroke pripravlja vegetarijansko in vegansko hrano, čeprav pediatri priporočajo raznoliko prehrano, torej tudi živila živalskega izvora. Zakaj prehrana dojenčka in otrok brez mesa ni primerna in na kaj je treba biti še posebej pozoren, če otrok ne uživa mesa, pojasnjuje doc. dr. Evgen Benedik, klinični dietetik.

Družina in odnosi
23. 04. 2021 16.41

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'

Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Razvoj in odnosi
09. 11. 2020 07.57

Željko Ćurić: 'Lahko je biti dober v dobrem'

Katera populacija v trenutni situaciji najbolj trpi? Mladi, ki bi se radi družili? Starša v partnerskem odnosu? Ali stari starši, ki ne vidijo svojih otrok in vnukov? O tem smo se se pogovarjali z dr. Željkom Ćurićem, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
09. 10. 2020 07.38

Kako lahko štetje gibov ploda reši njegovo življenje?

Neustrezen odziv zdravnika - ginekologa in porodničarja ob srečanju z nosečnico, ki poroča o zmanjšanem gibanju ploda, je dejavnik, ki prispeva k mrtvorojenosti.

Porodnišnice
03. 04. 2020 19.32

Porod v porodnišnici Maribor v času covida-19

Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri predstojniku Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Farisu Mujezinoviću, dr. med.

Prehrana za dojenčke
31. 03. 2020 16.08

To je izjemno pomembno v boju proti okužbam

Prehrana je ključnega pomena za razvoj dojenčkov in malčkov, še posebej v času izolacije, ko imamo omejen dostop do svežih živil.

Malček
25. 03. 2020 08.02

Zgodbica, s katero otroku na lep način pojasnite trenutno situacijo

"Glede na to, da v zadnjem času psihologi pogosto opozarjamo na to, kako pomembno je, da trenutno situacijo na primeren način razložimo otrokom, sem pripravila priročno zgodbico o virusu," nam je zaupala mag. psih. Klara Vrbnjak, ki je napisala in tudi sama ilustrirala zgodbico o virusu z naslovom Majhna stvarca, velika nevarnost, ki si jo lahko tudi brezplačno prenesete.

Po porodu
02. 12. 2019 10.40

Ni je sram: priznala je, da ji pretirano izpadajo lasje

Poporodno obdobje je težko za vsako žensko na različnih področjih, toda mamica Jeannette Ogden je spregovorila o temi, ki ji posvečamo premalo pozornosti – pretirano izpadanje las.

Zdrav otrok
03. 10. 2019 08.05

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati

Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863