klopni

Pozor, klopi so tu!
Pomladi družine veliko časa preživijo v naravi, kjer se imajo fantastično. Kljub zabavnim trenutkom pa morate misliti tudi na zaščito pred klopi, ki so glavni prenašalci virusa klopnega meningoencefalitisa.

Dojenčke bodo cepili tudi proti hepatitisu B
Novosti glede cepljenja: cepivo proti klopnemu meningoencefalitisu za triletnike bo brezplačno, uvajajo pa tudi dodatno cepljenje za dojenčke.

IDEJA ZA IZLET: Hop in skok na Planico
Zanimiv družinski izlet je Planica, ki ni zgolj letalnica. Naši malčki so bili navdušeni nad njeno veličino in predvsem nad igrali pred nordijskim centrom.

Že danes preprečite nevarne posledice bolezni
V Sloveniji je precepljenost proti klopnemu meningoencefalitisu nizka kljub aktivnemu ozaveščanju o nevarnih posledicah bolezni. Ker se spomladi poveča aktivnost klopov, je v teh dneh pravi čas za učinkovito zaščito. Zato ljubljanski in mariborski zdravstveni dom pripravljata akcijo cenovno dostopnejšega cepljenja.

Kako se zaščititi pred klopi?
Spomladansko sonce nas že razvaja in starši skupaj z otroki preživijo dlje časa na igrišču, v parku, gozdu, hribih … To pa je tudi obdobje, ko morate biti previdnejši in se ustrezno zaščititi pred klopi, zaradi katerih lahko pride do obolenja, t. i. klopnega meningoencefalitisa.

Pozor: v Sloveniji velika verjetnost okužbe!
Strokovnjaki opozarjajo na previdnostne ukrepe, saj se s toplejšim vremenom začne tudi dejavnost klopov. V Sloveniji je namreč visoka verjetnost okužbe s povzročitelji klopnih bolezni. Pri nas je najpogostejša lymska borelioza, sledi ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se je mogoče učinkovito zaščititi s cepljenjem.

Možnost cepljenja po znižani ceni
V Mariboru bo v soboto pod okriljem tamkajšnjega zdravstvenega doma ponovno potekala akcija osveščanja in zaščite pred klopnim meningoencefalitisom, v okviru katere se bodo lahko prebivalci mesta in okolice cepili po znižani ceni. Projekt Zdravo v naravo tudi letos podpira Nogometni klub Maribor.

Zbolela 102 Slovenca, zato ukrepajte pravočasno!
Za klopnim meningoencefalitisom sta lani v Sloveniji zbolela 102 človeka, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Vseeno pa predstavniki UKC Ljubljana in Nacionalnega inštituta za javno zdravje pozivajo k cepljenju proti tej bolezni, saj so lahko posledice zelo hude. Približno odstotek obolelih umre, pet odstotkov pa jih ostane invalidov.

V Sloveniji zbolelo 6938 oseb
Svetovni dan zdravja, obeležujemo ga 7. aprila, je letos posvečen boleznim, ki jih prenašajo vektorji oz. prenašalci. To so največkrat členonožci, kot so komarji, klopi, uši in bolhe. Zato letos ta dan poteka pod geslom Majhen ugriz - velika težava. V Sloveniji sta najpogostejši vektorski bolezni klopni meningoencefalitis in lymska borelioza.

Slovenija: Število obolelih naraslo
Slovenija sodi med države, kjer je visoka verjetnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Lani je število obolelih za lymsko boreliozo, ki je najpogostejša bolezen, ki jo prenaša klop, in klopnim meningoencefalitisom občutno poraslo. Strokovnjaki zato opozarjajo na preventivo, saj se s toplejšimi meseci prične tudi aktivnost klopov.

Kako se na naraven način zaščititi pred klopi?
Sončni dnevi so ustvarjeni za družinska potepanja po naravi. Ne ostanite doma zaradi strahu pred klopi, ki prenašajo bolezni, kot sta klopni meningitis in lajmska borelioza. Raje se na naraven način zaščitite pred njimi.

SLOVENIJA: Število obolelih zaradi okuženih klopov narašča
Letos beležijo povečano število obolelih za klopnim meningoencefalitisom, zato strokovnjaki opozarjajo na pravočasno zaščito s cepljenjem. Slovenija po obolevnosti sodi v sam vrh evropskih držav. Glede na sliko razširjenosti bolezni se lahko primerja z Avstrijo, le da je tam precepljenih 80 odstotkov prebivalstva, v Sloveniji pa zgolj 12 odstotkov.

Vreme prebudilo tudi klope – previdno!
Topli žarki so prebudili naravo, igrišča so polna, vse več je sprehajalcev in kolesarjev. Prebudili pa so se tudi klopi in z njimi nevarnost okužbe z virusom klopnega meningoencefalitisa. Veste, kako se zaščititi pred njimi in kako pravilno odstraniti klopa?

Kako pravilno odstraniti klopa?
Klop pri ugrizu porine svoj "rilček" globoko v kožo in se tam zasidra z dvema kaveljčkoma. Prenašalci različnih bolezni so lahko zelo nevarni za vaše in otrokovo zdravje, zato preverite, kje se zadržujejo, kako se lahko zaščitite, katere bolezni prenašajo in kako jih pravilno odstranite.

Naravna zaščita pred klopi
Sončni dnevi so ustvarjeni za družinska potepanja po naravi. Ne ostanite doma zaradi strahu pred klopi, ki prenašajo bolezni, kot sta klopni meningitis in lajmska borelioza. Aromaterapevtka Melani Kovač nam je zaupala recept, kako se lahko na naraven način zaščitite pred njimi.

FOTO: Ste za noro dogodivščino v zraku?
Če ste v družini vsi v en glas vzkliknili: ''Ja!'', potem napolnite pohodniški nahrbtnik z malico in pijačo ter se z vzpenjačo odpeljite na Pohorje. Imeli boste osupljiv pogled na Maribor, gozd in adrenalinski kolesarski park.

Se zavedate pomembnosti zaščite pred klopi?
Ko se vrnete iz družinskega izleta v naravi, potepanja po gozdu ali zgolj vsakdanje igre na trati za domačo hišo, ne pozabite temeljito pregledati sebe in otroka. Morda se na pregibnih delih skriva klop, ki ga je potrebno čim prej odstraniti.

KOLUMNA: Mami, ne z roza pinceto!
Kako se odstrani klopa? Seveda, vem! Z oljem? Ne, s pinceto! To znanje skrbno čuvam v sebi po mnogih prebranih poučnih člankih o klopih, klopnem meningitisu in boreliji.

Ko ugrizne klop ...
Kadar starši na otrokovi koži najdejo klopa, so pogosto prestrašeni. Zastavljajo si vprašanja, koliko časa ga otrok že ima, kje ga je dobil, se je morda okužil ... Čeprav majhen, je lahko klop tudi nevaren, zato je potrebna previdnost.

Otroke zaščitite pred klopnim meningoencefalitisom
Strokovnjaki UKC Ljubljana opozarjajo, da se s pričetkom pomladi poveča tudi aktivnost klopov, ki prenašajo klopni meningoencefalitis. Za zaščito je treba poskrbeti tudi pri otrocih.

Moj otrok ima klopa!
Ko pri otroku opazijo klopa, se starši pogosto odzovejo s strahom. Začnejo si zastavljati vprašanja: koliko časa ga že ima, kako, da ga niso opazili, kaj, če se je malček že okužil – te skrbi morda niti niso odveč ...